Поради лікарів

Що важливо знати про карієс зубів

Що важливо знати про карієс зубів

Карієс – найпоширеніше стоматологічне захворювання, з яким стикається більшість людей. Основна причина карієсу – вплив кислот на емаль зуба. Виробляють їх мікроорганізми , які населяють порожнину рота як своєрідну екологічну нішу організму людини. Місцем найбільшого скупчення мікроорганізмів в порожнині рота є зубна бляшка або зубний наліт. Зубний наліт  – це конгломерат, що складається з залишків їжі, мікроорганізмів і продуктів їхньої життєдіяльності, білкових сполук слини, епітеліальних клітин, лейкоцитів. 

У процесі розщеплення мікроорганізмами  вуглеводів  утворюються органічні кислоти, які мають демінералізіруючу дію на емаль зуба. Експериментальними дослідженнями встановлено, що в результаті життєдіяльності мікроорганізмів у зубній бляшці накопичується молочна, піровиноградна, оцтова, мурашина та інші органічні кислоти, які призводять до зниження рН на поверхні зуба. Локальне зниження рН до критичних цифр сприяє виникненню вогнища локальної демінералізації емалі. Починається поступове руйнування твердих тканин зуба – емалі та дентину. Утворюється каріозна порожнина – так звана «дірка». Без своєчасного і належного лікування карієс може перейти в більш важкі форми захворювання зуба (пульпітперіодонтит) і призвести до його втрати

Провокуючі чинники карієсу зубів:

  • дефекти емалі;
  • зниження виділення слини;
  • недостатній вміст мінералів у питній воді(кальцію,фтору і фосфору);
  • кисле середовище в роті;
  • багато цукру або вуглеводної їжі в раціоні, адже глюкоза є ідеальним живильним середовищем для бактерій.

Поганий гігієнічний догляд за зубами залишається головним фактором ризику розвитку карієсу. Своєчасне видалення зубного нальоту запобігає подальшому розвитку карієсу. Після солодощів у роті створюються ідеальні умови для розмноження бактерій. Однак не меншу загрозу для зубів несе наліт та залишки їжі між зубами після вживання інших продуктів.

Чищення зубів – один з головних способів профілактики карієсу, але значення має не частота гігієнічних процедур, а їх якість: 

  • чистити зуби достатньо 2-3 рази на день;
  • зранку бажано братися за щітку після прийому їжі, адже чистимо для того, щоб  позбутися решток їжі, і помасажувати ясна. Інакше на зубах формуватиметься наліт, який провокує розмноження бактерій;
  • при чищенні необхідно ретельно очищати жувальні поверхні зубів, задню поверхню, ділянки, де зуб межує з яснами, міжзубні проміжки;
  •  для кращої якості гігієни можна використовувати допоміжні пристосування (зубну нитку, ополіскувачі, іригатори).

Часте чищення зубів, особливо з використанням абразивних, відбілювальних паст може мати зворотний ефект – пошкодження емалі і, як наслідок, карієс.

Крім індивідуальної гігієни порожнини рота, існує ще й професійна. Її виконує лікар-стоматолог у стоматологічному кабінеті за допомогою спеціальних інструментів, паст. Таку процедуру зазвичай роблять 1-2  рази на рік.

Новини, оголошення:

Вагінальні виділення

Виділення з піхви – норма чи патологія?

Вагінальні виділення – це нормальне явище, характерне для кожної дорослої здорової жінки.

Деякі жінки вважають наявність виділень з піхви проявом якихось захворювань і намагаються будь-яким чином позбутись їх. Тож спробуємо розібратись, де проходить межа між нормою та патологією.

Звідки ж беруться вагінальні виділення? Сюди входять:

– слиз, що утворюється залозами каналу шийки матки;

– клітини епітелію шийки матки та піхви, що постійно злущуються зі стінок в просвіт піхви;

– мікрофлора, яка представлена 5-12 видами мікроорганізмів (бактеріями, вірусами, грибами), що в нормі заселяють піхву. 

Нормальна вагінальна мікрофлора у жінок репродуктивного віку в основному представлена молочнокислими бактеріями. В невеликій кількості наявні стрептококи, бактероїди, ентеробактерії, гриби. В дуже маленькій кількості присутні умовно-патогенні мікроорганізми – мікоплазми, уреаплазми, гриби роду Кандида, гарднерели. Сам факт виявлення цих мікробів не говорить про наявність захворювання.

Завдяки молочнокислим бактеріям вагінальні виділення мають кисле середовище (значення рН 3,8-4,4), яке обумовлює наявність кислуватого запаху (не завжди).

Нормальні виділення

Існує кілька різновидів нормальних вагінальних виділень, характер яких залежить від віку жінки, гормонального статусу, наявності чи відсутності статевого життя та інших факторів.

У дівчаток до початку статевого дозрівання виділень з піхви не повинно бути. Приблизно за рік до початку першої менструації починають появлятись виділення з піхви, які обумовлені гормональною перебудовою організму. Ці виділення рідкі або слизисті, мають білуватий колір або незначний жовтуватий відтінок, без запаху або зі слабким кислуватим запахом. Ці виділення являються фізіологічно нормальними. Вони необхідні для зволоження стінок піхви та захисту статевих органів від інфекційних агентів. При цьому не повинно бути свербежу, печії та почервоніння слизової оболонки зовнішніх статевих органів.

Після того, як менструальний цикл стане регулярним, характер вагінальних виділень міняється в залежності від дня менструального циклу. З моменту закінчення місячних і до 10-12 дня циклу – виділення незначні, водянисті або слизисті, однорідної консистенції (іноді мають маленькі включення до 2мм), прозорі, без кольору або з білуватим чи жовтуватим відтінком, без запаху або зі слабким кислуватим запахом.

В період овуляції (середина циклу) кількість виділень значно збільшується, вони стають слизисті, тягучі, іноді відтінок може бути бежевий, стають схожими на курячий білок.

Після овуляції кількість виділень зменшується, вони стають більш густі та білі. Напередодні місячних можуть мати жовтуватий відтінок.

Але існує ряд факторів, які можуть міняти характер вагінальних виділень.

Початок статевого життя або зміна статевого партнера призводить до того, що в статеві шляхи жінки потрапляє нова, незнайома, хоча абсолютно нормальна, непатогенна мікрофлора. Починається адаптація організму жінки до незнайомої мікрофлори, що може супроводжуватись збільшенням кількості виділень, зміною їх кольору та консистенції. Але при цьому не повинно бути дискомфорту, печії, свербежу.

При прийомі гормональних контрацептивів кількість вагінальних виділень зменшується. Після відміни гормональних препаратів характер виділень відновлюється.

Під час вагітності кількість вагінальних виділень збільшується, що обумовлено зміною гормонального фону.

Після пологів виділення називаються лохії. Тривалість виділення лохій складає 3-6 тижнів після пологів (іноді до 8 тижнів). Спочатку лохії схожі на місячні, іноді можуть мати згортки крові. Поступово їх кількість зменшується, стають мажучі, потім жовтувато-білуваті, а до кінця 6-8 тижня вагінальні виділення мають такий же характер, як і до вагітності.

Після менопаузи кількість виділень зменшується, в їхньому складі переважають кокові мікроорганізми.

Коли варто звернутись до гінеколога?

Коли виділення:

– мають нехарактерний колір та запах, домішки крові;

– змінилась їх інтенсивність та консистенція;

– з’явились свербіж, печія;

– супроводжуються болями в нижній частині живота, подразненням зовнішніх статевих органів

Новини, оголошення:

Що потрібно знати про вітамін С?

Що потрібно знати про вітамін С?

У більшості людей цей вітамін асоціюється із застудою, оскільки загальноприйнято вважати, що він підвищує імунітет і профілактує застудні захворювання.
Та мало кому відомо, що вітамін С надзвичайно важливий для наднирників, адже саме у цьому органі він міститься у найбільшій концентрації.

Стрес, аутоімунні порушення, прийом глюкокортикоїдів – стани, при яких потреба організму людини у вітаміні С значно збільшується!

Окрім цього, цей вітамін надважливий для утворення колагену – білку сполучної тканини, яка є найбільшою тканиною нашого організму, що зʼєднує всі внутрішні органи і системи. Для міцних кісток цей вітамін не менш важливий, ніж кальцій та вітамін Д.

При дефіциті вітаміну С мрія про сяючу та здорову шкіру залишиться  лише мрією. Якщо почали помічати уповільнення загоєння ран, зверніть увагу на Ваш раціон і задайте собі питання, чи достатньо в ньому цього вітаміну?

Вітамін С – один з найважливіших антиоксидантів, який підтримує здоров’я всіх клітин, є відомим захисником від несприятливих екологічних факторів і здатен виводити з організму важкі метали та токсини. 

Дефіцит вітаміну С доволі поширений через зменшення його вмісту у сучасних продуктах. Симптомами такого дефіциту є: кровоточивість ясен, випадіння зубів, анемія, ламкість кісток і судин, зниження імунітету, набряки ніг, крововиливи під шкірою.

Також варто пам’ятати, якщо ви дотримуєтесь посту, в раціоні обов’язково мають бути продукти багаті на цей вітамін, оскільки він  значно покращує засвоєння заліза, яке досить погано засвоюється з рослинних джерел.

Кладезь вітаміну С – солодкий перець, цитрусові, ківі, квашена і свіжа капуста, броколі, чорна смородина, помідори. Щодня на вашому столі, хоча б двічі на день, мають бути присутні вказані свіжі овочі та фрукти, адже цей вітамін дуже швидко виводиться з організму і втрачає свої властивості при термічній обробці. 

Практична порада:

Якщо на касі в супермаркеті вам пропонують придбати «аскорбінку» – не спокушайтеся привабливою ціною й яскравим пакуванням, в таких нібито «корисних цукерочках» міститься не вітамін С, а його штучний аналог – аскорбінова кислота, яка в організмі людини поводить себе як звичайна органічна кислота – подразнює шлунок та може збільшити ризик сечокам’яної хвороби.

Обираючи вітамін С в аптеці, шукайте його природну L-форму (аскорбат), оскільки саме така форма вітаміну є безпечною і саме вона використовується для покращення загоєння виразки шлунку.

Шукаючи його у продуктових джерела, пам’ятайте: з усіх овочів найбільше вітаміну С міститься в солодкому перці, але взимку та навесні він досить дороговартісний, тому доцільно придбати цей овоч під час сезону, заморозити і вживати свіжим після розморожування. Така дія дозволить  максимально зберегти кількість вітаміну С, а також заощадити ваші кошти.

Іншим доступним джерелом є квашена капуста, яку легко приготувати власноруч і можна додавати фактично до будь-яких основних страв.

Будьте здорові та намагайтеся споживати більше корисних продуктів!

Автор тексту – лікар-дієтолог Антоніна Олійник

© Антоніна Олійник

 

Новини, оголошення:

Седація під час відеогастродуоденоскопії та відеоколоноскопії

Седація під час відеогастродуоденоскопії та відеоколоноскопії

Седація – це короткочасне занурення людини в стан поверхневого сну за допомогою внутрішньовенного введення седативного препарату. У ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС використовується препарат Пропофол – снодійний засіб короткої дії. Пропофол не є наркотичним засобом і не викликає звикання, а також не має обмежень за кількістю використань для однієї людини.

Під час гастроскопії седація усуває блювотний рефлекс, дає змогу добре наповнити шлунок повітрям, щоб не пропустити утворення слизової малого розміру, розташованих між складок. Вона також дозволяє очистити шлунок від піни та слизу, які завжди є в невеликій кількості, що підвищує якість огляду.

Використання седації під час колоноскопії позбавляє від неприємних відчуттів, які виникають під час роздмухування кишківника повітрям і під час проходження апарату по вигинах кишки, даючи змогу більш детально оглянути всі складки.

Але найголовніше – седація позбавляє пацієнтів від дискомфорту, пов’язаного з ендоскопією.

Ендоскопія проводиться під седацією в таких випадках:

  • підвищений блювотний рефлекс;
  • гіперчутливість гортані;
  • низький больовий поріг;
  • страх перед проведенням процедури;
  • глибокі обстеження, що вимагають розслаблення черевної стінки;
  • бажання пацієнта за відсутності протипоказань.

Седація має низку протипоказань. До них належать:

  • вагітність;
  • епілепсія;
  • гіперчутливість до компонентів препарату;
  • важкі серцево-судинні захворювання;
  • закладеність носа при   ГРВІ;
  • алергія на сою, арахіс, яєчний жовток.

Проведення вимагає додаткових запобіжних заходів при вираженому ожирінні та тяжких захворюваннях бронхолегеневої системи.

За наявності протипоказань до седації ендоскопічні дослідження ШКТ виконуються під місцевим знеболенням. У разі ВГДС гортань зрошують анестезувальним спреєм, що допомагає знизити чутливість і блювотний рефлекс, проте пацієнт однаково відчуватиме рух ендоскопа в стравоході.

Як виконується занурення в медикаментозний сон ?

Застосування седації потребує певної підготовки. Лікар призначає необхідні попередні обстеження, як правило, це аналізи крові, сечі та ЕКГ. Безпосередньо перед процедурою слід дотримуватися таких правил:

  • виключити вживання їжі за 8-10 годин перед процедурою;
  • допускається випити трохи води, але не пізніше, ніж за 4 години до процедури;
  • утриматися від надмірного фізичного та емоційного навантаження;
  • виключити вживання спиртних напоїв за 24 години до дослідження;
  • не курити за 3 години до седації.

Перед початком процедури лікар-анестезіолог вводить пацієнту седативний препарат внутрішньовенно. Він починає діяти за кілька хвилин після введення, викликаючи в пацієнта глибокий сон (це не “вимкнення” нервової системи, як під час наркозу, а саме сон, можна навіть бачити сновидіння).

Під час процедури препарат постійно надходить в організм через внутрішньовенний катетер, даючи змогу продовжувати сон стільки, скільки потрібно ендоскопісту для проведення дослідження, і перестає працювати через 5-7 хвилин після зупинки введення.

Після пробудження близько 30 хвилин зберігається дезорієнтація і запаморочення (“сп’яніння”), ці півгодини пацієнту бажано провести в клініці. Доцільно обмежити керування транспортним засобом у день процедури.  Потім пацієнт отримує результати обстеження та відпускається додому. 

Новини, оголошення:

Добовий моніторинг АТ

Добовий моніторинг АТ

Добовий моніторинг артеріального тиску (ДМАТ) —найбільш інформативний метод оцінки коливань артеріального тиску протягом доби. ДМАТ значно розширює можливості діагностики та лікування артеріальної гіпертензії, гіпотензії. Дозволяє віддиференціювати істинну гіпертензію від псевдогіпертензії, виявити випадки гіпертензії «білого халата», дослідити зв’язок епізодів підвищення АТ із впливом стресових факторів, аналізувати в динаміці ефективність призначеної антигіпертензивної терапії.

Показання до ДМАТ

  • Підозра на наявність синдрому «білого халата» (підвищення артеріального тиску виключно в присутності медперсоналу, при вимірюванні АТ в медичній установі).
  • Діагностика нічної гіпертензії.
  • Обстеження пацієнтів з підозрою на симптоматичну гіпертензію.
  • Верифікація артеріальної гіпертензії у вагітних.
  • Обстеження пацієнтів з конституційною, ортостатичною гіпотензією, синкопе.
  • Діагностика резистентної АГ.
  • Оцінка індивідуального циркадного (добового) ритму регуляції АТ при хронотерапевтичному призначенні препаратів.
  • Оцінка ефективності та безпечності гіпотензивної фармакотерапії, виявлення епізодичної гіпо/гіпертензії.
  • Обстеження пацієнтів з пограничною (м’якою) артеріальною гіпертензією з метою визначення необхідності гіпотензивної терапії.
  • Обстеження пацієнтів з синдромом обструктивного нічного апное.

Протипоказання до ДМАТ

  • Енцефалопатія будь-якої етіології, що робить неможливим продуктивний контакт пацієнта с медперсоналом (високий ризик пошкодження приладу, одержання некоректних даних).
  • Постійна форма фібриляції передсердь, часта екстрасистолія або різко виражена брадикардія (ЧСС менш, ніж 30 за хвилину).
  • Захворювання або травми плеча у ділянці накладення манжети.
  • Вимушене порушення нормального циркадного ритму сну та активності (неспання).
  • Тромбоцитопенія, тромбоцитопатія у фазі загострення з підвищеним ризиком кровотеч.

Як поводитись під час дослідження

Під час вимірювання тиску рука, на якій знаходиться манжета, повинна бути випрямлена та розслаблена. Якщо манжета трохи сповзе, її потрібно акуратно поправити. Якщо вимірювання артеріального тиску пацієнта відбувається під час ходьби, то бажано зупинитися, розслабити руку і дочекатися закінчення вимірювання. У день моніторингу не показані будь-які важкі фізичні навантаження. Також не слід приймати ванну чи користуватися душем. Прийом будь-яких ліків узгоджується з лікарем, що призначає ДМАТ. При проведенні моніторингу необхідно дотримуватися деяких заходів безпеки щодо збереження цілісності та функціонального стану приладу для ДМАТ: виключити удари, контакт з рідинами, обмежити вплив сильного електромагнітного та рентгенівського випромінювання, вплив низьких та високих температур.
Протягом відстеження АТ пацієнту необхідно вести щоденник з описанням в ньому скарг (при наявності) із зазначенням часу, здійснювати фіксацію часу прийому ліків, періоду сну.

Новини, оголошення:

7 квітня відзначався всесвітній день здоровʼя. Чи варто за це випити?

7 квітня відзначався всесвітній день здоровʼя. Чи варто за це випити?

«Тільки з мудрими пити корисно для нас,
чи бо з милим кумиром у вибраний час.
Не хвались бенкетуючи й потім. Відтак –
пий потроху, пий зрідка, і не напоказ».

Це слова перського філософа Омара Хайяма, який у своїх рубаях часто згадував спиртні напої, а саме – вино.

Думка про те, що помірні дози алкоголю чинять позитивний вплив на здоров’я, міцно засіла в головах більшості людей: і кровообіг покращує, і настрій підіймає, і серцево-судинні хвороби профілактує та навіть запобігає жовчокамʼяній хворобі – суцільна користь!

Для прикладу, сухе червоне вино навіть входить до переліку рекомендованих продуктів «середземноморської дієти», яка наразі є найбільш вивченою стосовно позитивного впливу на здоров’я людини.

Олії у вогонь «користі» також підливає так званий «французький парадокс»: не зважаючи на високу поширеність паління, багату жирами традиційну французьку кухню, рівень серцево-судинних захворювань у Франції досить низький, що пояснюється, зокрема регулярним вживанням вина, яке багате на антиоксидант ресвератрол.

Та чи дійсно це так? Якщо так – чому алкоголь досі не визнали ліками та не поширюють аптечною мережею?

Вчені намагались пояснити «французький парадокс», але дійшли висновку, що кількість вина, яку мала б випити людина, щоб отримати необхідну «захисну» дозу антиоксидантів, мала б бути неймовірно великою. Тому суперечки тривають до цього часу. Можливо, істина все ж не у вині?

За статистичними даними, алкоголь є причиною майже половини усіх вбивств і нападів та чверті зґвалтувань. Виробничі травми, ДТП, нещасні випадки на виробництві, самогубства, руйнування сімей – неповний список проблем, які створює алкоголь …

Для того щоб зрозуміти дію всіх алкогольних напоїв на організм людини, необхідно розглянути їх обов’язкову складову – етиловий спирт.

Етиловий спирт є речовиною, яка утворюється із вуглеводів, але по калорійності наближена до жирів, про що обов’язково необхідно пам’ятати, якщо маєте на меті контролювати масу тіла!

Наведемо деякі дані про Етиловий спирт:

 

  1. Це засіб наркотичної дії, який пригнічує центральну нервову систему людини. Балакучість чи підвищення настрою від прийому незначної дози алкоголю не є результатом активації мозкової діяльності, а відбувається внаслідок пригнічення гальмівних центрів у головному мозку.
  2. Рожеві щічки і тепло у тілі, після спустошеної чарочки, відбувається не завдяки покращенню кровообігу, а через гальмування судинного центру у головному мозку. Саме тому думка, що на морозі можна зігрітися алкоголем – лише ілюзія. При цьому, розширення судин не супроводжується підвищенням температури тіла, як при активній фізичній діяльності, навпаки, при порушенні регуляції судинного тонусу втрата тепла збільшується ще більше, що веде до переохолодження.
  3. Сечогінна дія алкоголю також обумовлена гальмівним впливом на мозок, а саме зниженням вироблення антидіуретичного гормону, який зберігає рідину в організмі, що призводить до зневоднення. Ось чому після вживання спиртних напоїв так хочеться пити.
  4. Алкоголь викликає фізичну і психічну залежність, водночас. На превеликий жаль, не існує достеменно ефективних препаратів для лікування такої залежності.
  5. Щодо профілактики серцево-судинних захворювань алкоголем, варто зазначити, що невеликі його дози підвищують рівень, так званих, «корисних» ліпідів високої щільності у крові та чинять антитромботичну дію. Але необхідно пам’ятати, що спиртні напої збільшують рівень тригліцеридів, що в свою чергу, є додатковим фактором ризику серцево-судинної патології. Окрім цього, хронічне вживання алкоголю призводить до дефіциту вітаміну В1, що вражає нервову систему і серце.
  6. В медичній практиці етиловий спирт застосовується як дієвий антисептик. Але виключно місцевий (зовнішній)!!! Вживання «антисептику» всередину, замість дезінфекції, послаблює імунну систему та навпаки робить наш організм вразливим для інфекцій.
  7. Пам’ятайте, що загальної безпечної дози алкоголю для людини не існує! Водночас дітям, вагітним і людям з певними захворюваннями (наприклад, печінки, шлунку та стравоходу), а також генетичними особливостями, алкоголь протипоказаний взагалі.

Дослідження впливу алкоголю на організм людини є надзвичайно складним. Досі не існує достатньо наукових пояснень стосовно його переваг і користі. А причина в тому, що люди, які утримуються від вживання алкоголю або вживають помірну його кількість, як правило, в цілому ведуть дещо інший спосіб життя, ніж ті, хто ним зловживає. У зв’язку з цим, вкрай важко дослідити, що саме чинить вплив на здоров’я у конкретному випадку.

Як же зрозуміти, має людина «проблеми з алкоголем» чи ні? Для цього існує спеціальне тестування AUDIT (Alcohol Use Disorders Identification Test), яке можна виконати самостійно в домашніх умовах. Воно допомагає виявити людей групи ризику зловживанням і натякнути на необхідність допомоги фахівця.

Пити чи не пити – дилема яка триває…
Не секрет, що якісна реклама збільшує прибуток, алкоголь не є виключенням!
Хоча до цього часу відсутня достатня кількість наукових обґрунтувань абсолютної користі алкоголю, масове поширення інформації про користь помірних доз алкоголю та його доступність значно збільшує продажі! А ви досі вважаєте, що виробники алкоголю дбають про ваше здоров’я, а не про власний гаманець?

То ж робіть власні висновки, і пам’ятайте, що багато чого залежить не лише від алкоголю, а й від закуски!☝🏻

© 2024 Антоніна Олійник

Новини, оголошення:

Масаж комірцевої зони

Масаж комірцевої зони: ключ до здоров’я та зниження артеріального тиску

Гіпертонія, або високий артеріальний тиск стає все більш поширеною проблемою в сучасному світі, впливаючи на якість життя та здоров’я тисяч людей. Сучасний спосіб життя, стреси – лише деякі фактори, які можуть сприяти розвитку цього захворювання. Однак існують різноманітні методи контролю артеріального тиску, одним із яких є масаж комірцевої зони.

Що таке масаж комірцевої зони?

Масаж комірцевої зони – одна із технік масажу, яка спрямована на роботу з м’язами та тканинами, розташованими в області шиї та верхньої частини спини. Ця ділянка часто стає причиною напруги та болю, що може негативно впливати на артеріальний тиск.

Користь масажу комірцевої зони при гіпертонії

● Розслаблення м’язів: Масаж сприяє розслабленню напружених м’язів, зменшуючи ступінь стресу в комірцевій зоні. Це може допомогти покращити кровообіг та знизити артеріальний тиск.

● Покращення циркуляції крові: масаж активізує кровообіг в зоні шиї та спини, сприяючи кращому транспортуванню кисню та поживних речовин до тканин. Це допомагає підтримувати здоров’я судин та запобігає виникненню критичних станів.

● Зниження стресу та тривоги. Стабільний емоційний стан сприяє зменшенню артеріального тиску та підтримує загальний стан здоров’я.

● Підтримка лімфатичної системи: масаж допомагає активізувати лімфатичну систему, яка відіграє ключову роль у виведенні токсинів та надлишків рідини з організмі.

Висновки

Масаж комірцевої зони може бути ефективним і безпечним методом для зниження артеріального тиску та поліпшення загального стану здоров’я. Однак важливо враховувати індивідуальні особливості та консультуватися з фахівцем перед початком будь-якої нової практики. Комплексний підхід до лікування гіпертонії, включаючи масаж комірцевої зони, може стати невід’ємною частиною здорового способу життя та здійснювати позитивний вплив на ваше серцево-судинне здоров’я.

Новини, оголошення:

Цікаві факти та міфи про нирки

Якщо Ви гадаєте, що єдиний орган, який ніколи не відпочиває – це серце, то сьогодні ми поговоримо про інших трудівників нашого тіла. Цей парний орган за формою дуже схожий на квасолю. Здогадалися про що йде мова? Так, це нирки!

Головний біль та його види

Головний біль є одним з найбільш поширених розладів нервової системи. Зустрічається у людей незалежно від віку, статі, соціального положення, місця проживання.

За оцінкам Всесвітньої організації охорони здоров’я ( ВООЗ), розповсюдженість головного болю у  людей в віці від 18 – до 65 років складає 50%.

Це досить частий симптом, який може бути спричинений різними факторами, від стресу і напруги – до серйозних медичних проблем. Варто розглянути різні типи головного болю та їх можливі причини.

Менструальний цикл – питання та відповіді

Менструальний цикл – питання та відповіді

Менструація – що це таке?

Слово «менструація» (місячні) походить від латинського слова «mensis» – місяць.

Менструація – це регулярні, щомісячні кров’янисті виділення із вагіни жінки. Менструальний цикл – це проміжок часу від першого дня однієї менструації до першого дня наступної, тривалістю від 21 до 35 днів.

 

Прокрутити вгору