Цитологія

Цитологія

Давайте розберемось детальніше, що це за аналіз

Цитологічне дослідження грає важливу роль в діагностиці багатьох захворювань, в першу чергу – злоякісних новоутворень. Метод дозволяє оцінити якісні та кількісні зміни клітин, а також виявити наявність поза- і внутрішньоклітинних включень і мікроорганізмів. Досліджуватися можуть пунктати, мазки і зішкріби різних органів і тканин. Наприклад, мазки, взяті під час гінекологічного огляду,  пунктати, отримані при тонкоголковій аспіраційній біопсії (ТАБ) щитоподібної залози, лімфовузлів, а також – при плевральній, перикардіальній пункції, пункції порожнини суглоба і порожнини живота.

Цитологія – це мазок/аналіз на цитологію, цитологічне дослідження, мазок на атипові клітини, ПАП-тест – все це синоніми одного лабораторного дослідження, яке дозволяє відстежити патологію, відхилення з боку клітин шийки матки. Своєчасне виявлення змін дозволяє обрати відповідне лікування і запобігти раку шийки матки.

ПАП-тест – надійна профілактика раку шийки матки! Саме тому важливо проходити планові обстеження у гінеколога. 

У зразку клітин, отриманих при цитології, виявляють вірус папіломи людини та визначають його тип, щоб оцінити ризик розвитку раку шийки матки. Забір аналізу виконується під час традиційного огляду на гінекологічному кріслі, як з зовнішньої, так і внутрішньої поверхні шийки матки. Для цього використовується спеціальна стерильна одноразова щітка. Ця процедура не болісна і займає мінімум часу (10-15 секунд).

 

Що показує аналіз на цитологію?

У нормі всі клітини повинні мати стандартну будову, мають бути відсутні атипові клітини. У випадку, якщо є якісь зміни – це ще не підтверджує рак або інші захворювання. 

Відхилення від норми –  це привід, щоб приділити час власному здоров’ю. У жодному разі не варто панікувати, і тим більше – ігнорувати цю ситуацію, її потрібно вирішувати. Для цього необхідно звернутися за консультацією до гінеколога.

При виявленні атипових/патологічних клітин (атипія, дисплазія, CIN) лікар-гінеколог може Вам порекомендувати:

  • виконати додатковий діагностичний метод (біопсія). Це дозволить уточнити діагноз та визначити з подальшою тактикою лікування.
  • провести повторний тест через 3-6 місяців.

Не ігноруйте щорічні візити до гінеколога. Краще профілактувати захворювання, ніж його лікувати! 

Новини:
Прокрутка до верху