Паління як фактор ризику захворювань ротової порожнини

Паління як фактор ризику захворювань ротової порожнини

Тютюнокуріння – одна з актуальних соціальних та медичних проблем сучасності, причина багатьох важких захворювань (онкологічних, серцево-судинних, респіраторних та ін.). Поширеність куріння в Україні залишається на високому рівні, курить майже чверть усього дорослого населення.

Згубний вплив тютюнокуріння добре відомий лікарям різних спеціальностей, однак мало  хто вважає, що  куріння спричиняє негативні наслідки і для ротової порожнини, адже першими під удар  шкідливого чинника потрапляють слизова оболонка  порожнини рота та тканини пародонту. Тканини пародонта – це морфофункціональний комплекс,  до складу  якого входять ясна, кісткова тканина з окістям, періодонт і тканини зуба.

Органи і тканини порожнини рота, ротова рідина- це місце первинного контакту організму курця з  токсичними  і канцерогенними речовинами, які входять до складу тютюнового  диму. В огляді  наявних публікацій щодо зв’язку куріння із захворюваннями  ротової  порожнини, який підготувала Колегія лікарів США, доведено значний вплив куріння  на виникнення карієсу зубів ,захворювань тканин пародонта та слизової оболонки порожнини рота, випадки відторгнення зубних імплантатів. Курці стикаються з проблемою галітозу (смердюче дихання), утворенням специфічного щільного нальоту на зубах ( «нальоту курця»), сухістю в порожнині рота і смаковими інверсіями.

Тютюновий дим та тютюнові смоли – речовини, що містять до 2000 хімічних реагентів, негативно впливають на організм курця, та в першу чергу – на  слизову оболонку порожнини рота, яка має високу прониклу  спроможність.

Встановлено також, що куріння негативно впливає на гігієнічний стан порожнини рота, про що свідчать високі значення гігієнічних індексів у курців порівняно з некурцями. У курців інтенсивніше  утворюються тверді зубні відкладення, які травмують ясенний край і є ретенційним пунктом для формування зрілої біоплівки, патогенної для тканин пародонта. Нікотин, який міститься у тютюновому диму, пригнічує синтез колагену, має судинозвужуючі властивості, що гальмує процеси остеоінтеграції  дентальних імплантів та прискорює процеси старіння організму в цілому.

З огляду на вищезазначене, лікарі-стоматологи, як і лікарі всіх спеціальностей, повинні щоденно інформувати пацієнтів про негативний вплив куріння на тканини порожнини рота, спонукаючи останніх до повного припинення куріння.

Новини:
Прокрутка до верху