Що важливо знати про карієс зубів
Карієс – найпоширеніше стоматологічне захворювання, з яким стикається більшість людей. Основна причина карієсу – вплив кислот на емаль зуба. Виробляють їх мікроорганізми , які населяють порожнину рота як своєрідну екологічну нішу організму людини. Місцем найбільшого скупчення мікроорганізмів в порожнині рота є зубна бляшка або зубний наліт. Зубний наліт – це конгломерат, що складається з залишків їжі, мікроорганізмів і продуктів їхньої життєдіяльності, білкових сполук слини, епітеліальних клітин, лейкоцитів.
У процесі розщеплення мікроорганізмами вуглеводів утворюються органічні кислоти, які мають демінералізіруючу дію на емаль зуба. Експериментальними дослідженнями встановлено, що в результаті життєдіяльності мікроорганізмів у зубній бляшці накопичується молочна, піровиноградна, оцтова, мурашина та інші органічні кислоти, які призводять до зниження рН на поверхні зуба. Локальне зниження рН до критичних цифр сприяє виникненню вогнища локальної демінералізації емалі. Починається поступове руйнування твердих тканин зуба – емалі та дентину. Утворюється каріозна порожнина – так звана «дірка». Без своєчасного і належного лікування карієс може перейти в більш важкі форми захворювання зуба (пульпіт, періодонтит) і призвести до його втрати.
Провокуючі чинники карієсу зубів:
- дефекти емалі;
- зниження виділення слини;
- недостатній вміст мінералів у питній воді(кальцію,фтору і фосфору);
- кисле середовище в роті;
- багато цукру або вуглеводної їжі в раціоні, адже глюкоза є ідеальним живильним середовищем для бактерій.
Поганий гігієнічний догляд за зубами залишається головним фактором ризику розвитку карієсу. Своєчасне видалення зубного нальоту запобігає подальшому розвитку карієсу. Після солодощів у роті створюються ідеальні умови для розмноження бактерій. Однак не меншу загрозу для зубів несе наліт та залишки їжі між зубами після вживання інших продуктів.
Чищення зубів – один з головних способів профілактики карієсу, але значення має не частота гігієнічних процедур, а їх якість:
- чистити зуби достатньо 2-3 рази на день;
- зранку бажано братися за щітку після прийому їжі, адже чистимо для того, щоб позбутися решток їжі, і помасажувати ясна. Інакше на зубах формуватиметься наліт, який провокує розмноження бактерій;
- при чищенні необхідно ретельно очищати жувальні поверхні зубів, задню поверхню, ділянки, де зуб межує з яснами, міжзубні проміжки;
- для кращої якості гігієни можна використовувати допоміжні пристосування (зубну нитку, ополіскувачі, іригатори).
Часте чищення зубів, особливо з використанням абразивних, відбілювальних паст може мати зворотний ефект – пошкодження емалі і, як наслідок, карієс.
Крім індивідуальної гігієни порожнини рота, існує ще й професійна. Її виконує лікар-стоматолог у стоматологічному кабінеті за допомогою спеціальних інструментів, паст. Таку процедуру зазвичай роблять 1-2 рази на рік.