Що необхідно знати про рак шийки матки
За даними ВООЗ, рак шийки матки (РШМ) є четвертим найпоширенішим видом раку серед жінок у світі. За останні 4 роки в Україні кількість випадків РШМ зросла на 23%. На жаль, у 20-30% жінок цю хворобу виявляють на пізніх ІІІ та ІV стадіях. Саме тому жінці будь-якого віку для профілактики та ранньої діагностики РШМ необхідно регулярно відвідувати гінеколога та проходити скринінгові тести – ПАП-тест та тестування на виявлення вірусу папіломи людини, які допомагають вчасно виявити передракові стани шийки матки. Це, в свою чергу, дозволить відібрати групу жінок, які потребують більш детального дообстеження – проведення кольпоскопії, взяття біопсії шийки матки.
Рак шийки матки – це злоякісне новоутворення, яке виникає внаслідок мутації епітеліальних клітин шийки матки. Хвороба ніколи не розвивається в незміненому епітелії. Їй завжди передують передпухлинні зміни в епітелії –дисплазії шийки матки. Найчастіше зустрічається у жінок старше 30 років.
Найпоширенішою причиною виникнення раку шийки матки є вірус папіломи людини (ВПЛ) – 99% випадків. Вірус папіломи людини передається статевим шляхом (вагінальний, оральний та анальний секс). Інфікуватися може і чоловік, і жінка. Існує багато штамів цього вірусу. Найагресивніші серед них – це 16-й та 18-й типи. Вірогідність інфікування вірусом папіломи людини зростає у випадках:
- ранній початок статевого життя, коли клітини епітелію шийки матки ще незрілі;
- наявності великої кількості статевих партнерів;
- відмова від використання презервативів;
- наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом;
- зниження імунітету.
Початкові форми захворювання протікають безсимптомно.
Первинними ознаками раку шийки матки можуть бути кров’янисті виділення під час або після статевого контакту. Пізніше кров’янисті виділення можуть з’являтися навіть і без контакту. Це свідчить про прогресування захворювання та ріст пухлини. При розпаді пухлини виділення стають гноєподібними та можуть мати неприємний запах. Поява болю свідчить про поширення пухлини за межі шийки матки та проростання на сусідні органи. Хвороба починає швидко прогресувати і призводити до погіршення стану жінки та появи ускладнень.
Це захворювання має 5 стадій розвитку:
0 стадія – неінвазивний рак, не виходить за межі епітелію шийки;
1 стадія – уражається лише шийка матки;
2 стадія – додатково залучається тіло матки, частина піхви;
3 стадія – пухлина поширюється на нижню третину піхви, до стінок тазу;
4 стадія (остання стадія) – новоутворення вростає у сусідні органи, виникають метастази.
Діагностика раку шийки матки включає в себе:
- огляд жінки на гінекологічному кріслі (огляд шийки матки в дзеркалах, пальпація);
- ПАП-тест (цитологічне дослідження) та тестування на наявність вірусу папіломи людини;
- кольпоскопія та біопсія шийки матки (при потребі, за результатами попередніх обстежень).
Важливо розуміти, що виявлена наявність інфікування вірусом папіломи людини не означає 100% розвиток РШМ в майбутньому. Але ця ситуація потребує ретельного контролю для вчасного виявлення та лікування змін шийки матки, які можуть перероджуватись і призводити до злоякісного процесу.
Якщо звернутися до лікаря-гінеколога на початковій стадії розвитку хвороби, то шанси вилікуватись становлять 96%.
Тож, якщо Ви відчуваєте дискомфорт у органах сечостатевої системи, варто негайно звернутися до лікаря, не чекаючи, що вони зникнуть самі собою. Не відкладайте візит до лікаря! Пам’ятайте – час має вирішальне значення для профілактики багатьох хвороб.
Підготувала лікар-гінеколог Шахворостова Н.В.