Загально-клінічні та біохімічні дослідження крові
Загальноклінічне дослідження крові, будучи одним з найважливіших діагностичних методів, тонко відтворює реакцію кровотворних органів на вплив на організм різних фізіологічних та патологічних факторів. У багатьох випадках воно відіграє велику роль у постановці діагнозу, а при захворюваннях системи кровотворення йому відводиться провідна роль.
Біохімічний аналіз крові – це розгорнуте дослідження венозної крові пацієнта, що проводиться для оцінки роботи внутрішніх органів, виявлення дефіциту вітамінів, ферментів, макро- і мікроелементів, а також – для діагностики патології обміну речовин. Біохімія крові та загальний аналіз крові дозволяють виявити багато захворювань на початковій стадії. Саме тому ці дослідження рекомендується проходити не тільки за призначенням лікаря, але і в профілактичних цілях не рідше одного разу на рік. Результати біохімічного аналізу крові охоплюють безліч пов’язаних між собою показників, і їх інтерпретацією повинен займатися лікар – самолікування небезпечно для вашого здоров’я.
Підготовка пацієнта до дослідження
Здача крові передбачає дотримання ряду умов – в іншому випадку діагностика буде некоректною (якщо інше не визначено лікарем):
- кров на аналіз здається натщесерце, в ранкові години – звичайно в проміжку з 8 до 10, щоб витримати вимоги не менше 8 годин, але не більше 12 годин голоду. У день забору крові варто також утриматись від куріння та споживання кави, чаю, енергетичних напоїв, а алкоголь не можна вживати 24 год. до моменту забору проб крові;
- рекомендується уникати фізичних і емоційних стресів напередодні процедури. Прийшовши до медичного закладу, постарайтеся спокійно посидіти хвилин 10-15 у зоні очікування перед тим, як буде взята кров;
- необхідно уточнити у вашого лікаря, чи можливо прийняти ліки після здачі аналізів, чи слід зробити перерву в прийомі медикаментозних препаратів і на який період. Деякі ліки можуть спотворити дані аналізу;
- якщо вам призначено курс фізіотерапії, проводилося якесь інструментальне дослідження, процедуру, ймовірно, краще відкласти. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем.
Дітям до 1 року рекомендовано дотриматись максимально можливого проміжку між годуваннями, або безпосередньо перед наступним годуванням;
Діти від 1 до 5 років натщесерце, рекомендовано за 30 хв перед взяттям крові випити води 150-200 мл.
У випадках, коли необхідно отримати лабораторні показники в динаміці, повторні дослідження слід проводити в тому ж медичному закладі і при подібних умовах.
Загальний аналіз сечі. Аналіз характеризує функціональний стан сечовидільної системи. Для дослідження береться ранкова сеча, яка протягом ночі накопичилася в сечовому міхурі. Напередодні здачі аналізу рекомендується не вживати овочі та фрукти, що забарвлюють сечу, не приймати сечогінні препарати, настоянку сени та здавати сечу до початку або через 14 днів після закінчення курсу лікування антибактеріальними, протигрибковими препаратами. Перед збором сечі проводять гігієнічні процедури. Збирається сеча в чистий одноразовий посуд. Для достовірного результату важливо провести аналіз протягом 1,5–2 годин після отримання матеріалу. При тривалому перебуванні сечі в приміщенні при кімнатній температурі відбувається руйнування клітинних елементів, створюються сприятливі умови для розмноження мікроорганізмів, випадають в осад солі, змінюється рН.
Аналіз калу (копрограма). Метою дослідження є вивчення ступеня засвоєння їжі. Перед дослідженням слід скасувати прийом лікарських препаратів, які посилюють перистальтику кишечника, впливають на зовнішній вигляд калу, колір, мікроскопічний склад. Це проносні, залізовмісні препарати, свічки, касторова і вазелінова олія. Щоб уникнути хибно позитивної реакції на приховану кров перед дослідженням не вживати в їжу м’ясо, рибу, кров’яну ковбасу, препарати гемоглобіну, зелені овочі. Для отримання достовірного результату важливо дотримуватися 3-денної дієти, яка виключає перераховані вище продукти.
Кал збирається у спеціальний одноразовий контейнер, після природної дефекації. Доставляється в лабораторію протягом 1–2 годин при природній температурі або не пізніше 10–12 годин в умовах зберігання при температурі +3–+5°С. Порушення часу доставки спричиняє дію процесів ферментації та гниття, а це призводить до отримання некоректних результатів.