Їжа від застуди

Їжа від застуди

Прохолодні ранки, холодний дощ та вітер  – і вже наступного дня лікуєте застуду?

А чи знали ви, що застуду здатні викликати понад 200 видів вірусів, а переохолодження  – лише сприятливий фактор, який знижує захисні сили організму.

Противірусні препарати, на жаль, не діють на ці віруси, вони змушують імунну систему «боротися самостійно», тому не завжди доречні, адже для ефективної роботи організму потрібен не примус, а піклування.

Харчування є одним з потужних факторів, здатних посилити захисні функції організму. Мед, лимони, часник, імбир…, яких тільки порад ми не чули для поліпшення імунітету. 

Насправді, для захисту від вірусів не існує універсального продукту, тому що робота імунної системи залежить не від наявності або відсутності у вашому раціоні броколі чи часнику, а від того, чи всі необхідні вітаміни та мінерали є на нашій тарілці. 

Які ж речовини мають бути в раціоні для налагодження роботи нашого імунітету?

І хоч мало хто переймається підрахунком калорій, важливо пам’ятати, що як дефіцит, так і надлишок енергії робить організм вразливим для інфікування. А головним індикатором відповідності потреб та надходження енергії є маса тіла.

Неможливо мати міцний імунітет, коли в раціоні не вистачає білка, одна з функцій якого – захисна. Дуже важливо, щоб в раціоні були присутні яйця, молоко, риба, м’ясо, птиця. Саме тваринний білок, на відміну від рослинного, найкраще засвоюється і містить усі амінокислоти, які не утворюються в нашому організмі.

Багато людей звикли снідати вівсянкою – це смачно, швидко та корисно, але білку з такого сніданку ми отримаємо небагато. У цьому разі на обід і вечерю має бути щось «білкове», а враховуючи, що за один-два рази організму важко засвоїти добову кількість білку, то варто робити додаткові «білкові» прийоми їжі (наприклад, з’їсти на другий сніданок сирники або пару відварених яєць, або на підвечірок – млинець з м’ясом). Чудовим рослинним джерелом білка є продукти з сої, наприклад, тофу.

Перший контакт з вірусами відбувається через слизові оболонки, а для їхнього відновлення і нормального функціонування потрібен вітамін А, який навіть має назву «протиінфекційний вітамін». Тому включаємо в меню страви з печінкою, вершковим маслом та яєчними жовтками. 

Також корисним буде збагатити раціон джерелами бета-каротину (з нього утворюється цей вітамін).  Зробіть свою тарілку яскравішою завдяки сезонним темно-зеленим листовим, жовтим, оранжевим та червоним овочам (шукайте статтю про каротиноїди).

Зверніть увагу! Вітамін А в надлишку є токсичним і небезпечним для вагітних

Проникнення вірусу в клітину залежить від стану клітинних мембран, а для їх нормальної  будови та функції важливим є вітамін Е, кращими джерелами якого є мигдаль і оливкова олія. Цей вітамін є антиоксидантом, який поглинає вільні радикали.

Як же не пригадати про всім відомий вітамін С, який вже багато років у більшості людей асоціюється з лікуванням та профілактикою застуд. У лабораторних умовах вітамін С разом з залізом та міддю згубно діє на віруси. Більш детально про вітамін С читайте за посиланням  https://clinic.gov.ua/shcho-potribno-znaty-pro-vitamin-c/  Разом з вітаміном Е він виконує роль антиоксиданту. В свою чергу його надлишок дає зворотній ефект, тому замість вживання сумнівної якості синтетичних вітамінів з конячим дозуванням краще обирати природні джерела, які вживати хоча б двічі на день під час їжі: цитрусові, ківі, смородину, капусту, перець, томати. Навіть звичайну цибулю! 

Коли вже згадали про цибулю, то її варто включити в раціон не лише через високий вміст вітаміну С, а й через наявність кверцетину – біофлавоноїду, який чинить противірусну і протизапальну дію. Його споживання разом з вітаміном С посилює противірусну дію обох нутрієнтів. Інші джерела кверцетину – яблука, спаржа, ягоди, броколі, вишні, зелений перець, цибуля, горох, червоний листовий салат, грейпфрут, помідори, сливи. 

Природним імуномодулятором є вітамін Д, який виробляється шкірою під дією сонячного світла. Можливо, і застуди трапляються частіше саме в осінню та зимову пору року через зменшення перебування на сонці. Харчових джерел вітаміну Д не так вже й багато. Гарне джерело – лосось, але залежно від його походження (дикий або фермерський) кількість цього вітаміну може значно різнитись. Тому коли є нестача сонця, доцільно визначати рівень цього вітаміну та при наявності дефіциту приймати додатково.

Разом з вітаміном Д для нормальної роботи імунної системи важливо вживати достатню кількість кальцію. Кожен основний прийом їжі має містити продукти з його високим вмістом. Окрім молока, йогурту, сиру, цінними джерелами кальцію є біла квасоля, броколі, мигдаль, риба, інжир та тофу.

Для зменшення запальних процесів в організмі важливо, щоб організм отримував достатню кількість омега-3 жирних кислот. Чудово, якщо двічі на тиждень ви дозволяєте собі жирну рибу. В іншому випадку, при її відсутності, у раціоні доцільно замінити прийоми риби дієтичною добавкою з омега-3.

В свою чергу, зловживання смаженими на олії стравами та надмірне вживання рослинних олій (особливо кукурудзяної або соняшникової) сприяє посиленню запальних процесів через надмірне надходження омега-6 жирних кислот. Тому, коли йдете повз духмяну пекарню, пам’ятаючи цей факт, не спокушайтеся на апетитний вигляд смажених пиріжків.

Важливим елементом для адекватної імунної відповіді є цинк, чудовими джерелами якого є м’ясо, курятина, сочевиця та горіхи, а надходженню цинку в клітину сприяє вищезгаданий кверцетин, тому важливо поєднувати джерела цих нутрієнтів між собою. 

Магній – елемент, який через постійний стрес вже на слуху у більшості людей і зазвичай асоціюється з елементом вкрай важливим для нервової системи, тим не менш він бере участь у декількох сотнях реакцій, в тому числі, необхідний для активації клітинного імунітету. Добова потреба у магнії для дорослих доволі висока, тому окрім вживання харчових джерел – цільнозернових продуктів, бобових, зелених овочів,  додатковий прийом дієтичних добавок буде дуже доречним! Особливо в сезон застуд. 

Отже, тепер ви знаєте, чому лише один імбирний чай буває безсилим. Робіть Ваше харчування якомога різноманітнішим, вживайте продукти з високою поживною цінністю, не забувайте мити руки не лише перед їдою та будьте здорові! 

Ваш дієтолог, Антоніна Олійник 

© 2024 Антоніна Олійник

Новини:
Прокрутка до верху