«Типові» складні клінічні випадки в лікуванні первинного гіперпаратиреозу

«Типові» складні клінічні випадки в лікуванні первинного гіперпаратиреозу

Введення. Первинний гіперпаратиреоз (ПГПТ) є одним із найпоширеніших захворювань ендокринних залоз, і останнім часом привертає все більшу увагу лікарів різних спеціальностей, що пов’язано не тільки з усвідомленням високої частоти захворюваності, але й суттєвим поглибленням уявлень про патогенез, генетичну обумовленість та ефективні методики лікування. Ефективність лікування ПГПТ у популяції залежить насамперед від скринінгу та ефективності виявлення всіх випадків захворювання. Однак це неможливо навіть у розвинутих країнах. Так, наприклад, у США ПГПТ виявляється лише у 10% хворих, які дійсно страждають на це захворювання. На жаль, в Україні діагностика та виявлення ПГПТ залишається на вкрай низькому рівні, а пацієнти до встановлення правильного діагнозу проходять довгий шлях непотрібних лікувально-діагностичних процедур, неадекватних операцій, пов’язаних не з основним захворюванням, а його наслідками (каменеутворення у жовчному міхурі та нирках, виразки шлунку та дванадцятипалої кишки, остеопороз, патологічні переломи кісток та сколіоз, псевдопухлини кісток та інше). З іншого боку, враховуючи відсутність альтернативних хірургії методів лікування, ефективність оперативного лікування залежить від правильних дій хірурга щодо пошуку патологічно зміненої прищитоподібної залози та адекватної оцінки ймовірності мультигляндулярної форми ПГПТ. Частота незадовільних результатів хірургічного лікування ПГПТ становить від 1-2% до 10-15% і зв’язується авторитетними фахівцями з недостатнім досвідом оперуючого хірурга, його нездатності знайти патологічно змінену прищитоподібну залозу (ПЩЖ) у типовому місці, наявності нерозпізнаного множинного ураження клінічними генетичними синдромами Також, не варто забувати про можливе набуте (пов’язане з природною міграцією паратиреоїдних аденом під дією сили тяжкості та присмоктування легенями) та вроджене ектопічне розташування пухлин ПЩЖ: інтратиреоїдної, ретростернальної, ретротрахеальної, медіастинальної та інших.

 

Наочним прикладом РЕТРОТРАХЕАЛЬНОГО РОЗТАШУВАННЯ раку ПЩЗ з тривалим та яскравим перебігом і низкою лікувально-діагностичних помилок є клінічний випадок пацієнтки І., 1968 р.н. Пацієнтка звернулася до клініки зі скаргами на: загальну слабкість, біль у кістках та м’язах, особливо – в ногах та при фізичному навантаженні, постійну спрагу (за день пацієнтка випивала до 5-6 літрів рідини), наявність хворобливих ущільнень на ключицях, плечових кістках, ребрах.

З анамнезу стало відомо таке:

– 2008 р. пацієнтка перенесла операцію з видалення коралоподібного каменю правої нирки.

– до 2010 р. стали крихкими та випали майже всі зуби (залишилось 4).

– у 2014 р. надійшла до травматологічного відділення з діагнозом: Кіста V п’ястної кістки правої кисті, у зв’язку з чим виконана операція: резекція пухлини, заміщення дефекту аутокісткою. Патогістологічний висновок: остеобластома.

– У 2016 р. перенесла операцію з приводу видалення пухлини внутрішнього виростка правого стегна з подальшою променевою терапією на ділянку віддаленої пухлини. Після проведеного лікування один із лікарів порадив хворій самостійно провести аналізи на паратгомон (ПГ) та кальцій (Са) з метою виключення ПГПТ. 19.10.2017р. ПГ – 877,18 пкг/мл (норма: 9-65), Са загальний у крові – 4,1 ммоль/л (2,15-2,55), що беззастережно вказувало на важкий і занедбаний випадок ПГПТ! За результатами аналізів пацієнтці порекомендували звернутися до ендокринолога.

– 31.10.2017р. за результатами УЗД-дослідження встановлено діагноз: аденома правої прищитоподібної залози, у зв’язку з чим 13.11.2017р. пацієнтка госпіталізована для планового оперативного лікування до спеціалізованого ендокринологічного хірургічного відділення одного з обласних центрів України, де 16.11.17р. виконано операцію: біопсія правої частки щитоподібної залози (?). Під час операції (згідно з випискою та хірургічним протоколом): «…при ретельній ревізії місць розташування прищитоподібних залоз справа патологічних утворень не виявлено. В операційну запрошено професора-консультанта, повідомлено результати ревізії про неможливість знайти пухлину ПЩЖ. Взято ділянку тканини правої частки щитоподібної залози для гістологічного дослідження…». Патогістологічний висновок: у препаратах жирова клітковина зі склерозом та дрібними крововиливами, тканина щитоподібної залози з наявністю шовного матеріалу та навколишнім склерозом. Рана загоїлася первинним натягом. У виписному епікризі вказується, що пацієнтка подальшого лікування стаціонару не потребує! Виписана до поліклініки за місцем проживання під нагляд ендокринолога. Післяопераційний період протікав гладко (за випискою), хоча пацієнтка скаржилася на захриплість голосу.

– 10.09.2018р. госпіталізована до відділення кісткової онкології з приводу перелому середньої третини правої стегнової кістки на тлі множинних вогнищ паратиреоїдної остеодистрофії. 16.09.2018р. виконано операцію: інтрамедулярний остеосинтез правої стегнової кістки блокуючим стержнем. Післяопераційний період протікав без особливостей. У задовільному стані виписана під нагляд травматолога за місцем проживання та вирішення питання про хірургічне лікування пухлини ПЩЗ.

– Надалі пацієнтка (очевидно розчарована діями лікарів) ніде не лікувалася та не спостерігалася.

– З осені 2021 р. самостійно виявила наявність кісткових розростань на обох ключицях, плечових кістках та ребрах. У грудні 2021р. звернулася до поліклініки на консультацію.

При дообстеженні виявлено: ПГ – 826,5 пг/мл, Са іонізований – 2,12 ммоль/л (норма: 1,16-1,32), фосфор неорганічний – 0,84 ммоль/л (норма: 1,10- 2,00).

За результатами УЗД-дослідження: до задньої поверхні правої частки на рівні її середньої третини належить гіпоехогенна структура з чітким контуром розмірами 75х37 мм.

Враховуючи результати УЗД-дослідження та дані лабораторних показників, встановлено діагноз: первинний гіперпаратиреоз, кістково-ниркова форма (генералізована кістково-фіброзна остеодистрофія), тяжкий перебіг. Тяжкий остеопороз. Сечокам’яна хвороба. Для планового оперативного лікування хвору госпіталізовано до хірургічного стаціонару.

При доопераційному огляді ЛОР-лікарем встановлено обмеження рухливості правої голосової складки.

Дані лабораторних досліджень на момент госпіталізації:

ЗАК: Нв – 68 г/л, Ер – 2,57х1012/л, Л – 7,5х109/л, ШОЕ – 25 мм/год

Загальний білок – 71,0 г/л, білірубін – 6,4 мкмоль/л, сечовина – 7,14 ммоль/л, креатинін – 0,122 ммоль/л, глюкоза крові – 5,27 ммоль/л, натрій – 148 ммоль/л л, Калій – 4,9 ммоль/л, Са++ – 1,89 ммоль/л, вітамін Д3 (загальний) крові – 4,6 мкг/мл (32-100).

19.01.2022р. виконано операцію: видалення пухлини правої верхньої паращитовидної залози розмірами 80х40х35 мм. вагою 11 грам.

Патогістологічне висновок: рак прищитоподібної залози.

20.01.22р. (1 добу після операції): паратгормон – 2,2 пг/мл (15-65). Через 1 тиждень після операції – 16 пг/мл (15-65). Са + (в динаміці): 1,60 (20.01.22р.) 1,56 (21.01.22р.) 1,41 (23.01.22р.) 1,27 (25.01.22р. – на момент виписки). Наступного дня хвора відзначила значне поліпшення самопочуття (різко зменшився біль у кістках, зник біль у м’язах ніг, спрага).

У післяопераційному періоді отримувала замісну терапію: препарати кальцію – 3-4 г на добу, вітамін Д3 (Альфа Д3 Тева) по 1 мкг/добу.

28.01.22р. у задовільному стані виписана зі стаціонару до поліклініки за місцем проживання під нагляд онколога, ендокринолога, гематолога.

Другий клінічний випадок демонструє ІНТРАТИРЕОЇДНЕ РОЗТАШУВАННЯ пухлини ПЩЖ у пацієнтки з ПГПТ, що приховано протікало з підозрою на рак щитовидної залози.

Хвора С., 1980 р.н., звернулася до поліклініки УНПЦЕХТЕОТ у квітні 2013р. для консультації та вирішення питання щодо подальшої тактики лікування зі скаргами на прояви гіпопітуїтаризму: набряклість в області кистей та стоп, загальну слабкість, періодичне підвищення артеріального тиску, відсутність менструацій, полідипсію та поліурію.

З анамезу: 1998р. виконано операцію: видалення стебельно-інфундибулярної пухлини гіпофіза. Патогістологічне висновок: краніофарингеома із вираженою гліальною капсулою. Надалі неодноразово проходила лікування у відділенні ендокринології за місцем проживання з діагнозом: післяопераційний (1998р.) пангіпопітуітаризм з випадінням адренокортикотропної, тиреотропної, гонадотропної функцій у складі: вторинний гіпотиреоз, важка форма, субкомпенсований, вторинна наднирникова недостатність, середньої важкості, субкомпенсований, вторинний гіпогонадизм, субкомпенсованный. Нецукровий діабет, центрального генезу. Атрофія зорових нервів. Деформуючий артроз гомілковостопних, колінних суглобів. П’яткова шпора обох ніг.

19.09.2022р. за місцем проживання вперше було здано аналіз на Са++ у крові – 1,97 ммоль/л (1,13 – 1,32). Подальше дообстеження щодо ПГПТ не проводилося (!). Більше того, в умовах стаціонару хвора отримувала препарати кальцію, які також були рекомендовані до постійного прийому після виписки зі стаціонару.

19.02.2023р. за місцем проживання на УЗД щитовидної залози виявлено вузол у лівій частині щитовидної залози. 25.02.2023р. проведено його пункцію: фолікулярно-папілярна неоплазія. Рекомендовано оперативне лікування вузлового зоба у плановому порядку в зв’язку з підозрою на рак. В умовах стаціонару продовжується призначення препаратів кальцію без контролю Са++ та ПГ у крові.

За результатами передопераційного дообстеження у квітні 2023р.: УЗД щитоподібної залози: щитоподібна залоза помірно гіпоплазована. У лівій частці визначається додаткове утворення до 2 см. у діаметрі. Патологічно змінених прищитоподібних залоз у місцях їх типової локалізації не виявлено.

15.04.2023р. Са ++ – 1,78 ммоль/л (1,05-1,30), ПГ – 318 пкг/мл (15-65).

У зв’язку з отриманими даними прийнято рішення про проведення парасцинтиграфії з метою уточнення локалізації пухлини прищитоподібної залози.

26.04.2023р. Паратиреосцинтиграфія 99mTc-MIBI: отримані дані на користь відсутності тиреоїдної тканини, що функціонує. Виявлені вогнища, найімовірніше, зумовлені патологічно зміненою тканиною щитоподібної залози та можливо з наявністю осередкового утворення прищитоподібної залози у проекції лівої частки щитоподібної залози.

Пацієнтці було проведено корекцію замісної терапії кортизоном, тироксином, адіурекрином. Враховуючи дані лабораторних та інструментальних методів досліджень 30.04.2023р. виконана операція: ревізія прищитоподібних залоз, лівобічна гемітиреоїдектомія з інтратиреоїдною аденомою лівої нижньої прищитоподібної залози. Патогістологічне дослідження: інтратиреоїдна аденома прищитоподібної залози.

Са++ у динаміці: 1,84 ммоль/л (29.04.2023) – 1,34 (01.05.2023) – 1,26 (02.05.2023) – 0,98 (06.05.2023) – 1,07 (08.05 .2023). 02.05.2023р. Паратгормон – 11,6 пг/мл (15-65).

У післяопераційному періоді у хворої спостерігалися явища гіпокальціємії. Останні куповані прийомом препаратів кальцію та вітаміну Д3. У задовільному стані виписана до поліклініки за місцем проживання.

Третій клінічний випадок демонструє складнощі у діагностиці ІНТРАТИМІЧНОГО РОЗТАШУВАННЯ пухлини ПЩЗ.

Хвора К., 1978 р.н., звернулася до клініки у жовтні 2024р. для консультації та вирішення питання про подальшу тактику лікування ПГПТ зі скаргами на підвищену кровоточивість ясен.

З анамезу: вважає себе хворою з 2023 року, коли вперше помітила підвищену кровоточивість ясен. Лікувалась у стоматолога – без особливого ефекту. В липні 2024 року, після огляду парадонтолога, отримала рекомендацію щодо здачі аналізу крові на Паратгормон та кальцій в крові та УЗД шиї.

23.07.2024  ПГ – 199,2 пг/мл (18,5-88), Са++ – 1,46 ммоль/л (1,10-1,35), Са заг. – 294 ммоль/л (2,16-2,60), Фосфор – 0,53 ммоль/л (0,81-1,45).

28.09.2024 Кальцій в добовій сечі – 19,0 ммоль/л/24год.

28.09.2024 ПГ – 231,7 пг/мл (18,5-88), Са заг. – 2,75 ммоль/л (2,16-2,6).

20.07.2024 За даними УЗД шиї патологічно змінених прищитоподібних залоз у типових місцях не виявлено. У зв’язку з цим хворій запропоновано дообстеження у вигляді СКТ шиї та грудної клітки.

17.08.2024 КТ м’яких тканин шиї та органів грудної порожнини: Щитоподібна залоза збільшена в розмірах, з рівними контурами, щільність в нативній фазі сканування не змінена, структура неоднорідна за рахунок одиничних вузлів зниженої щільності. На 10 мм каудальніше нижнього полюсу правої частки щитоподібної залози, на рівні Th1-Th2, спостерігається гіперваскулярний вузол неправильної округлої форми, розмірами 12х7х13 мм, неоднорідної структури за рахунок кістозних включень, щільність якого нижче щільності паренхіми щитоподібної залози у нативній фазі сканування. Нижній край утворення прилягає до верхнього контуру v.brachoicephalica sin., задня поверхня вузла- до передньої стінки a.brachiocephalica dex. В інших місцях очікуваного ектопічного та типового розташування прищитоподібних залоз, гіперваскулярних вузлів не виявлено..

З огляду на дані дообстеження 16.10.2024р. виконана операція: видалення інтратимічної пухлини прищитоподібної залози. Патогістологічний висновок: інтратимічна аденома прищитоподібної залози.

Лабораторні показники після операції: 17.10.24р. ПГ – 27,5 пг/мл (16-65)

Са++ у динаміці: 1,36 ммоль/л (17.10.2024) – 1,22 (18.10.2024).

У післяопераційному періоді у хворої спостерігалися явища гіпокальціємії. Останні куповані прийомом препаратів кальцію та вітаміну Д3. У задовільному стані виписана до поліклініки за місцем проживання.

 

Висновки

Представлені клінічні випадки демонструють організаційно-діагностичні, клінічні та тактичні проблеми у лікуванні ПГПТ:

  • типова запізніла діагностика з відсутністю уваги лікарів навіть до яскравих клінічних проявів ПГПТ;
  • пацієнтам виконувались первинно неадекватні хірургічні втручання: пухлини не видалені, пошкоджені зворотні гортанні нерви та безпідставно видалена здорова функціонуюча тканина щитовидної залози. Це можна пояснити лише малим досвідом хірургів, які виконували операції;
  • відсутність адекватної топічної діагностики на доопераційному етапі може призвести до виконання непотрібних оперативних втручань, які здатні спричинити лише погіршення здоров’я або навіть інвалідизацію пацієнта.
Новини:
Прокрутка до верху