Тропонін І
Існує три типи тропоніну: C, I, T. На відміну від тропоніну Т, рівень тропоніну I не підвищується у пацієнтів з нирковою недостатністю, при масивних ушкодженнях або захворюваннях м’язів. Він з’являється лише при пошкодженні серця, тому цей показник є одним з найспецифічніших маркерів для діагностики інфаркту міокарда (ІМ). Підвищення рівня тропоніну I в крові відзначається через 4-6 год після гострого нападу (у 50% хворих), досягає максимуму на 2-й день і приходить до норми на 6 – 8 добу. Тому у пацієнтів з підозрою на гострий інфаркт міокарду зазвичай роблять декілька вимірювань тропоніну протягом кількох годин або днів. Середні значення тропоніну I у крові на 2-й день ІМ становлять 80-100 нг/мл.).
Дослідження на тропонін використовують також і при пізній діагностиці інфаркту міокарда, коли концентрація в крові інших серцевих маркерів вже приходить в норму. Крім того, знаючи концентрацію тропоніну, можна не тільки діагностувати інфаркт, але і з високою вірогідністю прогнозувати ризик його виникнення, а також – оцінити шанси на виживання хворого, який переніс інфаркт.
Підвищення концентрації тропоніну-I у пацієнтів з нестабільною стенокардією свідчить про несприятливий прогноз і ризик розвитку інфаркту міокарда в найближчі 4-6 тижнів. При стабільній стенокардії підвищення вмісту тропоніну I не відзначається.
Показання до призначення:
- діагностика інфаркту міокарда (біль за грудиною з іррадіацією в ліву руку, шию, щелепу, задишка, нудота, запаморочення, пітливість);
- диференційна діагностика станів, що призводять до появи болю за грудниною;
- оцінка масивності ушкодження міокарда;
- моніторинг ефективності лікування ішемічних захворювань;
- спостереження за станом пацієнтів із нестабільною стенокардією для своєчасного виявлення ускладнень;
- перенесені оперативні втручання, з ризиком післяопераційного ушкодження серця.
Як підготуватися до дослідження:
- натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин;
- за добу виключити фізичні та емоційні навантаження, порушення режиму сну, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії;
- у день дослідження допускається вживання невеликої кількості води;
- за годину перед забором крові не можна палити.
Вміст тропоніну I у сироватці в нормі 0-0,5 нг/мл.