Синдром полікістозних яєчників
Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) – одне з найпоширеніших ендокринних захворювань серед жінок репродуктивного віку, що характеризується порушенням менструального циклу, підвищеним рівнем андрогенів та полікістозними змінами яєчників. Це не є суто гінекологічна проблема. Цей розлад виникає внаслідок порушення функції гіпоталамуса, гіпофіза та яєчників. Поширеність СПКЯ становить 5-15% серед жінок репродуктивного віку.
Як правило, жінки скаржаться на нерегулярні місячні, іноді з тривалими затримками, оволосіння по чоловічому типу, збільшення ваги, акне, безпліддя. Діагноз встановлюється на основі анамнезу, скарг, результатів визначення рівня гормонів (підвищений рівень тестостерону, АМГ та індексу НОМА) та даних дослідження УЗД ОМТ (полікістозна будова яєчників, ознаки ановуляції).
Симптоми
- нерегулярні місячні або повна їх відсутність;
- проблеми зі шкірою: акне, збільшення волосся на тілі;
- зайва вага або ожиріння;
- труднощі з зачаттям.
Діагностика
Для постановки діагнозу СПКЯ необхідна наявність двох з наступних критеріїв:
- порушення менструального циклу та відсутність овуляції;
- ознаки гіперандрогенії: клінічні (оволосіння за чоловічим типом – біла лінія живота, верхня губа, підборіддя, бакенбарди, ділянка грудини та крижово-поперекова ділянка) чи біохімічні (підвищений рівень тестостерону в сироватці крові);
- полікістозна будова яєчників, підтверджена за допомогою УЗ-дослідження (згідно традиційного визначення — 12 чи більше фолікулів розміром 2–9 мм в діаметрі у кожному яєчнику та/або збільшений об’єм яєчника >10мл).
У жінок з СПКЯ може спостерігатись підвищення рівня АМГ, тестостерону, індексу НОМА.
Лікування
Медикаментозне лікування СПКЯ не є обов’язковим в усіх випадках. Дуже важливе значення при даній патології має модифікація способу життя (дієта, адекватні фізичні навантаження, відмова від паління). Іноді для зменшення симптоматики варто збільшити фізичну активність та змінити раціон харчування. Фізичні вправи зменшують інсулінорезистентність, що сприяє відновленню овуляції. Навіть незначне зменшення ваги може значно поліпшити симптоми СПКЯ. Важливо розуміти, що СПКЯ неможливо вилікувати повністю. Основними цілями при лікуванні є:
- нормалізація менструального циклу;
- відновлення фертильності;
- зменшення симптомів, пов’язаних з підвищеним рівнем андрогенів;
- поліпшення метаболізму.
Медикаментозні засоби для лікування СПКЯ:
- гормональні препарати – КОК, прогестини, антиандрогени;
- метформін;
- інозітоли;
- стимулятори овуляції;
- препарати для лікування ожиріння;
- вітамін Д, Магній, фолієва кислота.
В окремих випадках лікування СПКЯ потребує хірургічного втручання – проводиться лапароскопічний дрилінг яєчників.
Для підтримання гормонального здоров’я та раннього виявлення будь-яких порушень важливо регулярно відвідувати лікаря. Візьміть собі за правило звертатися на плановий медичний огляд 1 раз на рік, навіть тоді, коли Вас нічого не турбує. Своєчасна діагностика та адекватне лікування можуть значно поліпшити якість життя жінки з СПКЯ та запобігти потенційним ускладненням.
Підготувала лікар-гінеколог Шахворостова Н.В.