Синдром неспокійних ніг

Синдром неспокійних ніг

Синдром неспокійних ніг (СНН) (англ. restless legs syndrome) – стан, що характеризується неприємними відчуттями та дискомфортом в нижніх кінцівках.

СНН проявляється чутливими порушеннями, які бувають у вигляді повзання „мурашок”, пульсації або свербіння, відчуття стягування у литках. Також проявляється посиленням періодичних рухів кінцівками (ПРК) – ритмічні короткочасні посмикування, які найчастіше спостерігаються в ногах, мають стереотипний характер і охоплюють тильне згинання великих пальців стопи, іноді з віялоподібним розведенням інших пальців або згинанням всієї стопи.

Щоб полегшити свій стан, пацієнти змушені витягувати і згинати кінцівки, струшувати, розтирати і масажувати їх, перевертатися в ліжку, вставати і ходити по кімнаті або переступати з ноги на ногу. Під час руху неприємні відчуття зменшуються або проходять, але варто хворому лягти в ліжко, як вони знову посилюються.

Чутливі та рухові прояви зʼявляються в спокої, посилюються частіше у вечірній і нічний час, змушують пацієнта здійснювати полегшуючі їх рухи, що часто призводять д о порушення сну. Прямим наслідком неприємних відчуттів в кінцівках і необхідності постійно здійснювати ними рухи є порушення сну – безсоння (інсомнія).

Хворі довго не можуть заснути і часто прокидаються вночі. Наслідком
безсоння є сонливість та швидка стомлюваність в денний час, що призводить до виснаження та розвитку депресивних станів.

Причини СНН:

Причиною синдрому неспокійних ніг є порушення дофамінергічної системи, яка відповідає за передачу нервових імпульсів та впливає на рухову активність. Дослідження показали аномалії пре- і постсинаптичних рецепторів дофаміну в базальних гангліях головного мозку, що приводить до його дефіциту, як і при хворобі Паркінсона. Але на відміну від хвороби Паркінсона рухливі та чутливі порушення винивають виключно в нічний час.
1. Первинні (ідіопатичні):
Більш ніж у половині випадків СНН виникає під час відсутності будь-якого іншого неврологічного або соматичного захворювання. Він як
правило, проявляється в перші три десятиліття життя людини і може мати спадковий характер. Сімейний анамнез вказує на аутосомно-домінантний тип спадкування.

2. Вторинні (симптоматичні):

1) Неврологічні захворювання (Хвороба
Паркінсона, есенціальний тремор, полінейропатії)

2) Супутні захворювання:

  • захворювання нирок, уремія; – недостатність віт.В12, заліза;
  • цукровий діабет, фіброміалгія, – зловживання кавою;
  • захворювання артерій або хронічна венозна недостатність нижніх кінцівок
  • захворювання щитовидної залози (гіпотиреоз або тиреотоксикоз);
  • ревматоїдний артрит;

Майже у 20 % вагітних жінок, причому в частині випадків СНН його симптоми зʼявляються лише в II-III триместрі і зникають незабаром після пологів – є наслідом дії препаратів (метоклопрамід, В-блокатори).

Діагноз Синдрому неспокійних ніг, як правило, ставиться клінічно.
Даний синдром зустрічається майже у 5-15% людей.

Не займайтеся самолікуванням! Звертайтесь на консультацію до професіоналів, які допоможуть підібрати медикаментозні та немедикаментозні методи лікування CHH!

Будьте здорові!

Новини:
Прокрутка до верху