Самообстеження молочних залоз

Самообстеження молочних залоз

Самообстеження грудей, яке повинна вміти проводити кожна жінка, є дуже важливим. Це найпростіший та найдоступніший спосіб перевірки стану грудей. Найпоширенішим раком у жінок є рак молочної залози. Тому дуже важливо виявити його якомога раніше.

Чому важливе самообстеження грудей?

  Це проста самодіагностика, яка доступна кожній жінці. Регулярно оглядаючи себе, можна виявити ущільнення до 1 см. Приблизно 75% – це доброякісні утворення, які вчасно лікуються і не перероджуються в злоякісні. Якщо підтвердиться, що ущільнення має злоякісні клітини, то при таких розмірах, як правило, ще немає метастазів, і тому жінка має хороші шанси на одужання.

Як часто і коли проводити самообстеження?

  Приблизно з 20 років це має стати щомісячною звичкою. Циклічні гормональні зміни, що відбуваються в організмі жінки, впливають на тканину молочних залоз. Тому найкраще проводити самообстеження грудей в першій половині циклу, після завершення менструації. У більшості жінок цей період припадає на 6-12 день циклу, коли груди найменше нагрубають. Жінки в менопаузі, у яких вже немає місячних, повинні проводити самообстеження в один і той самий день щомісяця. Наприклад, на початку кожного місяця.

Як правильно проводити самообстеження молочних залоз?

  Спочатку проводиться огляд грудей. Для цього потрібно зняти одяг вище пояса та стати перед дзеркалом у добре освітленій кімнаті. Стояти потрібно рівно, спочатку руки вільно опустити  вздовж тулуба, а потім – підняти їх за голову. У кожному з цих положень потрібно оцінити:

  • симетричність молочних залоз та сосків;
  • наявність припухлостей, втягнення соска, зміна характеру поверхні шкіри (виразка, лущення, зморшкуватість, бугристість, схожа на поверхню лимонної кірки);
  • колір шкіри, наявність плям.

У більшості жінок молочні залози дещо асиметричні. Насторожити має, коли асиметрія стала більш помітною, ніж раніше.

  Після огляду проводиться пальпація молочних залоз. Слід лягти на спину і промацати груди, повторюючи процедуру при різних положеннях руки  зі сторони обстежуваної молочної залози: уздовж тулуба та піднята за голову. Можна робити таке обстеження під час душу, оскільки так легше ковзати пальцями по вологій шкірі. Промацування здійснюється кінчиками пальців, не пропускаючи жодного сантиметру грудей, за годинниковою стрілкою навколо соска, потім вгору-вниз з кожного боку молочної залози. Окремо обстежується сосок. Його стискають між пальцями без надмірного зусилля, починаючи з краю ареоли, для того, щоб оцінити наявність чи відсутність виділень. Після цього потрібно пропальпувати піхпахвинну западину з обох сторін, щоб оцінити стан лімфатичних вузлів.

Якщо жінка регулярно перевіряє таким чином стан своїх грудей, вона запам’ятовує їх структуру і зможе вчасно помітити зміни. Слід пам’ятати, що при виявленні змін в молочних залозах, потрібно звернутись до лікаря-мамолога, який при необхідності направить на додаткові методи обстеження.

Методика самообстеження молочних залоз проста і не займе багато часу, а результат іноді допомагає зберегти життя!  Бережіть себе та будьте здорові!

Підготувала лікар-гінеколог Шахворостова Н.В.

Новини, оголошення:
Прокрутка до верху