Про що шурхоче листя

Про що шурхоче осіннє листя

Чи відомо вам, чому восени листя на деревах стає жовтим?

Все завдяки каротиноїдам – рослинним пігментам жовтого та помаранчевого кольору. Влітку ми не бачимо цього яскравого забарвлення через присутність у листі іншого, зеленого пігменту – хлорофілу, який восени руйнується, відкриваючи нам приховану таємницю.

В природі існує понад 600 каротиноїдів, серед них – бета-каротин. Багато з них ще не вивчені, але також надзвичайно важливі для нашого здоров’я.

У  перекладі з латинської «carota» означає «морква», вона, власне, і є цінним джерелом бета-каротину, з якого у нашому організмі утворюється активний вітамін А – вітамін, який ще називають «протиінфекційним». Восени, коли розпочинається сезон застуд, навіть сама природа нагадує нам про цей вітамін, тому що він надзвичайно важливий для відновлення та нормального функціонування клітин слизових оболонок, які є важливим бар’єром на шляху інфекції. Саме через них, як відомо, відбувається перший контакт вірусів та бактерій з організмом. І одним з проявів дефіциту вітаміну А є схильність до інфекційних захворювань.

Вітамін А міститься тільки у тваринних продуктах, основаними джерелами якого є печінка, вершкове масло та яєчні жовтки.

Важливо знати, що надмірне вживання вітаміну А може спричинити токсичний ефект та викликати вади розвитку плода під час вагітності. Саме через високий вміст вітаміну А в печінці при плануванні та під час вагітності варто утриматись від її вживання.

Перетворення каротиноїдів в активний вітамін А –  добре регульований процес, тому передозування вітаміну А з рослинних джерел навряд чи викличе отруєння.

Джерелами бета-каротину є темно-зелені листові, жовті, помаранчеві та червоні овочі та плоди: морква, петрушка, червоний перець, зелена цибуля, помідори, шпинат, обліпиха, горобина, шипшина, гарбуз, абрикоси. Для кращого засвоєння бета-каротину продукти, які його містять,  варто вживати після варіння та подрібнення з одночасним вживанням оливкової олії, багатої на ненасичені жирні кислоти та вітамін Е.

Надлишок бета-каротину може надати шкірі жовтуватий відтінок, що особливо помітно на долонях, кутикулі та підошвах ніг. Окрім того, надмірне вживання бета-каротину може посилити дію на печінку різних токсинів та порушити засвоєння інших важливих каротиноїдів. Тому, пам’ятаючи про користь каротину, не варто надзвичайно захоплюватись вживанням морквяного соку. Пам’ятайте, що харчування має бути збалансованим та різноманітним. 

Цікавий факт! Виражене недоїдання та незбалансоване харчування уповільнює обмін речовин, разом з тим уповільнюється перетворення каротину, що веде до збільшення його рівня в крові та набуття шкірою жовто-помаранчевого відтінку. Особливо це стає помітним у дітей та підлітків, які, загалом, повільніше перетворюють каротин у вітамін А. Тому, якщо помічаєте таку зміну кольору шкіри, можливо, час оцінити збалансованість вашого раціону?

Ваш дієтолог, Антоніна Олійник

 © 2024 Антоніна Олійник

Новини:
Прокрутка до верху