Пороки серця: інформація для пацієнта (клінічні прояви, поради і тактика
П. О. Тополов
Аортальні пороки
Серце – це м’язовий насос. Для перекачування крові йому необхідні клапани. Аортальний клапан розташований якраз на межі між лівим шлуночком і висхідною частиною аорти (основної судини великого кола кровообігу ). Судини великого кола кровообігу транспортують збагачену киснем кров до всіх органів і систем людського організму. Упродовж всього життя людини аортальний клапан, відкриваючись, пропускає збагачену киснем кров з лівого шлуночка в аорту і, герметично закриваючись, підтримує створений тиск в аорті, запобігаючи поверненню крові у лівий шлуночок. Як виглядає аортальний клапан? Він складається з трьох стулок. Рухливі з вільними краями півмісяцевої форми стулки при відкритті сприяють проходженню крові в аорту, а при закритті перешкоджають зворотному кровотоку. Які бувають ураження аортального клапана?- Вроджені аномалії розвитку.
- Набуті захворювання: відкладення кальцію, дегенеративні зміни і склеювання стулок (вікові зміни), інфекційні або запальні зміни, слабкість сполучної тканини.
- Малорухливість стулок призводить до звуження вустя аорти, перешкоджає викиду крові з лівого шлуночка і називається стенозом вустя аорти.
- Якщо клапан не закривається герметично, то частина викинутої з лівого шлуночка крові повертається назад. В таких ситуаціях говорять про недостатність аортального клапана.
- Втома.
- Задишка.
- Перебої ритму серця.
- Біль в грудній клітці здавлюючого, стискаючого характеру (напади стенокардії).
- Відчуття запаморочення або раптова втрата свідомості.
Хірургічне лікування.
Протезування аортального клапана
Клапанзберігаючі (реконструктивні) операції. Як правило виконуються в дитячому або підлітковому віці в тих випадках коли рухливість клапана технічно можна повністю відновити. Ця спроба повинна завжди передувати заміні клапана протезом. Заміна клапана із застосуванням механічного протезу. Сучасні механічні протези виготовляються в основному з дуже міцного і зносостійкого матеріалу – карбону. За конструкцією механічні протези бувають двостулковими і одностулковими. Переваги і недоліки механічних протезів. Переваги:- Термін служби необмежений.
- Відносно простий у вживанні.
- Підвищений ризик тромбоутворення, через що упродовж всього подальшого життя пацієнт повинен регулярно приймати розріджуючі кров медикаменти (антикоагулянти).
- Підвищений ризик кровотечі.
- Відчутна робота протезу (рідко).
- Підвищений ризик гемолізу (механічне руйнування еритроцитів).
- Підвищений ризик інфікування протезу (інфекційний ендокардит).
- Протеззалежне звуження вихідного тракту лівого шлуночка (як правило, після імплантації маленьких за розміром протезів і при підвищених фізичних навантаженнях).
- Біологічний протез, який вмонтовується і фіксується (пришивається) на каркас, що дозволяє зберегти форму клапана (на каркасі — stent);
- Біологічні клапани без каркасу (stentless).
Переваги і недоліки біологічних клапанів Біологічні протези на каркасі
Переваги:- Техніка імплантації є відносно простою у виконанні і давно застосовується.
- Антикоагулянти приймаються лише упродовж трьох місяців після протезування, якщо на те не існує інших медичних показів.
- Для імплантації клапана потрібно більше місця (з урахуванням товщини каркасу), а значить більшою може бути перешкода току крові при малих розмірах протезів.
- Терміни служби біологічних протезів залежать від стану імунної системи пацієнта.
Біологічні протези без каркасу
Переваги:- Правильно імплантований біопротез мало чим відрізняється від створеного природою (людського) клапана.
- Більше підходить для імплантації у випадках малих розмірів аорти.
- Антикоагулянти не потрібні (якщо немає інших медичних показів для їх прийому).
- Якість життя пацієнтів є кращою, ніж після імплантації інших протезів.
- Технічні складності в імплантації
- Недостатньо досліджений
Мітральні пороки
Ураження мітрального клапана супроводжується ускладненням проходження крові з малого кола у великий на рівні лівого передсердно-шлуночкового отвору. Серцева недостатність проявляється переважно у формі застійної лівошлуночкової, а з часом і правошлуночкової недостатності. Порок мітрального клапана розвивається найчастіше з числа різних вад серця. Зазвичай він виникає при ревматизмі і рідко – при атеросклерозі. Розрізняють наступні види пороків мітрального клапана: недостатність мітрального клапана; звуження (стеноз) лівого предсердно-шлуночкового (мітрального) отвору; їх комбінацію (мітральну хворобу). Ізольовані (чисті) форми недостатності мітрального клапана зустрічаються рідко, чисті форми стенозу – частіше. В більшості випадків виникає їх комбінація з переважанням тієї або іншої форми пороку. Перебіг мітральних пороків. Прогресування склерозу, а отже, і пороку, обумовлено найчастіше повторними атаками ревматизму (ревматичного ендокардиту), а також гіперпластичними змінами клапана, що виникають у зв’язку із безперервною травматизацією зміненого клапана потоком крові. В результаті в стулках мітрального клапана з’являються судини, сполучна тканина стулок ущільнюється, вони перетворюються на рубцеві, інколи обвапнені, зрощені утворення. Виникає склероз і петрифікація фіброзного кільця. Хорди клапана теж склерозуються, стають товстими і вкороченими. При переважанні недостатності мітрального клапана унаслідок зворотнього потоку крові (регургітації) під час діастоли ліве серце переповнюється кров’ю, розвивається компенсаторна гіпертрофія стінки лівого шлуночка. Звуження лівого передсердно-шлуночкового отвору частіше розвивається на рівні фіброзного кільця, і отвір має вигляд вузької щілини. При переважанні стенозу виникає ускладнення потоку крові (гіпертензія) в малому колі кровообігу. Ліве передсердя розширюється, стінка його потовщується, ендокард склерозуєтся. В результаті гіпертензії в малому колі кровообігу стінки правого шлуночка піддаються значній гіпертрофії, потовщуються, порожнина шлуночка розширюється. Мітральний стеноз і недостатність мітрального клапан діагностуються не лише на підставі специфічних для кожного з цих пороків аускультативних ознак, але і за допомогою рентгенографії і ехокардіографії. При діагностиці необхідно виключити інші придбані і природжені пороки, зокрема пролапс мітрального клапана.