Можливості використання доплеросонографії у топічній діагностиці аденом прищитоподібних залоз

Можливості використання доплеросонографії у топічній діагностиці аденом прищитоподібних залоз

Гіперпаратиреоз є провідною причиною гіперкальціємії, пов’язаної з гіперсекрецією паратиреоїдного гормону (ПГ). Первинний гіперпаратиреоз (ПГПT) є третім за поширеністю ендокринним захворюванням після цукрового діабету та захворювань щитоподібної залози. Це захворювання частіше зустрічається у жінок у постменопаузі (0,3% у загальній популяції та 1-3% у жінок у постменопаузі). У 80% пацієнтів з ПГПТ виявляється одна аденома прищитоподібної залози (ПЩЗ), а в інших 10-20% – гіперплазія ПЩЗ або кілька аденом ПЩЗ, рідко – карцинома прищитоподібних залоз. Хірургічне видалення аденоми (гіперплазії) ПЩЗ є золотим стандартом у лікуванні ПГПТ. Для визначення оперативної тактики доцільно якнайповніше візуалізаційне обстеження хворих. Ультразвукове дослідження (УЗД) є стандартною процедурою при обстеженні хворих, проте метод має обмежену чутливість і специфічність при діагностиці аденоми ПЩЗ, особливо на тлі супутньої тиреоїдної патології. У зв’язку з цим є актуальним пошук шляхів підвищення діагностичної точності візуалізаційних методів діагностики ПГПТ.

При проведенні дослідження обстежено 52 пацієнти, яким виконувалося оперативне лікування з приводу гормон-продукуючих аденом прищитоподібних залоз (14 чоловіків та 38 жінок). У всіх пацієнтів діагноз ПГПТ був підтверджений серійним визначенням рівнів кальцію та ПГ при нормальних або підвищених значеннях екскреції кальцію з сечею та нормальними показниками функції нирок (СКФ, сечовина та креатинін сироватки). Усім хворим у передопераційному періоді проводилося рутинне УЗД обстеження з візуалізацією у відтінках сірого кольору та доплерсонографія з візуалізацією судинного кровотоку. Дані досліджень зіставлялися з результатами інтраопераційної ревізії та даними патогістологічних досліджень. Хворим також визначалися рівні ПГ та кальцію на доопераційному та післяопераційному етапах (в різні терміни після паратиреоїдектомії – від 20 хв до 24 год). Верифікацією повного видалення патологічно зміненої ПЩЗ були: дані інтраопераційної ревізії, гістологічні дані (експрес-гістологічне та рутинне гістологічне дослідження), а також – зниження рівня ПГ у крові після операції найближчим часом з нормалізацією протягом першої доби.

Результати: середній вік пацієнтів становив 52,9±10,6 років. У 14 (26,9%) пацієнтів встановлена ​​вісцеральна форма гіперпаратиреозу, у 5 (9,6%) – кісткова, у 8 (15,4%) – змішана та у 25 (48,1%) – малосимптомний перебіг ПГПТ. Дані пальпації дозволили виявити аденому лише в 1 (2%) пацієнта.

При рутинному дослідженні збільшені ПЩЗ виявлялися як овальні відмежовані або впритул прилеглі до ЩЗ структури з однорідно зниженою інтенсивністю ехосигналу і відокремлені тонкою капсулою. (мал. 1.А). Доплерографія дозволяла оцінити кровотік у виявленому утворенні. Результат доплерографії оцінювали суб’єктивно як позитивний – наявність гіперваскуляризації (рис. 1.Б) та негативний – відсутність гіперваскуляризації.

А

Б

Мал. 1. Ультразвукове дослідження. А – стандартна процедура – ​​візуалізується округле утворення. Б – доплерсонографія – верифікується змішаний кровотік.

Були отримані наступні варіанти доплеро-ультрасонографічної картини: наявність утворення без виявлення кровотоку (мал. 2.А), центральна гіперваскуляризація (мал. 2.Б), периферична гіперваскуляризація (або кільце) (мал. 2.В), рівномірна гіперваскуляризація, а також комбінована центральна та периферична гіперваскуляризація (рис. 2.Г).  

А

Б

В

Г

Частота виявлення різних типів васкуляризації розподілилася відповідно: 22%, 17%, 26%, 35%. Тобто, найбільш характерною доплеросонографічною картиною для аденоми ПЩЗ є рівномірна гіперваскуляризація та комбінована центральна або периферична гіперваскуляризація.

Дані діагностичних досліджень, які б засвідчували наявність пухлини ПЩЖ, підтверджувалися під час виконання оперативних втручань (мал. 4). 

doplerosonohrafii7

А

doplerosonohrafii8

Б

Мал. 4. Видалена аденома ПЩЖ.  А – вид операційного поля,  Б – макропрепарат.

Підтвердженням ефективності паратиреоїдектомії слугували рівні біохімічних показників у пацієнтів до і після операції, представлені в таблиці 1.

Таблиця 1

Біохімічні маркери гіперпаратиреозу до та після операції

Показники

Норма

До операції

Після операції

M±s

Min-Max

M±s

Min-Max

Паратгормон, пг/мл

16-64

222,3± 167,3*

65,5-933,1

19,2± 14,9

1,54-66

Са++, ммоль/л

1,05-1,30

1,5± 0,8*

1,24-2,31

1,1± 0,1

0,76-1,19

Са заг., ммоль/л

2,15-2,55

2,9± 0,5*

2,51-4,18

2,1± 0,4

1,6-2,7

Фосфор, ммоль/л

0,81-1,45

0,8± 0,2

0,29-1,16

0,8± 0,2

0,52-1

Примітка: Відмінності статистично вірогідні (р<0,05).

 

Середній рівень ПГ, виміряного через 10-30 хв після операції, становив 48±17,3 пг/мл, а градієнт зниження порівняно з доопераційним рівнем коливався від 55 до 90% (в середньому на 78%). Середня вага віддалених аденом ПЩЗ склала 2,92±2,12 грама, об’єм – 2,18±2,03 см3 (від 0,2 до 7,5 см3).

У 4 пацієнтів з інтратиреоїдними аденомами діагноз вдавалося уточнити за допомогою сцинтиграфії Тс-99m. У 2 хворих визначалися аденоми ПЩЖ, розташовані в нетиповому місці (позаду трахеї, трахеостравохідна борозна) – рутинне УЗД дослідження давало негативні результати. Застосування доплерографії дозволило виявити підвищений кровотік (гіперваскуляризацію) у цих зонах, що слугувало диференційно-діагностичною ознакою аденоми ПЩЗ (мал. 5). У 1 пацієнта аденома ПЩЗ розташовувалась ретростернально в тілі тимусу і візуалізувалася тільки за допомогою сцинтиграфії. 

Мал. 5. Гіперваскуляризація на кшталт «язик полум’я» у пацієнта з інтратиреоїдною пухлиною ОЩЗ.

Експрес-гістологічне дослідження видалених підозрілих на аденоми ПЩЗ утворень встановило, що два з них були лімфатичними вузлами, і на доплерсонографії при цьому не відзначалося гіперваскуляризації, у одного пацієнта виявлено ектопічний вузол щитоподібної залози, схожий при рутинному УЗД на аденому ПЩЗ, і під час доплерографії виявлялась помірна рівномірна гіперваскуляризація.

У 51 пацієнта аденоми були виявлені безпомилково. Рівномірно розподілену зону гіперваскуляризації на кшталт «язик полум’я» із середнім об’ємом 0,47±0,3 см3, у 3 випадках з відсутнім кровотоком при доплерографії мали об’єм 0,2-0,3 см3.

За результатами дослідження можна зробити висновок, що доплерсонографія з оцінкою васкуляризації виявлених утворень та оцінкою судинного опору дозволяє з більш високою точністю (96%), ніж тільки сонографія, візуалізувати та локалізувати аденому ПЩЗ при ПГПТ, а застосування радіоізотопної сцинтиграфії доцільно за будь-яких сумнівів у точній візуалізації аденоми ПЩЖ. 

Новини:
Прокрутка до верху