Електрокардіостимулятор
Електрокардіостимулятор (ЕКС) – прилад для радикального та надійного позбавлення від брадикардії. Брадикардія – це зниження частоти пульсу, менше 60 ударів на хвилину.
Установка електрокардіостимулятора є єдиним способом лікування таких захворювань як АВ-блокада та СССВ (синдром слабкості синусового вузла).
Принцип роботи кардіостимулятора зводиться до стимуляції електричними імпульсами серцевого м’яза. Інакше кажучи, він змушує серце скорочуватися частіше.
Кардіостимулятор імплантується під шкіру грудей під час невеликої операції. У здорового серця є природний “кардіостимулятор”, який регулює частоту серцевих скорочень.
Електрокардіостимулятор також можна використовувати для лікування нападів непритомності, застійної серцевої недостатності та, в окремих випадках, дилятаційної кардіоміопатії.
Прилад кардіостимулятор може включитися лише один раз за весь час його роботи, але цей раз врятує вам життя.
Як відбувається встановлення кардіостимулятора
Перед встановленням кардіостимулятора пацієнт повинен пройти діагностику та отримати діагноз у кардіолога. Для виявлення показань щодо встановлення кардіостимулятора пацієнту необхідно виконати Холтерівський моніторинг ЕКГ (Холтер-ЕКГ). Монітор Холтера – це невеликий портативний пристрій, який веде запис ЕКГ безперервно, зазвичай, протягом 24 годин.
Імплантація кардіостимуляторів дорослим пацієнтам здійснюється методом ендокардіального доступу.
Це найпоширеніший метод встановлення кардіостимулятора. Він не вимагає загальної анестезії (наркозу).
Хірург використовує місцевий анестетик для знеболювання. Під лівою ключицею (рідше – під правою) робиться невеликий розріз довжиною до 5 см, куди вставляються електроди та кардіостимулятор.
Електроди вводять у вену, потім направляють до серця за допомогою рентгеноскопічного апарату.
Наконечник електрода прикріплюється до серцевого м’яза, а інший кінець електрода (прикріплений до генератора імпульсів) поміщається в кишеню, створену під шкірою у верхній частині грудей.
Електрокардіостимулятор не відчувається. Він не заважає вашому повсякденному життю і не вимагає жодних особливих процедур щодо його експлуатації.
Коли потрібна імплантація кардіостимулятора
Якщо вашому серцю не вдається підтримувати природний ритм роботи, установка кардіостимулятора може вирішити цю проблему. Попередня консультація у кардіолога допоможе зрозуміти, чи підійде вам саме ця процедура.
Кардіостимулятори зазвичай використовуються для лікування наступних патологій:
- брадиаритмія;
- серцева недостатність;
- атріовентрикулярна блокада (АВ-блокада);
- синдром слабкості синусового вузла (СССВ);
- синдром Фредеріка;
- деякі різновиди непритомних станів;
- паузи, що виникають між серцевими скороченнями.
Можливі ускладнення після встановлення кардіостимулятора
Операції із встановлення кардіостимуляторів проводяться понад 70 років. Це перевірена та безпечна операція. Команда наших лікарів намагається звести всі ризики до мінімуму. За статистикою, ускладнення наступають в менш ніж у 1% пацієнтів.
Кардіостимулятори підлаштовуються під роботу серця, контролюючи його нормальну функцію. Таким чином, кардіостимулятор контролює нормальну роботу серця та стимулює серце лише тоді, коли це необхідно (паузи, брадикардія, епізоди блокади).
Якщо кардіостимулятор визначає, що серце пропустило удар або б’ється занадто повільно, він посилає сигнали з постійною частотою.
Якщо він оцінює, що ваше серце б’ється нормально, він не надсилає жодних сигналів.
Більшість кардіостимуляторів оснащені спеціальним датчиком, який розпізнає рух тіла чи частоту дихання.
Деякі пацієнти потребують 100% серцевої стимуляції, іншим – ця стимуляція потрібна у 1% випадків. Таким чином, ваш кардіостимулятор є гарантією адекватної роботи серця та може лише один раз у житті запуститися, але саме цей раз врятує ваше життя.