Загальна інформація

Історична довідка

Державна наукова установа «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами (далі – ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС) була створена в 2009 році шляхом реорганізації Державного закладу «Клінічна поліклініка № 1» Державного управління справами на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України № 664-р від 17 червня 2009 року «Деякі питання організації надання медичної допомоги» та Розпорядження Керівника Державного управління справами № 168 від 26.06.2009 року.

У 2010 році комісія Міністерства охорони здоров’я України, яка була створена наказом від 09.04.2010 № 117-Адм «Про вивчення досвіду роботи Державної наукової установи «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами» на виконання доручення Прем’єр-міністра України, в результаті ознайомлення з організацією та проведенням наукової діяльності у ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС дійшла висновку, що створена наукова установа є унікальною для України, оскільки об’єднує наукові, діагностичні, лікувально-профілактичні та освітні підрозділи, а також здатною до проведення комплексних наукових досліджень, розробки та впровадження новітніх високотехнологічних способів лікування, інноваційних методів профілактики розвитку захворювань та підвищення якості життя на засадах доказової медицини.

Державна наукова установа «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами вперше атестована  як наукова установа у 2013 році (наказ Держінформнауки України від 26 липня 2013 року № 156).

У травні 2022 року ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС  за результатами чергової державної атестації як наукова установа підтвердила свій статус наукової установи (Свідоцтво серія ДА № 00539, термін дії до 26.05.2025 року), її віднесено до ІІ кваліфікаційної групи: «стабільні наукові установи, що мають науковий потенціал, є провідними за певними напрямами проведення наукових досліджень, науково- технічних (експериментальних) розробок, впроваджень конкретних видів наукової, технічної продукції та виявляють активність щодо інтеграції у світовий науковий простір та європейський дослідницький простір з урахуванням національних інтересів».

У липні 2022 року ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС внесено до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави (Свідоцтво серія ДР № 03122).

У липні 2024 року відбулася реорганізація установи шляхом злиття  ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС та Державного закладу «Всеукраїнський центр охорони здоров’я матері і дитини» Державного управління справами та утворення на їх базі Державної наукової установи «Центр інноваційних технологій охорони здоров’я» Державного управління справами відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2024 року № 366 «Деякі питання утворення Державної наукової установи «Центр інноваційних технологій охорони здоров’я» Державного управління справами та Розпорядження Керівника Державного управління справами від 30 квітня 2024 року № 96 «Про припинення шляхом реорганізації (злиття) Державної наукової установи «Науково- практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами та Державного закладу «Всеукраїнський центр охорони здоров’я матері і дитини» Державного управління справами та утворення на їх базі Державної наукової установи «Центр інноваційних технологій охорони здоров’я» Державного управління справами».  

Наукова діяльність
Одним із найважливіших статутних завдань Центру є проведення прикладних наукових досліджень у сфері профілактичної та клінічної медицини, розробка та впровадження нових методів профілактики, діагностики і лікування захворювань, розробка, науковий та організаційно-методичний супровід профілактичних програм у сфері охорони здоров’я.

Заступник директора з наукової роботи – доктор медичних наук, професор Ященко Юрій Борисович, який є відомим вченим у напрямку соціальної медицини і організації охорони здоров’я та педіатрії. Автор понад 300 наукових праць, в т.ч. співавтор 16 монографій, 3 підручників, 3 навчальних посібників. Має 5 патентів України на винаходи і корисні моделі. Підготував 3 кандидатів медичних наук. Нагороджений знаком “Відмінник освіти України”

Учений секретар – кандидат медичних наук Дзізінська Олена Олександрівна, яка є досвідченим науковцем і висококваліфікованим лікарем. Сфера її наукових інтересів є досить широкою: клінічна фізіологія, геріатрія, внутрішні хвороби, кардіологія. Має понад 40 наукових публікацій. 

Відповідальна особа за ведення напряму підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктор філософії, молодший науковий співробітник (методи навчання) наукового відділу освітньо-інформаційних технологій  Глабець Світлана Петрівна. 

У ДНУ «ЦІТОЗ» ДУС  функціонує Вчена рада (з 2009 року), до складу якої входять 18 осіб, з них 2 академіка НАМН України, 1 член-кореспондент НАМН України, 1 член-кореспондент НАПН України, 12 докторів наук, 8 професорів, 5 кандидатів наук.

Крім того, функціонують Науково-методична рада, Освітньо-методична рада, Рада молодих вчених, Комісія з питань етики, Експертна комісія.

 Кадрове забезпечення наукової діяльності

Станом на квітень 2025 р. у ДНУ «ЦІТОЗ» ДУС  на 50 штатних посадах працюють 57 наукових працівників.

Докторів наук – 20, з них – 2 академіка НАМН України, 2 члени-кореспонденти НАМН України, 1 член-кореспондент НАПН України, 15 професорів, 2 доценти і 3 старших наукових співробітника.

Кандидатів наук  та докторів філософії – 25,  з них 5 мають вчене звання доцента і 2 – старшого дослідника.

Питома вага наукових працівників, які мають науковий ступінь, складає 79 %.

З 2009 року підготовлено та захищено 8 докторських дисертацій, 17 кандидатських дисертацій. Закінчили навчання в аспірантурі у ДНУ «ЦІТОЗ» ДУС та здобули ступень доктор філософії 15 осіб. 

У структурі ДНУ «ЦІТОЗ» ДУС функціонують 4 наукових відділи:
  • Науковий відділ внутрішньої медицини;
  • Науковий відділ малоінвазивної хірургії;
  • Науковий відділ організації медичної допомоги;
  • Науковий відділ освітньо-інформаційних технологій.

Виконання НДР здійснюється 11 творчими групами наукових працівників на чолі з відомими в Україні вченими, переважно докторами медичних наук:

  • кардіологічна
  • неврологічна
  • соціально-медична
  • хірургічна
  • анестезіологічна
  • урологічна
  • отоларингологічна
  • гінекологічна
  • хірургії судин
  • ортопедична
  • нейрохірургічна
Науково-дослідні роботи, які виконувались у попередні роки:
  • «Удосконалення надання медичної допомоги  хворим на артеріальну гіпертензію з супутньою патологію на амбулаторно-поліклінічному етапі».

Керівник: Кравченко А.М., завідувач наукового відділу внутрішньої медицини, д.мед.н., доцент.

Державний реєстраційний номер: 0109U006606

  • «Удосконалення малоінвазивного хірургічного лікування та знеболювання при захворюваннях черевної стінки, кишечника, жовчного міхура та жовчовивідних шляхів, нирок та сечовивідних шляхів, матки, вен, хребта та органу слуху в умовах хірургічного стаціонару короткострокового перебування».

Керівник: Бойко І.В., завідувач наукового відділу малоінвазивної хірургії; д.м.н. 

Державний реєстраційний номер: 0109U006608

  • «Розробка моделі організації надання первинної та окремих видів спеціалізованої і високоспеціалізованої медико-санітарної допомоги в умовах великого міста з урахуванням особливостей контингенту населення, що обслуговується в ДНУ “Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини” ДУС»

Керівник:  Зюков О.Л.

Державний реєстраційний номер: 0109U006607

  • «Розробка та удосконалення методів профілактики ускладнень артеріальної гіпертензії та ішемічної хвороби серця із супутніми захворюваннями внутрішніх органів у державних службовців»

Керівник:  Кравченко А.М., завідувач наукового відділу внутрішньої медицини, д-р мед. наук, доцент

Державний реєстраційний номер: 0114U002119

  • «Удосконалення малоінвазивних методів хірургічного лікування окремих захворювань судин, суглобів, внутрішніх та репродуктивних органів, черевної стінки, носоглотки, щитоподібної та при щитоподібних залоз, зокрема на основі нанобіосенсорних технологій» 

Керівник:  Бойко І.В., завідувач наукового відділу малоінвазивної хірургії, д-р мед. наук

Державний реєстраційний номер: 0114U002120

  • «Розробка моделі організації багатофакторної профілактики та управління якістю медичної допомоги при окремих хронічних неінфекційних захворюваннях прикріпленого населення». 

Керівник:  Ященко Ю.Б., завідувач наукового відділу організації медичної допомоги, , д-р мед. наук, професор

Державний реєстраційний номер: 0114U002118

  • «Удосконалення профілактики, лікування та реабілітації хворих на артеріальну гіпертензію та ішемічну хворобу серця з коморбідною патологією в амбулаторних і стаціонарних умовах»

Керівник: Кравченко А. М., завідувач наукового відділу внутрішньої медицини, д-р мед. наук, доцент.

Державний реєстраційний номер: 0119U001045

  • «Оптимізація надання спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної допомоги хірургічного профілю на принципах «хірургії швидкого шляху» при окремих захворюваннях щитоподібної та прищитоподібних залоз, носоглотки, внутрішніх та репродуктивних органів, черевної стінки, судин і суглобів, зокрема з використанням атомно-силової мікроскопії та застосуванням методу преламінації для обробки імплантатів»

Керівник:  Бойко І.В., завідувач наукового відділу малоінвазивної хірургії, д-р мед. наук

Державний реєстраційний номер: 0119U001046

  • «Наукове обґрунтування створення якісно нової системи профілактики неінфекційних захворювань та вдосконалення моделі керованої медичної допомоги на рівні багатопрофільного закладу охорони здоров’я в умовах функціонування єдиної медичної інформаційної системи»

Керівник:  Ященко Ю.Б., завідувач наукового відділу організації медичної допомоги, д-р мед. наук, професор 

Державний реєстраційний номер: 0119U001047

    • «Удосконалення пацієнт-орієнтованих підходів до надання медичної допомоги хворим на серцево-судинні, цереброваскулярні захворювання, хвороби системи крові з коморбідними станами, зокрема в осіб, що перенесли COVID-19»

    Керівник: Кравченко А. М., завідувач наукового відділу внутрішньої медицини, д-р мед. наук, доцент.

    Державний реєстраційний номер: 0122U000234

    • «Оптимізація хірургічного лікування хворих за мультимодальною програмою швидкого відновлення на основі удосконалення малоінвазивних оперативних втручань, зокрема із застосуванням нанобіосенсорних технологій та анестезіологічного забезпечення»

    Керівник: Лисенко Б.М., в.о. завідувача наукового відділу малоінвазивної хірургії, д-р мед. наук, ст..н.сп.

    Державний реєстраційний номер: 0122U000233

    • «Медико-соціальне обґрунтування, розробка та впровадження сучасної моделі системи безперервного поліпшення якості інтегрованої медичної допомоги в роботу багатопрофільного закладу охорони здоровʼя»

    Керівник: Дячук Д. Д., директор, головний науковий співробітник наукового відділу організації медичної допомоги , д-р мед. наук, ст. н. сп., академік НАМН України

    Державний реєстраційний номер: 0122U000232

Відповідно до Концепції було заплановано та затверджено Розпорядженням Керівника Державного управління справами від 19 липня 2024 року № 135 виконання наступних науково-дослідних робіт (з терміном виконання 2025-2029 р.р.):

  • НДР «Медико-соціальне обґрунтування, розробка та запровадження моделі «Центр інноваційних технологій охорони здоров’я» на основі триєдності науки, освіти та практики в роботу багатопрофільного закладу охорони здоров’я, визначення її ролі у формуванні єдиного медичного простору»

Керівник: Дячук Д. Д., директор, головний науковий співробітник наукового відділу організації медичної допомоги , д-р мед. наук, професор, академік НАМН України

Державний реєстраційний номер: 0125U000318

  • НДР «Удосконалення стратегії персоніфікованого лікування та    реабілітації хворих із серцево-судинними захворюваннями та   розладами нервової системи»

Керівник: Кравченко А. М., т.в.о.завідувача наукового відділу внутрішньої медицини, д-р мед. наук, доцент.

Державний реєстраційний номер: 0125U000319

  • НДР «Оптимізація підходів до надання спеціалізованої медичної допомоги пацієнтам хірургічного профілю з використанням персоніфікованого анестезіологічного забезпечення»

Керівник: Литвак О.О., в.о. завідувача наукового відділу малоінвазивної хірургії, д-р мед. наук, ст..н.сп.

Державний реєстраційний номер: 0125U000315

 

Основні наукові здобутки за 5 років (2020-2024 р.р.):
Видано:
монографій/розділів монографій6
навчальних посібників2
Опубліковано:
наукових статей, які індексуються у Scopus та/або WoS124
наукових статей, які опубліковані у фахових наукових виданнях України категорії Б137
Отримано:
Патентів України на винаходи та промислові зразки6
Патентів України на корисні моделі16
Включено до Переліку наукової (науково-технічної) продукції, призначеної для впровадження у сферу охорони здоров’я МОЗ України та НАМН України нововведень 44
Співпраця з іншими науковими установами, вищими навчальними закладами та закладами охорони здоров’я України та інших держав

У 2023 році в рамках налагодження міжнародних зв’язків підписано угоду про науково-практичне співробітництво між ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС та Люблінським медичним університетом (Республіка Польща).

У 2023 році в умовах воєнного стану в країні було підписано угоду про співробітництво з Київським обласним центром ментального здоров’я з метою практичної реалізації реабілітаційних програм допомоги пацієнтам із психосоматичними розладами, психічними та нервовими хворобами внаслідок військової агресії російської федерації проти України.

Був укладений Меморандум про співпрацю з Громадською організацією «Імпакт форс» з метою успішної реалізації спільної Програми ментального здоров’я Impact Health, яка спрямована на запобігання стресових розладів, розвиток стійкості та підвищення обізнаності українці вив галузі психічного здоров’я.

З метою удосконалення діагностики, лікування та реабілітації постраждалих внаслідок перенесених травм військового часу продовжується співпраця з Центром психічного здоров’я та реабілітації «Лісова поляна» МОЗ України.

ДНУ «ЦІТОЗ» ДУС продовжує успішну співпрацю з декількома науковими установами НАМН України та вищими навчальними закладами (на умовах договорів про співробітництво):

  • Національний науковий центр «Інститут кардіології імені академіка  М. Д. Стражеска» НАМН України;
  • Національний інститут хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова НАМН України;
  • Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М. М. Амосова НАМН України;
  • Інститут нейрохірургії імені акад. А. П. Ромоданова НАМН України;
  • Інститут педіатрії, акушерства і гінекології імені О.М. Лукянової НАМН України;
  • Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України;
  • Національний медичний університет імені О. О. Богомольця;
  • Національний університет охорони здоровʼя України імені П.Л. Шупика;
  • Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
  • Львівський національний медичний університет ім. Д. Галицького

ДНУ «ЦІТОЗ» ДУС плідно співпрацює з декількома інститутами Національної академії наук України (на умовах договорів про співробітництво):

  • Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України
  • Інститут хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України
  • Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій і систем НАН України та МОН України
  • Інститут кібернетики ім. В.М.Глушкова НАН України

В рамках співпраці з Інститутом кібернетики ім. В.М.Глушкова НАН України у 2023 році підписано додаткову угоду щодо проведення спільних науково-дослідних робіт з метою створення математичних моделей та програмного забезпечення (з використанням штучного інтелекту) для персоналізованого прогнозу, розроблення оптимальних логістичних маршрутів діагностики та рекомендацій щодо удосконалення лікування.

У 2023 році підписано також угоду про співробітництво з Інститутом біохімії ім. О.В. Палладина НАН України.

Здійснюється співпраця також із:

  • Українською військово-медичною академією
  • Державним університетом інтелектуальних технологій і зв’язку
  • Інститутом психології імені Г.С. Костюка НАПН України
  • Національною науковою медичною бібліотекою України

2019 року між Міністерством освіти і науки України, Державним управлінням справами, Національною академією медичних наук України, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка та Державною науковою установою «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами підписано Меморандум про створення інноваційного освітньо-науково-практичного консорціуму «Університетська клініка» – інноваційної структури, метою якої є реалізація сучасної ефективної корпоративної системи підготовки кваліфікованих фахівців охорони здоров’я, створення інноваційної системи безперервної професійної освіти (підготовка кадрів вищої кваліфікації та додаткова професійна освіта), реалізація інноваційних проектів на підставі інтеграції освітнього, наукового, практичного та інноваційного потенціалу учасників. Координатором Меморандуму визначено ДНУ «НПЦ ПКМ».

Видавнича діяльність
ДНУ «ЦІТОЗ» ДУС є засновником двох наукових журналів: “Клінічна та профілактична медицина”, який індексується в Scopus, CrossRef (США) та Google Scholar, з грудня 2024 року включений до «Переліку наукових фахових видань України» категорії А; «Український освітньо-науковий медичний простір».
Прокрутка до верху