Як подолати функціональну диспепсію ?
Біль та дискомфорт у ділянці шлунка, почуття важкості після їжі, швидке насичення, нудота, здуття живота – скарги, які турбують чи не кожного десятого, частіше виникають у представниць прекрасної статі і можуть бути настільки виразними, що спонукають звернутись до лікаря. Але при обстеженні, як правило, не діагностується ніяких патологічних змін, і лікар виставляє діагноз «функціональна диспепсія». Що це за така хвороба, та як її подолати?
Слово «диспепсія» означає порушення травлення, а «функціональна» говорить про те, що органічні (тобто, видимі) зміни, наприклад, новоутворення, відсутні, хоча такі розлади можуть турбувати досить довго.
Для діагностики функціональної диспепсії лікар має провести детальне опитування. Обов’язково пригадайте всі деталі щодо наявних симптомів (коли виникають, інтенсивність, тривалість, що приносить полегшення, тощо), важливо вказати, які медикаменти і дієтичні добавки вживали та вживаєте, навіть якщо це якісь «трави» чи гомеопатія. А також пригадайте, чи не мали симптомів харчової алергії на певні продукти.
Лікар має направити на лабораторне дослідження крові, а саме – загальний аналіз та виключити наявність інфекції Helicobacter pylori – бактерії, яка чудово себе почуває у кислому середовищі шлунка і може викликати запальні захворювання та навіть – виразкову хворобу (це можна зробити різними неінвазивними методами – наприклад, через аналіз калу). При виявленні цієї бактерії призначаються антибактеріальні препарати з обов’язковою контрольною діагностикою.
Чи обов’язково доведеться ковтати зонд?
У деяких випадках лікар може призначити додаткове обстеження – ФЕГДС (фіброезофагогастродуоденоскопію).
Таке дослідження є інвазивним і часто лякає пацієнтів, проте воно показано не всім, і зробити його можна під час медикаментозного сну – так процедура пройде максимально комфортно для всіх її учасників.
обов’язково ФЕГДС має бути проведено при наявності так званих «червоних прапорців», які мають насторожити стосовно онкопроцесу:
- Симптоми вперше виникли у старшому віці.
- Втрата ваги і підвищення температури без явної на те причини.
- Блювання, що повторюється, біль та/або відчуття утруднення проходження їжі по стравоходу.
- У близьких родичів був рак шлунку або стравоходу.
- Наявність утворень у животі, які діагностуються під час огляду.
- Анемія, ознаки внутрішньої кровотечі (чорне забарвлення калу).
Навіть якщо у Вас присутні якісь із цих пунктів – не панікуйте: по-перше, це не означає, що у Вас 100% рак, дослідження робиться, перш за все, для виключення органічної патології, і, по-друге, якщо злоякісний процес буде підтверджено – чим раніше буде розпочато лікування – тим кращим буде прогноз. Обов’язково перед проведенням такого обстеження поцікавтесь, чи має лікар, який проводить обстеження провести біопсію для гістологічного дослідження (адже всім відомий діагноз «гастрит» не можна виставити виключно «на око» БЕЗ БІОПСІЇ слизової оболонки), у разі відсутності гістологічного дослідження часто виставляється діагноз «гастропатія», а такий діагноз не є визначеним і унеможливлює призначення відповідного лікування.
Якщо ж для проведення гастроскопії немає суттєвих показів, а при його проведенні не виявлено патології – лікар виставить діагноз «функціональна диспепсія», пояснить механізм виникнення симптомів, заспокоїть щодо позитивного прогнозу такого стану, надасть рекомендації щодо змін способу життя та за потреби направить до дієтолога для корекції харчування, тому що, перш за все, лікування цього стану розпочинається саме з дієтичних втручань, а не призначення медикаментів.
Якщо ж дотримання дієтичних рекомендацій не дасть належного ефекту, і симптоми все одно матимуть місце, призначається медикаментозне лікування: це можуть бути препарати для зниження кислотності, покращення тонусу та скорочень шлунку.
Якщо ж і таке лікування виявиться неефективним, не дивуйтеся, якщо лікар призначить антидепресанти або заспокійливі препарати.
Річ у тому, що часто симптоми з боку травної системи виникають на фоні депресивних і тривожних станів. Адже між головним мозком та травною системою існує вісь, яка з’єднує ці органи, тому без допомоги психотерапевта/психіатра і індивідуальної психотерапії тут не обійтися.
Ваш дієтолог, Антоніна Олійник
© 2024 Антоніна Олійник