Вакцинація від вірусу папіломи людини

Вакцинація від вірусу папіломи людини

Вірус папіломи людини (ВПЛ, HPV) –  група вірусів, що переважно передається статевим шляхом як в чоловіків, так і в жінок, уражаючи шкіру та слизові оболонки. Сьогодні ні в кого не викликає сумніву в тому, що основною причиною раку шийки матки є ВПЛ.

Найнадійнішим методом захисту від вірусу папіломи людини є вакцинація.

Чим небезпечний впл?

Існує близько 200 різних штамів вірусу папіломи людини. Впродовж життя ВПЛ інфікується щонайменше троє з чотирьох людей. Найчастіше інфікування відбувається у віці 20-25-років. У 9-ти з 10-ти інфікованих імунна система сама пригнічує ВПЛ протягом 2-х років після інфікування, не призводячи до захворювання. Проте в деяких пацієнтів інфікування ВПЛ сприяє розвитку злоякісних новоутворень різної локалізації (наприклад, раку шийки матки, раку статевого члена, раку аноректальної ділянки, раку ротоглотки). Найнебезпечнішими є 16-й і 18-й типи ВПЛ, які викликають  до 70% випадків раку шийки матки.

Як можна заразитись впл?

Вірус папіломи людини передається головним чином під час статевого акту, тож більшість людей інфікуються ВПЛ незабаром після того, як починають вести статеве життя (інфікуватись можна як під час вагінального, так і під час анального чи орального сексу через контакт із зараженою шкірою або слизовою оболонкою статевих органів). Але симптоми можуть виникати навіть через багато років після контакту із інфікованою людиною, тому не завжди можна визначити, коли саме сталося інфікування. Також можлива передача ВПЛ від матері до дитини під час пологів.

Як захиститись від впл?

Наразі на ринку України доступні дві вакцини для профілактики ВПЛ: Церварикс  (виробник GlaxoSmithKline, Бельгія) та Гардасил (виробник Merck, США). Церварикс забезпечує захист від двох найбільш онкогенних типів ВПЛ – 16 та 18,  а Гардасил, крім 16 та 18, захищає ще від типів 6 та 11, які є найпоширенішою причиною виникнення аногенітальних кондилом (бородавок). 

Вакцинувати дівчат і хлопців можна з 9 років. Розпочати курс щеплень можна й пізніше, головне – за можливістю розпочати вакцинацію до початку статевого життя.

Тим не менше, і після початку статевого життя вакцинація може бути ефективною, якщо інфікування ще не відбулося. Необхідність вакцинації дорослих обумовлена способом життя. Наприклад, якщо інфікування ВПЛ не відбулося, пара знаходиться в моногамних стосунках і не планує змінювати такий стан речей, то вакцинація в цьому випадку недоцільна, хоча й нешкідлива. Найоптимальнішою є вакцинація дорослих від ВПЛ до 26 років, проте якщо зберігається можливість інфікування через контакт з новими статевими партнерами, то вакцинація  має сенс і у віці до 45 років. 

В Україні щеплення проти ВПЛ відноситься до рекомендованих, тому вакцина може бути придбана власним коштом пацієнта. Вакцинація проводиться за загальноприйнятими принципами. Щеплення проводиться внутрішньом’язово, в плече.

Разова доза вакцини становить 0,5 мл і є однаковою для дітей та дорослих. Графік вакцинації залежить від віку особи. Починаючи з 9-річного віку та до 14 років на момент першої ін’єкції щеплення можна проводити двома дозами вакцини. Починаючи з 15-річного віку рекомендується лише трьохдозовий графік вакцинації.

Вакцина забезпечує вироблення імунітету, створюючи захисні антитіла ще до ураження вірусом. Однак, вакцина не захистить, якщо жінка вже інфікована ВПЛ, тому важливо зробити щеплення ще до початку статевого життя, щоб знизити ризик зараження. 

Підготувала лікар-гінеколог Шахворостова Н.В.

Новини, оголошення:
Прокрутка до верху