Лекція №2. Складові больового синдрому

Лекція №2. Складові больового синдрому

Перед початком лікування дуже важливо визначити складові больового синдрому, оскільки саме це і визначає результат лікування. Біль може бути зумовлений як переважно структурно-морфологічними (нейрофізіологічними) факторами, так і психологічними. Виражений психогенний компонент, навіть при мінімальній інтенсивності больової імпульсації може спричинити формування больової реакції дуже високої інтенсивності, і, навпаки, дуже інтенсивна і довготривала больова імпульсація може викликати легкий чи помірний біль, якщо психологічний компонент слабо виражений. Тому при діагностиці болю спини важливо оцінити співвідношення психогенного та нейрофізіологічнго компонентів болю, і з суб’єктивного опису пацієнтом больового синдрому виокремити ті елементи, які пов’язані з об’єктивними структурно-морфологічними змінами. Точність визначення цих співвідношень визначає тактику та результат лікування.

Біль пов’язаний зі структурно-морфологічними змінами завжди чітко локалізований; парестезії, порушення чутливості та рефлексів відповідають певним дерматомам та міотомам, які є наслідком  ураження сегментів хребта. Біль у таких пацієнтів зменшується, і навіть подекуди зникає при певних позах та рухах (при яких компресія відповідних нервових структур зменшується). Хворий з нейрофізіологічним компонентом болю завжди може конкретно, чітко відповісти на те чи інше питання, а хворий з переважанням психогенного болю – рідше, і з певним незадоволенням та багаточисельними емоційними уточненнями. У хворих із фактором психогенного характеру виникає біль при огляді, який не може бути пов’язаний зі структурним ураженням (наприклад, при згинанні ноги в колінному суглобі, тоді як у хворих з дегенеративним ураженням хребта такий рух не може спричиняти біль). Якщо при огляді хворого помічається будь-яка невідповідність між реальним болем та структурно-морфологічним змінам хребта, то це може свідчити про переважання психогенного компонента. Хоча доволі часто можна спостерігати поєднання психогенного та нейрофізіологічного компонентів у больовому синдромі. У таких випадках важливо визначити ступінь участі цих компонентів у больовому синдромі та обрати доброзичливу манеру спілкування з таким пацієнтом, залежно від його особистісних характеристик, щоб мати змогу чітко виокремити психоемоційний компонент.

У  наступному лекційному повідомленні ми зупинимось на проблемі болю в нижній частині спини. 

З незмінною повагою – лікар вищої кваліфікаційної категорії, що спеціалізується з проблем болю; доктор медичних наук, професор Квасніцький Микола Васильович

Новини:
Прокрутка до верху