Способи прикладання до грудей, положення дитини та матері при вигодуванні
Правильне положення та прикладання є найважливішим для успішного грудного вигодовування, бо дитині буде легше правильно годуватись.
При вірному підході лише за декілька разів мама починає правильно розуміти, як прикладати дитину до грудей, в неї навіть формується свій особливий спосіб годування. Але сама дитина починає правильно смоктати груди лише через один-два місяці після народження, і весь цей час мама повинна її вчити і контролювати процес грудного годування.
Є 2 способи прикладання:
- підхід з боку дитини, максимально давши їй можливість прикластися до грудей;
- підхід під керівництвом матері.
Перший підхід дозволяє вашій дитині використовувати свій природний інстинкт, щоб присмоктатися до грудей. Для цього породіллі потрібно вибрати зручне, максимально розслаблене положення, покласти дитину на себе животиком, щоб мати легкий доступ до соска. Нехай вона сама знайде вашу грудь і присмокчеться.
Якщо підхід під керівництвом дитини з якихось причин вам не підходить, ви можете взяти більш активну роль, допомагаючи своїй дитині присмоктатися. Це називається підхід під керівництвом матері.
Але на практиці частіше всього застосовуються комбіновані техніки цих двох способів, що відображаються в тій чи іншій позиціях.
Позиції при грудному вигодовуванні
Перш ніж почати годувати грудьми, прийміть зручне положення, щоб ви і ваша дитина сиділи або лежали зручно. Спробуйте наступні позиції, відчувши, яка найкраще підходить вам і вашій дитині.

Невимушена біологічна позиція, або живіт до живота – це фантастична поза для грудного вигодовування, яка дозволяє вам розслабитися, поки ваша дитина може легко прикластися до ваших грудей. Це дуже важливо в перші дні, поки ви обидва звикнете до грудного вигодовування.
Такі поради дозволять налаштувати правильну техніку:
- рух, необхідний для того, щоб потрапити в це положення, здійснюється від вашого тазу. Перемістіть стегна вперед на стільці або ліжку, щоб створити напівлежаче положення. Поклавши на себе дитину, ви гарантуєте, що вона ідеально контактуватиме з вашим тілом.
- Покладіть дитину на себе животиком вниз і притуліть щоку до ваших грудей.
- Дозвольте дитині самостійно прикріпитися, вона знайде груди і присмокчеться. Ви також можете направляти або допомагати дитині.
- Використовуйте руки як поручні для підтримки дитини на своєму тілі, а подушки – для підтримки там, де вам це потрібно.

Класична колиска. В такому положенні дитина також розгорнута до мами, спираючись головою на руку мами. Краще всього, якщо голівка немовляти перебуває на згині ліктя, а також важливо:
- тримайте дитину близько і обличчям до себе. Ви можете підкласти подушку на коліна, щоб підтримати дитину.
- Ніжно підтримуйте шию, спину та плечі дитини, що дозволить їй легко закинути голову назад.
- Не тримайте і не закривайте потилицю дитини. Це може спричинити до її відштовхування назад або вигину, що призводить до невдалого прикладання. Для успішного прикріплення важливо створити простір, щоб дитина могла безперешкодно відхилити голову назад.
- Долонею іншої руки можна підтримувати спину дитини.

Перехресна колиска. Дитина утримується протилежною рукою, аніж грудь, до якої прикладається (ліва грудь – права рука і навпаки). Мама сидить з прямою спиною, плечі розслаблені. Можна використовувати подушку за спину і під руки матері. Ноги матері зазвичай стоять рівно на підлозі, або розслаблені на ліжку. Можна підкласти валик під коліна. Мати розташовує дитину повністю повернутою на бік, щоб обличчя, груди та живіт були повернуті до неї. Мати підтримує шию і плечі дитини рукою, протилежною до груді, якою годує. Ліктем притискає таз і ноги дитини до свого тулуба.

Позиція коали. Добре підходить для немовлят з рефлюксом, вушною інфекцією, низьким м’язовим тонусом, кульшовою дисплазією кульшового, при гіпергалактії. Це положення зручне для немовлят, які можуть сидіти без сторонньої допомоги. Цю позицію часто займають старші діти
Щоб виконати утримання коали:
- Ваша дитина сидить на вашому стегні.
- Її спина, голова під час годування розташовані прямо.
- Мати і дитина направлені обличчями один до одного вертикально або напівлежачи.

Футбольне утримання, позиція під пахвою або клатч. Для годування в такій позі мамі необхідно сісти на диван, покласти поруч подушку, а на неї малюка так, щоб його тіло перебувало під пахвою. Ця поза зручна тим, що процес годування молоком легше контролювати, у мами не втомлюються руки, дитина швидше захоплює груди. Зручна також після операції кесарів розтин.
Для її забезпечення:
- Підтримуйте шию, спину та плечі вашої дитини рукою.
- Нехай спина дитини лежить уздовж вашої руки, дитина повинна бути повернута до вас носом біля соска.
- Підтримуйте груди іншою рукою. Направте сосок до рота дитини.
- Ваша дитина пригортається ближче й починає смоктати.

Позиція лежачи на боці. Розповсюджена позиція, що добре підходить для нічних годувань. Легка для вивчення позиція, використовується, коли матері дуже боляче сидіти, дозволяє мамі більше відпочити, після кесаревого розтину.
Позицією передбачено:
- Ви з дитиною лежите обличчям один до одного, ваша шия та спина зручно підтримуються. Груди малюка мають бути звернені до ваших грудей.
- Руку, на якій ви лежите, покладіть собі під голову, або підтримуйте нею дитину, поклавши їй під голову або навколо її тіла.
- Використовуйте подушку чи згорнуту ковдру для підтримки спини дитини.
- Ніс малюка буде біля соска, так ваша дитина відчує запах грудного молока, широко відкриє рота і знайде сосок.

Позиції для годування двійні. Найкраще випробувати декілька позицій, щоб підібрати найбільш зручну для одночасного годування відразу двох малюків. Так діти будуть вчасно їсти, а мама не буде поспішати під час годування.
Найкраще підходять позиції: V-утримання (варіація невимушеної біологічної позиції), подвійний футбольний клатч, комбінована чи перехресна колиски.
Курган О.І. лікар акушер-гінеколог вищої категорії пологового відділення ЦІТОЗ, кандидат медичних наук, Заслужений лікар України.