Склад та властивості грудного молока
Жіноче молоко є найкращою їжею для немовлят. Педіатри та дієтологи використовують складні графіки і критерії розвитку, які відображають якість отриманого харчування та фізіологічний розвиток немовлят, що підкреслює цінність складу грудного молока у порівнянні з його замінниками.
Грудне молоко складається з 87-88% води, 1% білка, 3,8-4% ліпідів і 7% вуглеводів (включаючи 1-2,4% олігосахаридів), містить багато мінералів і вітамінів.
Порівняно з коров’ячим, жіноче молоко містить менше білка (3,5% у коров’ячому молоці), особливо казеїну (від загального білка) – максимум 50% (у порівнянні з 80% у коров’ячому), відсутній β-лактоглобулін. Деяких білків міститься більше у грудному молоці (лізоцим, лактоферин тощо), також небілкових фракцій азоту (вільні амінокислоти, таурин). Ще одним унікальним аспектом людського молока є висока частка жирних кислот, включаючи дві незамінні жирні кислоти – лінолєву та альфа-лінолєнову, які важливі для розвитку мозку немовляти. Крім поживних компонентів, людське молоко містить біологічно активні та імунологічні речовини, що підтримують здоров’я та розвиток немовлят.
Перший тиждень після пологів груди виділяють молозиво – густу жовту (за рахунок бета-каротина) рідину, що має вищий рівень вітамінів А, Е, К, мінералів, порівняно зі зрілим молоком. Молозиво містить комплемент, макрофаги, лімфоцити, лактопероксидазу та лізоцим. Має більше білка, ніж у зрілому молоці, і менше вуглеводів, жиру та калорій. Олігосахариди молозива служать пребіотиками для створення раннього мікробіому кишечника. У молозиві співвідношення сироватка/казеїн дуже високе – майже 90:10, але поступово воно змінюється до 60:40 у зрілому молоці.
З 7 по 14 день – перехідне молоко, поєднання молозива і зрілого молока, надалі – зріле молоко. Калорійність зрілого молока складає 65-70 Ккал/100 мл, близько 50% енергетичної цінності становить жир і 40% вуглеводи. Грудне молоко можна розділити на синювато-сіре передмолочко, на початку годування, що містить менше жиру, і кремово-біле заднє молоко, що виділяється наприкінці годування, збагачене жиром.
Типовими білками є альфа-лактальбумін, секреторний IgA і лактоферин. Альфа-лактальбумін сприяє синтезу лактози в молочних залозах, незамінних амінокислот, засвоєнню мінералів і мікроелементів, відіграє важливу роль у роботі імунної системи, має антибактеріальні властивості. Зв’язуючись з олеїновою кислотою утворює комплекс, що знищує пухлинні клітини. Секреторний IgA впливає на зв’язування патогенів, синергічно з муцином та сіаловою кислотою, перешкоджає їх прилипанню до слизової оболонки кишечника, попереджуючи некротичний ентероколіт. У молозиві міститься у 7 разів більше, ніж у зрілому молоці лактоферину, що має протиінфекційний та протизапальний ефект. Лактоферин і лізоцим пригнічують поширення патогенних бактерій, мають бактеріостатичну та бактерицидну дію на патогенів, які потребують заліза. Лактоферин впливає на синтез цитокінів, які забезпечують імуномодуляцію та пасивний захист. Біодоступність заліза із грудного молока завдяки лактоферину – до 20-50% (коров’яче – біля 7%).
В грудному молоці є лейкоцити (переважно лімфоцити), макрофаги, стовбурові клітини, що стійкі до травних ферментів та зберігають активність. Інші імунні компоненти молока: комплемент, фактори хемотаксису, пропердин, інтерферон, альфа-фетопротеїн, біфідус-фактор, антимікробні та противірусні фактори, нуклеотиди, ганглеозиди, ензими лейкоцитів.
Протеїни грудного молока є високоспецифічними та неалергенними для немовлят, що не викликають утворення антитіл. Водночас, на протеїни коров’ячого молока через 18 днів у дітей синтезуються антитіла. Алергія на білок коров’ячого молока займає до 20% всіх дитячих алергічних станів.
Вміст білка в жіночому молоці є низьким (10 г/л), майже найнижчим серед усіх молока ссавців, і ми можемо пов’язати це з дуже низькою швидкістю росту новонароджених дітей у порівнянні з іншими ссавцями.
Жир в грудному молоці постачає до 50% калорій. Максимально легко всмоктується в кишківнику. Він є найбільш мінливим макроелементом молока. Більше його вмісту – в денні та вечірні годування. Наприкінці годування може бути в 2-3 рази більше молочного жиру. Зловживання матері хлібом, закусками, фаст-фудом, маргарини, веде до збільшення у молоці трансжирних кислот до 7-8% від загальної кількості жирних кислот.
Вуглеводи грудного молока – це дисахарид лактоза, що складається з молекули глюкози та галактози. Концентрація лактози в жіночому молоці є найменш мінливою з макроелементів, але вищі концентрації лактози містяться в молоці матерів, у яких виробляється більша кількість молока, хоча мають нижчу концентрацію жирів та білків. Лактоза покращує засвоєння кальцію, а безлактозна дієта веде до зниження його засвоєння. Лактоза розщеплюється ферментом лактаза на глюкозу та галактозу, які поглинаються кишківником. Доношені діти виробляють кількість лактази достатню для перетравлення приблизно 1 літра грудного молока щодня.
Олігосахариди жіночого молока є другим найбільш поширеним вуглеводом після лактози. Вони служать пребіотиками та метаболічними субстратами, підтримуючи ріст корисних кишкових бактерій і захист організму. Вони засвоюються дитячими кишково-асоційованими біфідобактеріями, які беруть участь у виробництві коротколанцюгових жирних кислот, важливого джерела енергії для ентероцитів.
У грудному молоці міститься широкий спектр вітамінів та мінералів. Вітаміну Д міститься біля 40 ОД/літр. В молоко проникає до 10% від материнської дози цього вітаміну при додатковому прийомі.
Вітамін К синтезується мікрофлорою кишківника. З молоком надходить мізерна кількість, тому всі немовлята мають отримати його в першу добу життя.
Вміст вітаміну В12 залежить від харчування матері, Його тривалий дефіцит може викликати незворотні наслідки для нервової системи дитини.
Рівень вітаміну С залежить від харчування жінки.
Вітамін А міститься в достатній кількості. Прийом матір’ю великих доз збільшує концентрацію вітаміну А в молозиві, але знижує вміст альфа-токоферолу або вітаміну Е.
Вітаміни В1,6 містяться в грудному молоці в достатній кількості.
Кальцій надходить в молоко з кісткової тканини жінки. Добавки кальцію не підвищують рівень кальцію в молоці.
Фосфор, магній – практично не залежать від харчування мами.
Залізо має високу біодоступність з грудного молока (20-50%), хоча відносно невисокий вміст. Мало залежить від споживання жінкою з їжею.
Йод, цинк – рівень залежить від раціону матері.
Ртуть з деяких видів морських риб може проникати в молоко. Жінки мають обмежити споживання королівської скумбрії, білого тунця, риби-меча.
Склад грудного молока може відрізнятися в залежності від здоров’я матері, харчування, впливу навколишнього середовища, гестаційного віку та інших факторів. Він також змінюється з тривалістю лактації – після 12 міс спостерігається підвищення вмісту білка та жиру, поступове зниження рівня лактози, ввечері в молоці більше серотоніну, зростає кількість антитіл, рівень лактоферину, секреторного IgA, епідермального фактору росту, тощо.
Грудне молоко є видоспецифічним. Його склад був адаптований протягом існування людини, щоб задовольнити харчові та протиінфекційні потреби людського немовляти для забезпечення оптимального росту, розвитку та виживання.
Курган О.І. лікар акушер-гінеколог вищої категорії пологового відділення ЦІТОЗ, кандидат медичних наук, Заслужений лікар України.