Седація під час відеогастродуоденоскопії та відеоколоноскопії
Седація – це короткочасне занурення людини в стан поверхневого сну за допомогою внутрішньовенного введення седативного препарату. У ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС використовується препарат Пропофол – снодійний засіб короткої дії. Пропофол не є наркотичним засобом і не викликає звикання, а також не має обмежень за кількістю використань для однієї людини.
Під час гастроскопії седація усуває блювотний рефлекс, дає змогу добре наповнити шлунок повітрям, щоб не пропустити утворення слизової малого розміру, розташованих між складок. Вона також дозволяє очистити шлунок від піни та слизу, які завжди є в невеликій кількості, що підвищує якість огляду.
Використання седації під час колоноскопії позбавляє від неприємних відчуттів, які виникають під час роздмухування кишківника повітрям і під час проходження апарату по вигинах кишки, даючи змогу більш детально оглянути всі складки.
Але найголовніше – седація позбавляє пацієнтів від дискомфорту, пов’язаного з ендоскопією.
Ендоскопія проводиться під седацією в таких випадках:
- підвищений блювотний рефлекс;
- гіперчутливість гортані;
- низький больовий поріг;
- страх перед проведенням процедури;
- глибокі обстеження, що вимагають розслаблення черевної стінки;
- бажання пацієнта за відсутності протипоказань.
Седація має низку протипоказань. До них належать:
- вагітність;
- епілепсія;
- гіперчутливість до компонентів препарату;
- важкі серцево-судинні захворювання;
- закладеність носа при ГРВІ;
- алергія на сою, арахіс, яєчний жовток.
Проведення вимагає додаткових запобіжних заходів при вираженому ожирінні та тяжких захворюваннях бронхолегеневої системи.
За наявності протипоказань до седації ендоскопічні дослідження ШКТ виконуються під місцевим знеболенням. У разі ВГДС гортань зрошують анестезувальним спреєм, що допомагає знизити чутливість і блювотний рефлекс, проте пацієнт однаково відчуватиме рух ендоскопа в стравоході.
Як виконується занурення в медикаментозний сон ?
Застосування седації потребує певної підготовки. Лікар призначає необхідні попередні обстеження, як правило, це аналізи крові, сечі та ЕКГ. Безпосередньо перед процедурою слід дотримуватися таких правил:
- виключити вживання їжі за 8-10 годин перед процедурою;
- допускається випити трохи води, але не пізніше, ніж за 4 години до процедури;
- утриматися від надмірного фізичного та емоційного навантаження;
- виключити вживання спиртних напоїв за 24 години до дослідження;
- не курити за 3 години до седації.
Перед початком процедури лікар-анестезіолог вводить пацієнту седативний препарат внутрішньовенно. Він починає діяти за кілька хвилин після введення, викликаючи в пацієнта глибокий сон (це не “вимкнення” нервової системи, як під час наркозу, а саме сон, можна навіть бачити сновидіння).
Під час процедури препарат постійно надходить в організм через внутрішньовенний катетер, даючи змогу продовжувати сон стільки, скільки потрібно ендоскопісту для проведення дослідження, і перестає працювати через 5-7 хвилин після зупинки введення.
Після пробудження близько 30 хвилин зберігається дезорієнтація і запаморочення (“сп’яніння”), ці півгодини пацієнту бажано провести в клініці. Доцільно обмежити керування транспортним засобом у день процедури. Потім пацієнт отримує результати обстеження та відпускається додому.