Простий тест на дефіцит заліза: чи все так просто?
Одним із поширених дефіцитних станів, особливо серед жінок, є дефіцит заліза. Це не дивно, адже саме представниць прекрасної статі супроводжують щомісячні втрати до 1-2 мг заліза під час кожного дня менструації, а також -значні втрати (до 1 граму) під час вагітності, пологів і годування грудьми, окрім того, кожен із нас щодня втрачає до 1 мг заліза з клітинами шкіри, що злущуються, з випорожненнями, сечею, а також – під час потовиділення. Окрім фізіологічних втрат на баланс заліза впливає недостатнє вживання продуктів, які є його джерелами, порушення засвоєння або патологічні втрати.
Існує легенда про закоханого до безтями юнака, який одним із перших дізнався про наявність заліза в крові. І не спала йому на думку інша ідея виразити свої почуття, як зробити для своєї коханої обручку із заліза власної крові. Фінал цієї історії був трагічним – чоловік загинув від знекровлення.
Така ідея була приречена до невдачі, адже незважаючи на те, що більшість заліза організму присутня в червоних клітинах крові (еритроцитах), його кількість в них не перевищує 2-х грамів. Загалом організм дорослої людини містить лише 3-4 грами цього елементу (приблизно 3,5 г у чоловіків, 2,5 – у жінок). Крім еритроцитів, решта міститься у м’язах, деяких ферментах, а також – у формах зберігання і транспортування.
При дефіциті заліза відбувається кисневе голодування всіх органів і тканин організму, а через те, що залізо є складовою багатьох ферментів та білків – відбувається порушення обміну речовин. Тому його нестача миттєво відображається на нашому здоров’ї.
Зовнішніми ознаками дефіциту заліза є блідість і сухість шкіри, заїди в куточках рота, зміни поверхні язика, випадіння волосся та ложкоподібна деформація нігтів. Проте такі зміни виникають, коли дефіцит вже досить значний.
Тим не менш, існує п’ять ранніх ознак дефіциту заліза, про які варто пам’ятати, щоб бути насторожі та вчасно усунути цей стан.
- Втома, слабкість, непереносимість фізичних вправ, задишка при фізичному навантаженні – ці симптоми можуть бути дуже незначними і супроводжувати багато інших станів, проте варто мати на увазі, що обумовити їх може дефіцит заліза. Що цікаво – часто про ці прояви можна згадати лише тільки після усунення дефіциту цього мікроелементу, адже підвищену стомлюваність більшість людей вважає нормальним станом.
- Потяг до вживання неїстівних предметів (крейда, кавова гуща) – такі спотворення смаку зустрічаються нечасто, але існує досить характерний харчовий потяг при дефіциті заліза – жага до вживання льоду. Зазвичай, коли на вулиці спека, цей симптом легко проігнорувати, проте пам’ятаймо!
- Почервоніння сечі після вживання буряка – такий симптом інколи може налякати, хоча є нормою для кожної десятої здорової людини, але він майже завжди супроводжує нестачу заліза.
- Синдром неспокійних ніг – неприємне і нестримне бажання рухати ногами під час періодів бездіяльності, особливо вночі або під час сидіння. При цьому, дискомфорт майже миттєво зникає під час руху. Зазвичай такий синдром більшість людей вважає стовідсотковою ознакою дефіциту магнію, однак він також має дуже тісний зв’язок з дефіцитом заліза.
- П’ята ознака, при якій часто забувають про дефіцит заліза – частий головний біль. Тому не спішіть бігти до невролога за направленням на МРТ головного мозку без явних на те показів, не зробивши доступні лабораторні обстеження.
Одним із обов’язкових профілактичних лабораторних досліджень є загальний аналіз крові, в якому визначається вмісту ГЕМОГЛОБІНУ й ЕРИТРОЦИТІВ, які знижуються при залізодефіциті.
На жаль, загальний клінічний аналіз крові не відображує запаси цього мікроелементу, і часто він ще буває в нормі, коли запаси вже вичерпуються. Визначення концентрації самого ЗАЛІЗА також не має великого значення (за винятком діагностики та лікування отруєння залізом чи при спадковому захворюванні – гемохроматозі).
Багато хто знає, що про запаси заліза в організмі найкраще розкаже концентрація ФЕРИТИНУ. Таку інформацію зазвичай можна знайти на шпальтах соцмереж та у рекомендаціях блогерів. І дійсно, єдиною причиною зниження феритину є зменшення запасів заліза в організмі. Проте варто пам’ятати, що феритин – показник, який залежить не лише від кількості заліза в організмі. Він може бути підвищеним при запаленні або інфекційному процесі, окрім того, нормальний або підвищений його рівень може бути обумовленим не лише надлишком заліза, а і хворобами печінки чи навіть онкопроцесом! Саме тому важливо не займатись самодіагностикою, а звертатись за допомогою до лікарів, які всебічно оцінять ваш стан і за потреби призначать додаткові методи дослідження.
Пам’ятайте, фахівець лікує не аналізи, а людину!
© 2024 Антоніна Олійник