Поширені труднощі при грудному вигодуванні та способи їх подолання

Поширені труднощі при грудному вигодуванні та способи їх подолання

Грудне вигодовування – це період найтіснішого контакту мами та дитини, що дарує безліч чудових моментів, але для багатьох мам ці миті можуть бути одночасно захопливими та затьмарюватися думками про певні труднощі та проблеми, які можуть виникати під час годування грудьми. Необхідно усвідомити, що проблеми – це частина процесу, що більшість із них тимчасові, і за умови належного підходу їх досить нескладно подолати.

Малюк не хоче смоктати груди

Невміння дитини правильно брати груди — одна з найпоширеніших проблем грудного вигодовування, тому треба розуміти, що дитині потрібен певний час, щоб навчитися правильно брати груди. Іноді на початковому етапі причиною може бути порушений смоктальний рефлекс, викликаний незрілістю нервової системи, травмою або захворюванням, а також анатомічні особливості малюка, які заважають йому правильно захопити грудь.

Після виключення можливих причин необхідна правильна організація «ритуалу» годування:

забезпечте спокійну та розслаблену атмосферу, розмістившись зручно на ліжку чи кріслі та підклавши подушки. Створіть тілесний контакт із малюком, що допоможе вам обом розслабитися. Не змушуйте малюка брати груди, надайте йому ініціативу та не форсуйте процес. Визначте зручну позицію, коли йому буде простіше захоплювати груди. Спробуйте правильну техніку захоплення грудей – торкніться соском до носика малюка і трохи полоскочіть, щоб активувати його інстинкт. Малюк широко розкриє рот і захопить більшу частину ареоли. У вас усе вийде, не будьте до себе надто суворі.

Біль у грудях під час годування

Це часта проблема, яка може мати низку причин:

неправильне прикладання дитини – якщо малюк недостатньо захоплює сосок і частину ареоли, це може спричинити біль та подразнення. Закупорка молочних протоків – відбувається, коли молоко неефективно виділяється, викликаючи набряк і біль. Тріщини сосків, інфекції, мастит – можуть супроводжуватися болем, почервонінням, набряком і навіть – лихоманкою.

Важливо не припиняти грудне вигодовування. Після консультації фахівця та усунення причини болю годування швидко стане комфортним.

Тріщини сосків

Одна з найчастіших причин болю – тріщини на сосках, які можуть виникнути через сухість шкіри, спричинену частими годуваннями чи порушенням гігієни, неправильним прикладання, через надмірний тиск на соски, частим прикладанням, що не дає шкірі достатньо часу для відновлення.

Наступні рекомендації допоможуть угамувати запалення сосків і зробити процес годування грудьми комфортним:

 Змочуйте соски в зцідженому грудному молоці і дайте їм висохнути, це чудовий природній засіб заживлення сосків, що потріскалися. Стимулюйте приплив молока, прикладаючи теплий компрес до запаленої ділянки та зціджуючись перед годуванням. Захищайте запалені соски за допомогою спеціальних накладок для годування, а також зволожуючого та протизапального спеціального крему. Захищайте соски між сеансами годування спеціальними накладками та вкладишами в бюстгальтер. Обирайте для годування оптимальну позу. Якщо тріщини не загоюються або виникли інші проблеми, зверніться до лікаря.

Закупорка молочних протоків

Може спостерігатися, якщо ваші груди стали надмірно чутливими, болісними, твердими, важкими і гарячими. Проблему можна усунути самостійно вдома:

треба більше відпочивати, зберігати регулярні годування, звільняючи груди від молока, а також прикладати теплі компреси до ураженої ділянки. Зціджування також сприятиме усуненню закупорки, а рекомендоване лікарем знеболювальне допоможе полегшити дискомфорт.

Мастит

Причиною маститу може бути бактеріальна інфекція або неналежний відтік молока з грудей. Це болісний стан, коли одна чи обидві молочні залози стають твердими і гарячими на дотик, червоними та запаленими, а під час годування дитини виникає відчуття печіння. Висока температура і загальна слабкість при цьому також вказують на мастит. Зверніться до свого лікаря, якщо у вас є подібні симптоми, оскільки в деяких випадках для лікування маститу необхідно приймати антибіотики і навіть – хірургічне втручання.

Перенаповнення грудей молоком

При такому стані малюку важко захопити груди, а також це може викликати біль, дискомфорт і інфікування. Причинами цього може бути:

нерегулярне годування, що призводить до накопичення молока в грудях. Раптова зміна режиму годування, коли дитина починає спати уночі довше. Блокуванням молочних протоків, що може ускладнювати виведення молока. Вазоспазм сосків, що може бути спричинене холодом або стресом.

Намагайтеся не допускати ситуації, коли груди вже повні та тверді. Якщо це сталось, і малюк не може захопити сосок, необхідно зцідити трохи молока руками або молоковідсмоктувачем, але небагато – тільки, щоб груди стали м’якими та малюк зміг їх захопити.

Малюк кашляє під час годування

 Зазвичай під час становлення лактації в молодих мам є інтенсивний приплив грудного молока. Якщо під час годування потік молока занадто сильний, дитина починає задихатися, кашляти або зригувати молоко. Частіше  ця проблема зникає сама собою, але корисно знати деякі прийоми, які допоможуть вам контролювати ситуацію:

 Спосіб «руки – ножиці». Контролюйте інтенсивність потоку під час годування, затиснувши сосок між вказівним і середнім пальцями та натискаючи на ареолу. Позиція напівлежачи зменшить потік молока. Зменшити потік також допоможе зціджування невеликої кількості молока перед годуванням.

Пласкі чи втягнуті соски

Для вдалого годування важливо, щоб малюк добре захоплював груди. Якщо сосок втягнутий або плаский, потрібні додаткові зусилля, щоб допомогти малюкові його захопити. Якщо ви одна з власниць таких сосків, то необхідно наступне:

допомагайте собі пальцями, масуйте сосок, захопивши та відтягуючи його. Використовуйте спеціальні силіконові накладки на соски для годування.

Недостатньо молока

Затримка лактогенезу – це коли немає молока в грудях в перші дні після народження малюка. У таких випадках, якщо молозиво в грудях вже є, важливо дитину прикладати до грудей якомога частіше, щоб вона з’їдала це “рідке золото”.

Ознакою, що дитині не вистачає молока є недостатнє набирання ваги. В разі виникнення такої ситуації вам варто звернутись до фахівця, який зможе розібратись в причині цього та, за необхідності, підібрати схему посилення лактації: важливо повірити в себе, бо часто кажуть, що “молоко з’являється в голові матері”. Не засмучуйтеся, висипайтеся, відпочивайте. Покращуйте практику годування, звернувши увагу на те, чи правильно малюк смокче груди. Спробуйте знайти положення, в якому дитина може смоктати і спорожнювати груди найбільш ефективно. Годуйте дитину, коли вона цього хоче або коли ви відчуваєте, що це необхідно. Чим частіше ви годуєте грудьми, тим більше у вас буде вироблятися молока для задоволення потреб дитини. Не уникайте нічних годувань, вони хоч і виснажливі, але є основним фактором, що впливає на частоту грудного вигодовування. Намагайтеся годувати дитину обома грудьми, це дасть вашому організму інформацію, необхідну для збільшення вироблення молока. Зціджуйте груди. Не дозволяйте дитині спати під час грудного вигодовування. Спробуйте ніжно полоскотати щоки дитини, щоб заохотити їсти більше. Якщо після годування недостатньо зціджуються груди, використовуйте молоковідсмоктувач. Не давайте дитині додаткових напоїв, вони їх не потребують. Грудне молоко – це і їжа, і напій.

Перезбудження малюка, відмова від грудей

Відмова від груді – це типова ситуація у 3-4 місяці, бо навколо багато цікавого, а мамині груди нікуди не дінуться. Спробуйте знайти для годування затишне, тихе місце, де вас ніхто не потурбує і не відволіче малюка. Можна спробувати нагодувати малюка напівсонним, коли він не повністю прокинувся.

У малюка прорізуються зуби, стоматит, отит чи болить горло

При цьому малюку боляче їсти, це його дратує, і грудне годування може бути ускладнене. Зазвичай, достатньо змазати ясна знеболюючим препаратом, дотримуючись рекомендацій лікаря і перечекати цей важкий період. Якщо у малюка молочниця, отит чи хворе горло, потрібно звернутись до лікаря, бо в таких випадках необхідно лікувати дитину, а іноді і маму.

Малюку важко дихати під час годування через закладений ніс

Спробуйте допомогти малюку, почистивши його носик перед годуванням, щоб він міг вільно дихати.  Використовуйте зволожувач, щоб повітря не було занадто сухим. Також, слідкуйте, щоб малюк не був голодним, адже він і так ослаблений через хворобу, може капризувати і ще складніше буде його нагодувати. 

Дитина втомлена і засинає при годуванні

Не давайте малюку перевтомлюватися. Якщо він починає засинати під час годування, ніжно полоскочіть його щічку. Чи нехай малюк трошки поспить, а потім спробуйте погодувати його, діти прокидаються, якщо хочуть їсти.   

Зміна смаку молока чи запаху мами

Інколи мама може з’їсти продукти з інтенсивним смаком чи надлишком спецій, що може змінити смак молока і відлякати малюка. Будьте обережними, якщо дитина реагує на такі речі.

Немовлята звикають та люблять природний запах мами. Не змінюйте дезодорант та не зловживайте сильними парфумами протягом періоду вигодовування. Малюк може відмовитись від грудей.

Використання пляшечки з соскою чи дурника

При грудному вигодовуванні до 6 місяців намагайтеся зовсім не використовувати пляшечку чи дурник. Прийом молочної суміші чи води може спричинити відмову від грудного вигодовування. Якщо, все ж таки, доводиться догодовувати малюка – використайте чайну ложку чи спеціальну чашечку.

Вроджена коротка вуздечка язика у немовляти

Іноді у немовлят буває надто коротка складка-вуздечка, яка тягнеться від середини нижньої частини язика до основи ясен. Такий стан може спричинити проблеми з годуванням малюка, у мами часто виникає подразнення сосків та спостерігається брак молока через що, у свою чергу, немовля повільно набирає вагу. Дана ситуація потребує консультації фахівця і, за необхідності, проведення нескладного хірургічного втручання.

Якщо ви зіткнулися з труднощами під час годування малюка, найважливіше, що потрібно зробити – звернутися за фаховою допомогою. Терміново проконсультуйтеся з лікарем, який визначить причину, запропонує відповідне рішення, що допоможе вам продовжити грудне вигодовування.

Ваша мотивація та віра в себе є найважливішими факторами для успішного грудного вигодовування. Якщо ви переконані в цьому і готові до певних труднощів, то ці перешкоди можна легко подолати.  

Курган О.І. лікар акушер-гінеколог вищої категорії пологового відділення ЦІТОЗ, кандидат медичних наук, Заслужений лікар України.

Прокрутка до верху