Підготовка до грудного вигодування
Розглянемо, як підготуватися до такого важливого процесу як грудне вигодування. Звісно, у кожної жінки є свій індивідуальний досвід підготовки, тому що організм унікальний. Але є ряд обов´язкових рекомендацій, які допоможуть правильно підготуватися до грудного вигодування та зробити цей корисний процес приємним для матері і дитини, запобігши певних ризиків та ускладнень, пов´язаних з лактацією.
Для досягнення успішного початку грудного вигодування кожній вагітній та породіллі знадобиться неабияке терпіння, самоповага та підтримка медичного персоналу і родини.
Підготовку грудей до вигодовування треба починати завчасно. Левова частка успіху напряму залежить від відношення мами до грудного вигодовування. Деякі жінки відчувають страх невдачі, що робить процес болісним та може відбити будь-яке бажання годувати грудьми. Цьому не варто піддаватися. Адже саме від вас залежить успішний початок.
Огляд молочних залоз. Він здійснюється акушером-гінекологом ще під час вагітності. При підозрі на новоутворення проводиться консультація мамолога, який обстежить і дасть необхідні рекомендації.
Ставлення до грудного вигодування. Страх невдачі, невпевненість та недостатня віра в себе можуть зробити початковий період вигодовування важким та навіть затримати лактацію. Необхідно відкинути ці страхи та при необхідності отримати підтримку перинатального психолога.
Задати мету щодо терміну вигодовування. Бажано, щоб ще на етапі вагітності жінка вирішила, скільки вона планує годувати – півроку, рік чи більше. Жінки, які задають ціль, як правило, можуть годувати своїх дітей більш успішно і тривало.
Підтримка медичного персоналу і родини. Необхідно розповісти своєму партнеру та родині, що ви збираєтеся годувати грудьми, пояснити, наскільки це важливо для вас. Обговорити, яку саме підтримку ви сподіваєтеся отримати від них після пологів та під час лактації.
Вибір пологового закладу. Дізнайтеся, чи персонал тієї лікарні підтримує грудне вигодовування. Під час госпіталізації розкажіть лікарю, що ви дійсно хочете годувати грудьми, а також погодити зустріч з консультантом з лактації, який допомагає годуючим мамам.
Підготовка грудей. Знання та навички правильної підготовки та гігієни грудей допоможе попередити такі проблеми, як гіполактація, лактостаз, мастит, абсцес молочної залози, тощо. Під час вагітності груди збільшуються за рахунок гормонального впливу. Крім того за останні 3 місяці вагітності соски також збільшуються, наростає пігментація, ареоли темніють, часто виділяються краплі молозива.
Підбір зручного бюстгальтера, який має бути більшого розміру, не повинен тиснути чи робити груди пласкими, виготовлений із м´якого натурального дихаючого матеріалу з гладкою внутрішньою поверхнею для запобігання подразнення соска. З появою краплинок молозива використовуються лактаційні прокладки.
Для правильної гігієни сосків їх необхідно мити щоденно теплою водою, видаляючи виділення та сухі кірочки, використовуючи м´який рушник. Не слід мити груди та соски милом, що сушить шкіру, викликає подразнення та тріскання. Не терти губкою, що може травмувати соски та не застосовувати речовини, що містять спирт.
При відчутті сухості шкіри грудей та розтяжках слід користуватися живильним кремом, уникаючи зони ареоли та соска. Немає потреби мастити їх кремом, оскільки сальні залози ареоли продукують речовину, що зволожує та живить сосок, захищаючи від подразнення при вагітності та вигодуванні. Під час купання, коли шкіра розм´якшена, варто обережно з боків стиснути сосок до виділення крапель молозива, щоб допомогти отворам відкритися і попередити їх закупорювання.
Перевірити форму та розвиненість сосків. Для цього треба стиснути ареолу та подивися, чи сосок не став пласким чи втягнутим. Якщо так, необхідно здійснювати коригування соска – обережно потягуючи шкіру ареоли догори-вниз, праворуч-ліворуч. Це слід робити щоденно протягом кількох хвилин. Крім того, варто регулярно обережно масажувати груди, стимулюючи кровообіг, що сприятиме секреції молока. При цьому уникайте надмірно сильного впливу на груди та соски, особливо в останні місяці вагітності, що може призвести до передчасної пологової діяльності.
Ідеальним є проведення цього під наглядом лікаря чи консультанта з питань лактації.
Курган О.І. лікар акушер-гінеколог вищої категорії пологового відділення ЦІТОЗ, кандидат медичних наук, Заслужений лікар України.