Підготовка до досліджень та особливості проведення методик функціональної та ультразвукової діагностики, КТ та МРТ обстежень (Частина четверта)

Підготовка до досліджень та особливості проведення методик функціональної та ультразвукової діагностики, КТ та МРТ обстежень

Частина четверта

Комп’ютерна томографія. Загальні  відомості.

В наш час КТ використовується для діагностики багатьох захворювань та стану органів та систем. Інформативність та діагностична цінність методики різниться залежно від того, яку систему органів чи ділянку тіла ми досліджуємо, оскільки КТ, як і інші методики, характеризується деякими обмеженнями чи особливостями у застосуванні. КТ має особливу цінність у випадках ранньої діагностики онкологічних захворювань. Для підвищення інформативності обстеження часто проводять КТ з внутрішньовенним введенням контрасту.

Головне, що потрібно пам’ятати – КТ  це методика з використанням рентгенівського випромінювання в високих дозах ,і, хоча сучасні томографи  здійснюють мінімальний  негативний вплив на пацієнта, все-таки доза опромінення досить значна. Тому доцільність  проведення дослідження має оцінювати виключно лікар-клініцист.

Методика КТ має ряд переваг: висока точність знімків досліджуваних органів, швидкість проведення дослідження (при введенні контрасту тривалість процедури збільшується).

Так само, як і всі дослідження в медицині, КТ має покази та протипокази, які різняться залежно від того, яку систему органів чи ділянку тіла ми досліджуємо. Та є загальні протипокази  до проведення КТ, незалежно від досліджуваної ділянки.

Отже,  загальні протипокази  до  проведення КТ:

  • вагітність, крім тих випадків, коли є загроза для життя вагітної;
  • значна надлишкова маса тіла. Допустима маса тіла може відрізнятися залежно від марки томографа та виробника і визначається тим, яку вагу може витримати стіл апарата. Частіше протипоказом є маса тіла більше 150 кг, хоча деякі томографи мають обмеження в 120 кг;
  • високий артеріальний тиск на момент проведення обстеження.

У випадку проведення томографії з використанням контрасту:

  • алергічна реакція на йод чи контраст (під час попередній обстежень);
  • захворювання нирок з розвитком ниркової недостатності (контраст виводиться нирками);
  • у випадку прийому препаратів метформінового ряду при цукровому діабеті (з обережністю!);
  • порушення функції щитовидної залози з високим рівнем гормонів на момент обстеження.

Якщо планується проведення томографії з внутрішньовенним введенням контрасту, пацієнту необхідно дослідити рівень креатиніну в крові. Термін придатності такого аналізу крові не більше 30 днів. 

Новини:
Прокрутка до верху