Підготовка до досліджень та особливості проведення методик функціональної та ультразвукової діагностики, КТ та МРТ обстежень (Частина третя)

Підготовка до досліджень та особливості проведення методик функціональної та ультразвукової діагностики, КТ та МРТ обстежень

Частина третя

Рентгенографія органів грудної клітини, в тому числі флюорографія

Протипоказів до проведення досліджень немає.

Спеціальної  підготовки не потребує.  

Особливості проведення: як діагностичне  профілактичне дослідження рекомендовано проводити 1 р/рік. Як діагностична процедура з метою постановки діагнозу та дослідження стану пацієнта в динаміці  у випадку захворювання може виконуватися декілька разів (за потребою), з  урахуванням співвідношення: діагностична користь/шкода  для здоров’я пацієнта.

Рентгенографія опорно-рухової системи та кісток черепа

 Протипоказів нема.

 Спеціальної підготовки не потребує.

Рентгенографія органів черевної порожнини, заочеревинного простору  та органів малого тазу (оглядова)

Протипоказів немає.

Спеціальна підготовка: у випадку невідкладної діагностики дослідження проводиться без підготовки. Якщо дослідження планове, то за 1-2 дні перед обстеженням не вживати харчові продукти, що можуть викликати метеоризм (надмірне газоутворення): бобові, сирі овочі та фрукти, чорний хліб та випічка, молоко, солодощі, а також  – газовані напої. Дослідження проводиться натще.

Особливості проведення: дослідження проводиться в положенні стоячи чи лежачи на лівому боці. 

Рентгенографія органів черевної порожнини з контрастуванням

Протипокази:

  • алергія на контраст;
  • токсичний мегаколон;
  • вагітність;
  • біопсія слизової оболонки органів ШКТ протягом шести місяців;
  • відсутність продуктивного контакту з пацієнтом.

Спеціальна підготовка: Дослідження проводиться натще, за 1-2 дні перед обстеженням не вживати харчові продукти, що можуть викликати метеоризм (надмірне газоутворення): бобові, сирі овочі та фрукти, чорний хліб та випічка, молоко, солодощі, а також  газовані напої. За необхідності може призначатися очисна клізма або проносні засоби. Перед дослідженням не можна курити.

Особливості проведення: перед оглядом проводиться оглядова рентгенографія  органів черевної порожнини  для визначення підготовки кишечника. У випадку наявності калових мас дослідження переноситься на інший день. Для проведення дослідження в якості контрасту найчастіше використовують барієву суспензію, яку готують безпосередньо перед дослідженням та приймають всередину (випивають). Якщо є підозра на перфорацію органів ШКТ,  використання барію протипоказане. У такому випадку використовують водорозчинні препарати йоду.  Барієва суспензія має не дуже приємний смак, тому гірше сприймається пацієнтами. При  потребі барієву суспензію не приймають всередину, а вводять  через пряму кишку за допомогою клізми.

Якщо метою дослідження є огляд кишечника, то перед проведенням процедури  бажано спорожнити сечовий міхур, для уникнення перетискання петель кишечника.

Якщо є необхідність проведення дослідження жінці, що годує грудьми, протягом двох днів після процедури рекомендовано годувати дитину сумішшю.

Рентгенографія сечо-видільної системи з контрастуванням (екскреторна урографія)

Протипокази:

  • алергія на йод;
  • порушення функції нирок;
  • вагітність, окрім випадків, коли ризик для здоров’я матері перевищує ризик для плоду;
  • тяжка серцева недостатність.

Спеціальна підготовка: за 1-2 дні перед обстеженням не вживати харчові продукти, що можуть викликати метеоризм (надмірне газоутворення): бобові, сирі овочі та фрукти, чорний хліб та випічка, молоко, солодощі, а також  газовані напої. Дослідження проводиться натще,  За необхідності може призначатися очисна клізма.

Особливості проведення: дослідження проводиться в положенні лежачи і триває 30-60хв. В момент виконання знімків пацієнт має бути максимально розслабленим та нерухомим (для чіткості зображення). Внутрішньовенно вводиться йодовмісний контраст. Після закінчення процедури пацієнту рекомендовано вживати багато рідини (вода) для швидшого виведення контрасту.

 

Дентальна рентгенографія та рентгенографія придаткових пазух носа

 Протипоказів немає.

Спеціальної підготовки не потребує. 

Мамографія

Протипоказів  немає. Наявність грудних імплантів не є протипоказом  до проведення  мамографії, однак пацієнтка повинна попередити медичний персонал про наявність у неї імплантів.

Спеціальної  підготовки не потребує, однак рекомендовано проводити дослідження на 7-9 день місячного циклу. Шкіра грудей повинна бути чистою і сухою, без нанесених будь-яких косметичних засобів, оскільки вони можуть бути причиною хибних результатів дослідження.

Особливості проведення. Дослідження рекомендовано проводити з 40- річного віку 1раз на 1-2роки, однак  у пацієнток з підозрою на наявність новоутворення молочних залоз або наявність новоутворень у їх прямих родичів мамографія може проводитися  і до досягнення  40 років.

 

Новини:
Прокрутка до верху