Переваги та користь грудного вигодовування
Цією публікацією ми розпочинаємо тематичний блог, присвячений темі грудного вигодовування
З 1 по 7 серпня за ініціативи ВООЗ у світі відзначають Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. Біля 170 країн беруть участь у заходах підтримки та популяризації вигодовування немовлят материнським молоком. В цьому році основним фокусом тижня було ментальне здоров’я мами та підтримка на шляху грудного вигодовування.
Його мета – підвищити обізнаність батьків про переваги та користь грудного вигодовування та підтримати жінок, які годують грудьми.
У 1995 році Україна приєдналася до міжнародного співробітництва та на основі положень «Декларації ЮНІСЕФ про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування» в Україні розроблена «Програма підтримки грудного вигодовування дітей України», яка передбачає так цілі:
- зниження рівня захворюваності і смертності дітей першого року життя, післяпологових ускладнень;
- покращення репродуктивного здоров’я жінок шляхом підвищення розповсюдженості та тривалості грудного вигодовування дітей шляхом впровадження сучасних методів ведення лактації і годування груддю за єдиними принципами на всіх етапах надання медичної допомоги.
Грудне вигодування – це ідеальне харчування, яке сприяє здоровому росту і розвитку малюка. Основу грудного молока складають особливі білки, які відрізняються високою біологічною цінністю, легко перетравлюються і всмоктуються. З молоком матері дитині передається більшість захисних антитіл від багатьох хвороботворних організмів.
Згідно з рекомендаціями ВООЗ дітей бажано годувати грудьми до двох років. Але обов’язковим терміном вигодовування для малюка є період від народження до року.
Чому це так важливо, і як жінці зберегти лактацію?
Жіноче грудне молоко – це унікальний за своїм складом продукт, що ідеально підходить для немовляти. Жодна суміш, навіть найсучасніша, не зможе замінити жіноче молоко. Протягом усієї лактації воно може змінювати співвідношення корисних речовин залежно від потреб немовляти.
Переваги грудного вигодовування для дитини:
Гармонійний розвиток. Дитина адекватно розвивається за рахунок унікального складу жіночого молока. У цих дітей кращий фізичний, психічний та розумовий розвиток порівняно з дітьми на змішаному та штучному вигодовуванні.
Природній антистрес. Годування груддю позитивно впливає на психоемоційний стан дитини за рахунок ласки, дотиків, погляду, заколисування. Дитина уникає стресу, що веде до підвищення інтелекту та покращення пам’яті.
Розвиток мозку та органу зору. За рахунок присутності ненасичених амінокислот діти на грудному вигодовуванні мають високі показники гостроти зору та психоемоційного розвитку.
Виживання. Грудне вигодовування знижує ймовірність синдрому раптової смерті.
Прикус. Смоктання формує правильний прикус, сприяє здоровому розвитку щелепи.
Гіпоалергічність. Діти рідше страждають на алергічні захворювання, тому що молоко – це індивідуальне харчування, створене природою персонально для немовляти. У секреті матері може бути невелика кількість алергенів, але вони в такій малій кількості, що дитина поступово адаптується до них без розвитку алергічної реакції. Що не можна сказати про суміші, що містять чужорідні для організму малюка білки.
Травлення. Молоко матері позитивно впливає на травлення, попереджаючи виникнення хвороб шлунково-кишкового тракту, містить травні ферменти, лактобактерії, які населяють кишківник і лактозу, що послаблює стілець. Все це добре перетравлюється і всмоктується, що не перенапружує функцію незрілого травного тракту дитини. Покращує стан кишківника та дає можливість пристосуватися до нової їжі.
Захист від раку. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку онкологічних захворювань як у ранньому віці, так і протягом усього життя дитини.
Імунітет. Немовлята, які перебувають на грудному вигодовуванні, у 2,5 рази рідше хворіють, ніж діти, вигодувані замінниками молока. У молочному секреті є антитіла, імуноглобуліни, лізоцим та інші захисні речовини, які допомагають дитині боротися з інфекціями. Також молоко захищає малюка від перенесених матір’ю інфекцій. Якщо жінка під час вигодовування захворіла на ГРВІ, дитина не заразиться, тому що в молоко надходять захисні речовини, які виробляються в крові у матері на початковому етапі застуди.
Користь грудного вигодовування для жінок.
Годувати грудьми корисно не лише для дитини, а й для матері. Відразу після пологів воно сприяє зупинці кровотечі за рахунок швидкого скорочення матки, відновлення сил. Крім того, турбота про малюка допомагає покращити психоемоційний стан жінки та знижує ризик відмови від дитини, зменшується ймовірність виникнення онкозахворювань матки, яєчників та молочної залози.
Також грудне вигодовування є засобом контрацепції у перші шість місяців життя дитини, при певних умовах ризик завагітніти становить лише 2%.
Грудне вигодовування – це зручно. Матері в будь-якому місці і в будь-який час достатньо прикласти дитину до грудей, оскільки молоко саме по собі стерильне та тепле.
Вигодовування грудьми – це трудомісткий процес, але при правильній його організації він принесе вам і вашій дитині величезну користь та задоволення. Головне – на початковому етапі докласти максимум зусиль та терпіння.
Здоров’я вам та вашим дітям!
Курган О.І. лікар акушер-гінеколог вищої категорії пологового відділення ЦІТОЗ, кандидат медичних наук, Заслужений лікар України.