Переваги грудного вигодовування
Грудне молоко – ідеальна їжа для немовляти. Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує розпочати грудне вигодовування в першу «золоту годину» життя дитини. У перші дні життя новонароджений отримує молозиво, яке виробляється в дуже невеликій кількості: за одне вигодовування в середньому лише 2 чайних ложки, але порівняно з молоком має вищу енергетичну цінність, містить менше жирів та вуглеводів і більше білків, має оптимальний баланс поживних речовин, необхідних дитині в перші кілька днів після народження. Молозиво виконує захисні функції, схожі на ті, що має плацента під час вагітності. Воно містить велику кількість антитіл класу А – вони діють тільки на слизових оболонках і в кишківнику. Саме там вони передусім і потрібні немовляті, аби захищати від інфекцій. Крім того, молозиво також має багато лейкоцитів – клітин імунної системи, які борються з вірусами й бактеріями, та фактори росту – речовини, відповідальні за дозрівання шлунково-кишкового тракту. Тому так важливо прикласти дитину до грудей відразу після народження та намагатися уникати сумішей у перші дні життя малюка.
ПЕРЕВАГИ ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ ДЛЯ ДИТИНИ
Збалансований раціон і поживні речовини
Грудне молоко матері є унікальним натуральним продуктом харчування для новонароджених. Воно містить усі поживні речовини, що необхідні для розвитку та росту дитини протягом перших місяців життя. За винятком конкретних протипоказань (певні хвороби, наприклад, ВІЛ), грудне молоко матері є найбезпечнішим джерелом поживних речовин, вітамінів та енергії, оскільки не містить жодних додаткових, шкідливих чи забруднюючих речовин.
Грудне молоко повністю покриває потреби дитини в поживних речовинах протягом перших 6 місяців життя, з 6 до 12 місяців продовжує задовольняти щонайменше половину потреб дитини в поживних речовинах, а протягом другого року життя – покриває третину цих потреб.
Захист від хвороб
Ранній початок грудного вигодовування – протягом години після народження дитини – забезпечує високий рівень захисту немовляти від інфекційних захворювань, зокрема – від кишково-шлункових інфекцій. Згідно з даними ВООЗ, виключно грудне вигодовування значно знижує ризик смерті внаслідок діареї, пневмонії та інших інфекційних захворювань, а у разі хвороби діти швидше одужують.
Грудне вигодовування може дати імунітет дитині на майбутнє від таких небезпечних хвороб як астма та діабет. Крім того, діти й підлітки, які в грудному віці отримували молоко матері, рідше страждають від надлишкової ваги або ожиріння у старшому віці.
При цьому грудне вигодовування не є альтернативою вакцинації. Воно не здатне захистити дитину від інфекцій, проти яких проводиться щеплення. Наприклад, дитина, яка перебуває на грудному вигодовуванні, при інфікуванні кашлюком може тяжко захворіти і навіть померти.
Сенсорний, пізнавальний та інтелектуальний розвиток
Грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Дослідження доводять, що діти, яких годували грудьми, демонструють вищі результати академічної успішності та інтелектуального розвитку.
Крім цього, грудне вигодовування для дитини – це також відчуття безпеки.
ПЕРЕВАГИ ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ ДЛЯ МАТЕРІ
Захист від небезпечних хвороб
Грудне вигодовування може допомогти знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу, раку яєчників та раку молочної залози.
Психічне здоров’я
Грудне вигодовування знижує ризик розвитку післяродової депресії.
Посилення емоційного зв’язку з дитиною
Грудне вигодовування посилює зв’язок матері з дитиною, сприяє покращенню та зміцненню сімейних відносин.
Безпека і комфорт
Грудне вигодовування – це найнадійніший, найбезпечніший та найдоступніший спосіб годування немовляти.
Природна контрацепція
Грудне вигодовування дозволяє робити перерви між вагітностями – гормональний вплив часто викликає відсутність менструацій. Це природний (хоча і не 100% надійний) метод попередження вагітності, відомий як метод лактаційної аменореї (до 90% у перші шість місяців з обов’язковим дотриманням усіх рекомендацій).
ОСНОВНІ ПРАВИЛА ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ
Рекомендації ВООЗ та ЮНІСЕФ щодо грудного вигодовування:
- забезпечити контакт «шкіра до шкіри» та прикладати дитину до грудей матері якнайшвидше після народження немовляти;
- якнайшвидше почати грудне вигодовування, найкраще – протягом першої години життя дитини;
- забезпечити перебування матері та новонародженої дитини в одній палаті 24 години на добу, щоб матір змогла годувати дитину на вимогу (тобто так часто, як хоче дитина, вдень і вночі);
- забезпечити виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців з народження – немовлятам не слід давати жодних інших продуктів харчування, навіть воду.
- не використовувати жодних сумішей, пляшечок, сосок чи пустушок, якщо можливе виключно грудне вигодовування.
- поступово вводити прикорм, починаючи з шести місяців, але продовжувати грудне вигодовування до досягнення дитиною віку двох років і старше.
Україна підтримує і розділяє ці рекомендації і створює умови, щоб забезпечити їх виконання.
Міф №1: Діти від природи вміють смоктати груди.
Факт: дитина народжується з немовлячими процесами, які допомагають при грудному вигодовуванні (смоктальний рефлекс і рефлекс укорінення). Смоктальний рефлекс – це інстинкт дитини смоктати усе, що торкається піднебіння. Рефлекс укорінення – це процес, коли дитина повертає голову в бік будь-якого погладжування щоки чи рота. Хоча дитина народжується із цими природними інстинктами, вони не гарантують успішного ГВ. Воно має бути вивчене та відпрацьоване як дитиною, так і мамою.
Міф №2: Ви не можете годувати грудьми, якщо розмір та форма ваших сосків не ідеальні.
Факт: У кожної жінки різний розмір, форма грудей та сосків. Не існує «ідеальних» грудей для ГВ. Іншим фактором, який слід враховувати, є те, що кожна дитина індивідуальна. Наприклад, розмір їхнього рота, губ та язика і т. д. Анатомічна сумісність мами та дитини – це те, що робить ГВ приємнішим.
Міф №3: Аби виробляти молоко, потрібно його пити.
Факт: Те, чи п’є мати молоко, немає нічого спільного з виробленням грудного молока. Однак, для матері важливо пити воду в будь-якій формі та дотримуватися збалансованої здорової дієти. Тіло отримуватиме необхідні поживні речовини з її тіла, аби додати їх до грудного молока. Якщо мати не буде доїдати, то вона недоїдатиме ще більше, тоді як її тіло продовжуватиме постачати дитину поживними речовинами.
Міф №4: Годувати грудьми завжди боляче.
Факт: ГВ рідко може завдати болю. Через підвищений рівень гормонів після пологів та частого контакту з дитиною під час годування ваші соски можуть стати чутливими, коли ви почнете годувати грудьми. Хоча чутливість сосків – це нормально, біль у сосках – ненормально і тоді потрібно звернутися за порадою консультанта з ГВ для визначення причини. Найбільш поширена причина болю в сосках – неправильне захоплення або положення.
Міф №5: У багатьох жінок не виробляється достатньої кількості грудного молока.
Факт: Більшість жінок виробляють достатньо молока для своєї дитини. Є багато жінок, які думають, що вони виготовляють недостатньо грудного молока для потреб своєї дитини.
Замість того, аби зосереджуватися на розмірі ваших грудей або відчутті повноти, зверніть увагу на такі ознаки того, що ГВ проходить добре для вас та дитини:
Коли вашій дитині виповниться 4 дні, в неї має бути не менше 6 мокрих підгузків кожні 24 год.
Коли вашій дитині виповниться 4 дні, в неї має бути як мінімум 3 або більше підгузків з калом жовтого кольору.
Сеча вашої дитини бліда та розведена.
Ваша дитина смокче груди не менше 8 разів на добу.
Ваша дитина відновлює свою вагу після народження протягом 10 до 14 днів.
Під час годування ви повинні бачити та чути, як дитина ковтає.
Міф №6: У мене не вироблятиметься достатньо молока за декілька днів до того, як «прийде» грудне молоко.
Факт: У нормальних умовах у молодої мами виробляється рівно стільки грудного молока, скільки необхідно новонародженому. Шлунок новонародженого розміром з кулькою. У перші дні після народження, якщо дитина смокче груди не менше 8 разів на добу, в організмі матері виробляється близько 5 мл, що здається невеликою кількістю, але ідеально підходить для шлунка новонародженого. У міру того, як дитина продовжує регулярно смоктати груди, організм матері отримує сигнал збільшити обсяг молока, якщо цього вимагають потреби дитини. У «горіховій шкарлупі» невелика кількість молока, яке виробляє ваш організм, абсолютно нормально і збільшуватиметься в міру того, як дитина цього вимагає!
Міф №7: Суміш – це те саме, що грудне молоко.
Факт: Це твердження абсолютно неправильне. Суміш взагалі не схожа на грудне молоко. Формула більше схожа на «ліки», ніж на їжу. Якщо ваша дитина потребує суміші з певних причин, це нормально. Грудне молоко – це ідеальна їжа для вашої дитини, тому що воно готує животик дитини до їжі, покриваючи і закриваючи нормальні отвори у слизовій оболонці кишківника дитини. Грудне молоко також призначене для легкого травлення вашої дитини. Часто в немовлят, які п’ють грудне молоко, менше зригування та газоутворення. Грудне молоко забезпечує вашу дитину «першою імунізацією», щоб запобігти її захворюванню.
Міф №8: Ви не повинні годувати груддю, якщо приймаєте ліки.
Факт: Це твердження не вірне. Прийом нових або будь-яких ліків під час грудного вигодовування завжди повинен супроводжуватися порадою вашого педіатра та консультанта з ГВ.
Міф № 9: Не будіть сплячу дитину, щоб погодувати грудьми.
Факт: Якщо вашій дитині не виповнилося 3 міс. і вона добре харчується грудним молоком, то це твердження неправильне. У перші декілька днів після народження ваш малюк багато спатиме. Аби створити регулярний режим ГВ та забезпечити дитину необхідною енергією, вам необхідно розбудити сплячу дитину. Якщо дозволити дитині продовжувати спати і мати більш тривалі проміжки часу між годуваннями, то це може фактично зробити його більш сонливим і стати проблемою. У перші дні після пологів матерям необхідно розбудити дитину, нагодувати її та встановити режим годування.
Пам’ятайте про МОЗОК та дайте людині шанс на вчасне ефективне відновлення!