Лекція №5. Механізми розвитку больового синдрому спричиненого дегенеративним ураженням хребта
Ушкодження пульпозного ядра – первинна ланка, пусковий механізм у розвитку остеохондрозу. Патологічний процес при остеохондрозі розпочинається з міжхребцевого диска, звідки розповсюджується на інші структури хребта. Без патології диска немає остеохондрозу. Вважається, що джерелом болю у нижній частині спини може бути будь-яка структура поперекового відділу хребта, що іннервується: м’язи, зв’язки, тверда мозкова оболонка, нервові корінці, дуговідросткові суглоби, фіброзне кільце, фасції, хребці.
Існує низка теорій, що пояснюють причину виникнення дистрофічних змін у міжхребцевому диску: інволюційна, гормональна, аутоімунна, травматична, аномалій розвитку, дегенеративного каскаду та інформаційно-структурна. Підсумовуючи, перечислимо відомі механізми та джерела болю при остеохондрозі хребта: подразнення власне больових рецепторів, компресія нервових корінців та нервових закінчень, набряк нервових закінчень та диску, хімічний запальний фактор. Основні механізми, що формують патологічний процес– аутоімунні процеси, запалення, спайкові процеси, компресія та ішемія. Вони тісно пов’язані між собою і є замкнутим колом стосовно стійкості больового синдрому при остеохондрозі хребта, де головним патогенетичним чинником є набряк нервового закінчення чи корінця.
Знову таки, це не «теорія» з можливої точки зору пацієнта, що страждає від болю, а керівництво для лікаря до конкретних дій, щоб перекрити, зупинити патологічні ланцюжки розвитку та формування стійких больових синдромів, використовуючи ці чи інші лікувальні засоби: фізіотерапевтичні, медикаментозні, пункційні, малоінвазивні, хірургічні. Немає єдиного універсального засобу впливу на регрес болю при дегенеративному ураженні хребта, є лише конкретна медична дія в залежності від виявлених структурних змін хребта та механізмів розвитку болю, що в сукупності і визначає лікарську тактику.
З незмінною повагою – лікар вищої кваліфікаційної категорії, що спеціалізується з проблем болю; доктор медичних наук, професор Квасніцький Микола Васильович