Карбункул

Карбункул

Карбункул – гостре гнійно-некротичне запалення розташованих поруч волосяних мішечків, сальних залоз і тканин, що оточують їх, з некрозом шкіри і підшкірної основи. Спричинюється золотистим стафілококом. Особливістю карбункула є те, що він швидко прогресує, процес поширюється вглиб, у ділянці ураження виникає численний тромбоз дрібних судин, що призводить до некрозу тканин. У ділянці карбункула спостерігається різного розміру інфільтрат, який піднімається над поверхнею шкіри. Шкіра в цьому місці має багряно-синій колір. Через деякий час поверхня карбункула вкривається численними дрібними некротичними вогнищами, з яких виділяється гній. М’які тканини довкола інфільтровані, щільні, дуже болючі. Порушується загальний стан хворого: виражені явища інтоксикації, температура тіла підвищується до 39,0 – 40,0 0С, пульс частий (100 – 120 уд./хв.), язик сухий, обкладений. Може бути марення. У крові виявляються зміни, характерні для запального процесу. Карбункули частіше бувають поодинокими. Розміри їх різні – від 5 до 10 см у діаметрі. Виникають найчастіше у ділянці хронічного подразнення шкіри (поперек, потилиця). Дуже тяжкий перебіг мають карбункули в ділянці обличчя, особливо – у хворих на цукровий діабет. 

Причини

Причиною виникнення карбункула, як правило, є запущений фурункул. Зустрічаються випадки, коли виниклий фурункул справді не потребує лікування і через деякий час проходить. Однак на фоні зниженого імунітету, в умовах контакту з одягом, запалення починає прогресувати, при цьому, шкірний покрив стає багряно-синюшним, утворюються свищі, через які відділяється рідина зеленуватого кольору.

При відсутності грамотного лікування може утворитися великий (до 10 см) дефект шкіри, після чого разом з частинками епідермісу починає відторгатися гнійний вміст. Перебіг цього процесу також супроводжується досить сильним неприємним запахом.

Для того, щоб цього уникнути, необхідно відмовитися від самолікування, застосування народних методів і видавлювання фурункула.

Наслідками неправильного лікування фурункула можуть бути: утворення карбункула, сепсис і менінгіт. Небезпека нетрадиційних методів лікування полягає в неможливості самостійно визначити стадію запального процесу. У разі виникнення фурункула, який не проходить і не зменшується в розмірах протягом 1-2 днів, і при цьому спостерігається загальне погіршення самопочуття, рекомендується звернутися до кваліфікованого лікаря-хірурга.

 Симптоми

Карбункул – хвороба, яка не часто вражає обличчя і кінцівки, зазвичай вона виникає на задній поверхні шиї або між лопатками, також може зустрічатися на попереку і сідницях. Як правило, мова йде про поодинокі утворення. Запалення даного роду характеризується поступовим розвитком.

До основних стадій розвитку карбункула можна віднести:

  • утворення серозного інфільтрату конусоподібної форми, що досягає діаметра 1,5 см;
  • гнійно-некротична стадія запалення характеризується виникненням на верхівці карбункула гнійної пустули;
  • стадія загоєння, в ході якої некротичний стрижень відторгається і утворюється шкірний дефект у вигляді втягнутого рубця.

Перші дві стадії проходять, супроводжуючись підвищенням температури тіла до 40,0 °С, лихоманкою, головним болем, порушеннями роботи шлунково-кишкового тракту (нудотою і блювотою, втратою апетиту), відсутністю здорового сну і прискореним серцебиттям, ознобом. Основним симптомом вважаються різкий біль в місці запалення шкірного покриву.

Перебіг запалення багато в чому залежить від того, мікроби якого виду стали його збудниками. Найчастіше ними стають мікроби сімейства стрептококових або ж стафілококових. Вони обумовлюють важкий перебіг хвороби і такі її ускладнення як лімфангіт – запалення лімфатичних судин; або лімфаденіт – запалення лімфовузлів. У числі рідкісних, але найбільш небезпечних, і навіть смертельних ускладнень карбункула, можна назвати базальний гнійний менінгіт, тромбофлебіт, сепсис і арахноїдит.

Якщо ж захворювання проходить у відносно легкій формі, і не спостерігається ускладнень, то поліпшення можна спостерігати на 3-5 день правильного лікування. Карбункул переходить в завершальну стадію: відбувається очищення рани від гною і мертвих тканин, уражена ділянка шкіри заповнюється новоствореною тканиною, інакше званою грануляційною, і починається формування рубця.

 Діагностика

Постановка діагнозу при огляді лікаря не представляє складності через специфічну клінічну картину захворювання. Подальша діагностика застосовується для визначення типу збудника з метою призначення ефективної антибіотикотерапії, а також – для з’ясування ступеня тяжкості захворювання і ступеня інтоксикації пацієнта. Для цього роблять забір гною з рани пацієнта і піддають його бактеріологічному дослідженню, в ході якого можна з’ясувати вид і сприйнятливість збудника до різних видів антибіотиків.

Якщо карбункул протікає на тлі хронічних захворювань, то необхідна консультація вузьких фахівців. Наприклад, при цукровому діабеті важлива консультація лікаря-ендокринолога. Потрібно визначити рівень глюкози в крові, і при необхідності провести стабілізацію стану хворого.

 Лікування

Лікування карбункула проводиться, як правило, амбулаторно із застосуванням антибіотиків і протизапальних препаратів.

Ні в якому разі не можна проводити самостійний розтин карбункула.

При тяжкому перебігу захворювання: вираженій інтоксикації, локалізації карбункула на обличчі пацієнт госпіталізується в стаціонар. Проводиться часта і ретельна обробка рани; курс протизапальної та антибіотикотерапії за підсумками бактеріологічного дослідження.

Лікують карбункули хірургічними методами.

Під місцевим та загальним знеболюванням проводять глибокий хрестоподібний розріз, видаляють некротичні тканини, рану промивають антисептиком, лікують відкритим методом. 

Новини:
Прокрутка до верху