Догляд за ногами при діабеті

Догляд за ногами при діабеті

14 листопада відзначається всесвітній день боротьби з діабетомзахворюванням, поширеність якого щороку зростає й яке є причиною Nº1 смертності від ниркової недостатності, сліпоти у людей працездатного віку і нетравматичних ампутацій нижніх кінцівок.

Судинні та неврологічні порушення – стани, які супроводжують нелікований та несвоєчасно діагностований цукровий діабет.

Це комплексне хронічне захворювання, яке окрім медикаментозного лікування вимагає змін у харчуванні, фізичній активності, відмови від шкідливих звичок і підтримки із боку близьких. Окрім тісної взаємодії з мультидисциплінарною командою лікарів, люди з діабетом також мають взяти активну участь у догляді за собою. А для цього потрібно бути обізнаним в особливостях змін в організмі при цьому захворюванні.

Одним із найрозповсюджених ускладнень цукрового діабету є діабетична нейропатія – стан, який проявляється ураженням нервових волокон – великих і дрібних.

Ураження великих нервових волокон проявляється онімінням, поколюванням, порушенням рівноваги (адже вони відповідальні за відчуття тиску та рівноваги), а це, в свою чергу, значно підвищує ризик падінь.

Дрібні нервові волокна виконують захисну функцію – вони відповідають за почуття болю. Біль – це наш «сторожовий пес», який попереджає про небезпеку задля своєчасного її усунення.

При діабеті чутливість до болю значно порушується, причому вона може як стати неприємно підвищеною, так і значно знизитись. Водночас значно порушуються обмінні процеси у тканинах організму.

Проявом діабетичної нейропатії у чоловіків може бути еректильна дисфункція, яка також є ознакою вже наявних серцево-судинних захворювань.

Нейропатія, яка проявляється сильним больовим синдромом, здатна обмежити рухливість, негативно вплинути на якість життя, призвести до депресії та соціальної ізоляції. Та хоч вона і є дуже неприємним станом та складна у лікуванні, все ж спонукає звернутися до лікаря одразу, але часто чутливість навпаки втрачається, що непомітно для людини з діабетом. 

Так звана «діабетична стопа» – стан коли будь-яка (навіть значна) травматизація стопи не відчувається людиною, що призводить до її ігнорування і подальшого утворення виразок, інфікування, що може закінчитись гангреною й ампутацією кінцівки.

Фактором ризику діабетичної стопи є сухість, лущення шкіри, тріщини, мозолі, ознаки інфекції між пальцями ніг.

На жаль, своєчасна діагностика цього стану доволі утруднена – через значно обмежений час прийому лікар не завжди має змогу ретельно оглянути стопи людини із діабетом. Добре, якщо лікар фізично встигне провести визначення функції ваших нирок, співвідношення альбуміну до креатиніну та своєчасно діагностувати порушення, а також скерує Вас на обов’язкову консультацію до офтальмолога для запобігання сліпоти.

Несвоєчасна діагностика діабетичної нейропатії разом із відсутністю профілактичного догляду за ногами підвищує ризик розвитку синдрому діабетичної стопи.

Тому будьте уважні до свого тіла – якщо відчуваєте будь-який дискомфорт в стопах чи пальцях, наприклад, поколювання, відчуття «повзання мурашок», мерзлякуватість, печіння, або навіть відчуття удару електричним струмом, або ж «синдром неспокійних ніг» (непереборне бажання рухати ногами у стані спокою) – не ігноруйте ці сигнали тіла.

Обов’язковим заходом для профілактики наслідків діабетичної нейропатії є догляд за ногами. А ці 12 кроків здатні врятувати вас від багатьох проблем, що виникають у людей з діабетом.

1. Якщо має місце зниження чутливості, ЩОДНЯ оглядайте свої ніжки. Сухість, лущення шкіри, тріщини, підвищене ороговіння, мозолі, інфекції між пальцями та нігтями – стани, які не можна ігнорувати.
2. Завжди вдома носіть хатнє взуття. Будь-який дрібний предмет (наприклад, дрібна дитяча іграшка) може стати причиною травми стопи.
3. Мийте ноги тільки ТЕПЛОЮ або ПРОХОЛОДНОЮ водою для запобігання опікам. Приймаючи ванну, просіть близьких перевірити температуру води, або самостійно перевіряйте температуру води ліктем або термометром.

4. Стрижіть нігті, не зрізаючи куточки – для запобігання вростанню нігтя


5. Носіть ЗРУЧНЕ широке взуття, яке не погіршує кровообіг в стопі. Взимку це можуть бути уггі, в теплу пору року – сабо, крокси або зручні з м’якого матеріалу кросівки чи кеди. Варто бути обережним із відкритим взуттям, яке може натирати і призводити до значної травматизації. Обираючи зимове взуття, дуже просто визначити його відповідність власній нозі: дістаньте устілку та станьте на неї босоніж – якщо стопа значно виходить за її межі, шукайте іншу модель.

6. Вночі користуйтеся нічним світильником. Пам’ятайте, про можливе порушення рівноваги!

7. Приберіть килими з підлоги, через які можете перечепитися.

8. Забезпечте у ванній кімнаті наявність ручок в душі – це ваша безпека від падінь.

9. Для запобігання опікам – не засинайте, притулившись до батареї, або груби.

10. Відмовтесь від вживання алкоголю, бо він є нейротоксичним і не додає здоров’я вашим нервовим волокнам. Шукайте іншу – нешкідливу та смачну альтернативу, наприклад, каву з корицею (до речі, ця пряність позитивно впливає на рівень цукру в крові), але усьому знайте міру. 11. Приймайте ліки, які призначив вам лікар. Адже єдиним лікуванням діабетичної нейропатії є покращення контролю над рівнем глюкози в крові.
12. Вчасно проходьте діагностику цукрового діабету, пам’ятайте, що нормальний або навіть знижений рівень глюкози крові натще, який зазвичай перевіряють під час профілактичного обстеження, не виключає наявність цукрового діабету або переддіабету, при якому вже відбуваються судинні та нервові ураження. У цьому разі виключити цукровий діабет та переддіабет можна визначивши рівень глікованого гемоглобіну (але цей показник не дуже чутливий до незначних порушень рівня глюкози в крові) або ж провести глюкозо-толерантний тест (цей метод є точним).

Пам’ятайте, попри призначене медикаментозне лікування для досягнення успіху доведеться внести зміни у спосіб життя і покращити свій раціон харчування.

Ваш дієтолог, Антоніна Олійник 

© 2024 Антоніна Олійник

Новини:
Прокрутка до верху