Абсцес та флегмона

Абсцес та флегмона

Абсцес (гнійник) – це запальний осередок, що має чіткі межі і заповнений гнійним вмістом. Абсцес може розвитися в підшкірній клітковині, м’язах, а також – в органах або між ними. Обмеження запального процесу та утворення порожнини, що оточує уражену ділянку, є захисним механізмом організму людини. Цим абсцес відрізняється від флегмони – гнійного запалення без чітких меж.

Флегмона – розлите гнійне запалення м’яких тканин, що характеризується їхнім просочуванням гноєм з тенденцією до швидкого поширення запалення в прилеглих м’язах, сухожиллях, жировій клітковині. Флегмона може розвиватися в будь-якій частині тіла, а при бурхливому перебігу захворювання – захоплювати низку анатомічних областей, наприклад, шийну, плечову, стегнову, сідничну, поперекову, тощо.

Причини виникнення абсцесу – потрапляння до тканин організму через ушкоджену шкіру або слизову оболонку патогенних та умовно-патогенних бактерій. Внаслідок дії інфекційних агентів на тканину виникає місцеве запалення. Імунна система прагне обмежити запальне вогнище, і її численні компоненти мігрують до місця ураження. Клітини імунної системи ведуть боротьбу з патогенними агентами, в результаті чого утворюється гній. Обмежену порожнину гнійника зсередини вистилає піогенна мембрана, яка відмежовує гнійний вміст від здорових тканин.  

Часто більш схильними до гнійних уражень є люди з імунодефіцитом. Також пацієнти, які лікуються глюкокортикоїдами та хіміотерапією за рахунок імуносупресивної дії даних груп препаратів. Таким особам необхідно бути більш обережними до пошкоджень та уважними до обробки ран. 

 Постін’єкційні абсцеси – через інфікування під час ін’єкції або неправильне введення розчину. Виникнення та формування постін’єкційого інфільтрату (запального ущільнення) може займати всього кілька годин. На 4-5 добу після невдалої ін’єкції при відсутності лікування або неефективному лікуванні формується гнійне вогнище.

Фактори, що сприяють виникненню абсцесу: знижений імунітет, цукровий діабет, порушення периферичного кровообігу, інтоксикація організму, переохолодження.

Прояви абсцесу: болісні відчуття в області ін’єкцій, почервоніння шкіри, припухлість, підвищення температури, болісні відчуття при рухах, біль та збільшення прилеглих лімфатичних вузлів, ущільнення та підвищення температури в місці ін’єкції.

Часто відмічаються симптоми інтоксикації організму:

  • нудота, блювання;
  • болі в м’язах і суглобах;
  • головний біль;
  • погіршення апетиту;
  • озноб;
  • загальна слабкість.

Також може спостерігатися загальне підвищення температури тіла через реакцію організму на запальний процес.

 

При утворенні гнійника в місці ураження відмічається місцеве підвищення температури, тобто при доторканні ви відчуваєте, що ділянка є гарячою. Тканина біля абсцесу набрякає, червоніє. В тканині за рахунок тиску подразнюються больові рецептори. Місце ураження стає болючим. Порушується функція ділянки чи органу.

При поверхневому розташуванні гнійника може просвітлюватися колір гнійного вмісту. Він може варіювати від світло-жовтого до зеленуватого.

Поверхневі абсцеси майже не потребують додаткових діагностичних маніпуляцій. Діагноз ставиться лікарем клінічно (на підставі збору анамнезу та фізикального обстеження).

Абсцеси внутрішніх органів можуть потребувати застосування арсеналу діагностичних методів:

  • рентген;
  • ультразвукове дослідження (УЗД);
  • комп’ютерна томографія (КТ);
  • магнітно-резонансна томографія (МРТ);
  • діагностична пункція.

Для призначення раціональної антибіотикотерапії може знадобитися бактеріальний посів з порожнини абсцесу.


Лікування абсцесів проводиться лише в медичних установах.

При виникненні абсцесу необхідно звернутися до хірурга!

Якщо абсцес не лікувати, сам він не пройде, а перейде у флегмону або сепсис. Небезпечно зловживати народними методами лікування абсцесів. Лікування абсцесів індивідуальне, тому народні методи підходять не всім!

При перших проявах абсцесу необхідно направити хворого до хірурга в медичну установу!


Чого не можна робити при абсцесах:

  1. Чекати поки він «пройде сам».
  2. Самостійно розкривати гнійник і видавлювати гній.
  3. Масажувати місце абсцесу.
  4. Робити компреси та примочки у випадку, якщо абсцес сформувався або гноїться.  
Новини:
Прокрутка до верху