Загальна інформація
Державна наукова установа «Центр інноваційних технологій охорони здоров’я» Державного управління справами вперше атестована як наукова установа у 2013 році (наказ Держінформнауки України від 26 липня 2013 року № 156).
Державна наукова установа «Центр інноваційних технологій охорони здоров’я» Державного управління справами (далі – ДНУ “ЦІТОЗ” ДУС) була створена в шляхом реорганізації Державного закладу «Клінічна поліклініка № 1» Державного управління справами на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України № 664-р від 17 червня 2009 року «Деякі питання організації надання медичної допомоги» та Розпорядження Керівника Державного управління справами № 168 від 26.06.2009 року.
У 2010 році у ДНУ “ЦІТОЗ” ДУС працювала комісія Міністерства охорони здоров’я України, яка була створена наказом від 09.04.2010 № 117-Адм «Про вивчення досвіду роботи Державної наукової установи «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами» на виконання доручення Прем’єр-міністра України. В результаті ознайомлення з організацією та проведенням наукової діяльності у ДНУ “ЦІТОЗ” ДУС та комісія дійшла висновку, що створена наукова установа є унікальною для України, оскільки об’єднує наукові, діагностичні, лікувально-профілактичні та освітні підрозділи, а також здатною до проведення комплексних наукових досліджень, розробки та впровадження новітніх високотехнологічних способів лікування, інноваційних методів профілактики розвитку захворювань та підвищення якості життя на засадах доказової медицини.
У ДНУ “ЦІТОЗ” ДУС функціонує Вчена рада (з 2009 року), до складу якої (станом на 31.12.2023 року) входять 18 осіб, з них 2 академіка НАМН України, 1 член-кореспондент НАМН України, 1 академік НАПН України, 12 докторів наук, 8 професорів, 5 кандидатів медичних наук. Крім того, функціонують Науково-методична рада, Освітньо-методична рада, Рада молодих вчених, Комісія з питань етики, Експертна комісія.
Одним із найважливіших статутних завдань ДНУ “ЦІТОЗ” ДУС (Центру) є проведення прикладних наукових досліджень у сфері профілактичної та клінічної медицини, розробка та впровадження нових методів профілактики, діагностики і лікування захворювань, надання особам, обслуговування яких забезпечує Центр, іншим громадянам України науково-обгрунтованої медичної допомоги, проведення перспективного аналізу, розробка та методичне забезпечення профілактичних програм у сфері охорони здоров’я.
Відповідальна за аспірантуру провідний фахівець апарату управління Глабець Світлана Петрівна.
Кадрове забезпечення наукової діяльності
Основні наукові здобутки
Опубліковано |
|
| 1364 |
| 15 |
| 10 |
Видано | |
| 31 |
| 68 |
| 162 |
Отримано | |
| 151 |
| 2 |
Впроваджено у медичну практику: інноваційних технологій профілактики, діагностики, лікування та реабілітації хворих | 306 |
Інформаційне забезпечення наукової та освітньої діяльності
- Перелік українських та іноземних періодичних видань з медицини, які входять до міжнародних науково-метричних баз даних ( SCOPUS, РІНЦ, ELSEVIER, WEB OF SCIENCE);
- Перелік баз даних, довідкових ресурсів та адрес патентних ресурсів, до яких надається безоплатний доступ в інтернеті;
- Електронні ресурси (відкриті та ліцензійні) Національної наукової медичної бібліотеки України;
- Електронні медичні журнали;
- Перелік наукових фахових видань України з напряму «Медицина».
Наукові дослідження
З жовтня 2009 року по грудень 2013 року виконувалися 3 науково-дослідні роботи (НДР):
- «Удосконалення надання медичної допомоги хворим на артеріальну гіпертензію з супутньою патологію на амбулаторно-поліклінічному етапі» (Номер державної реєстрації 0109U006606). Керівник д.м.н. доцент Кравченко А.М.
- «Удосконалення малоінвазивного хірургічного лікування та знеболювання при захворюваннях черевної стінки, кишечника, жовчного міхура та жовчовивідних шляхів, нирок та сечовивідних шляхів, матки, вен, хребта та органу слуху в умовах хірургічного стаціонару короткострокового перебування» (Номер державної реєстрації 0109U006608). Керівник д.м.н. Бойко І.В.
- «Розробка моделі організації надання первинної та окремих видів спеціалізованої і високоспеціалізованої медико-санітарної допомоги в умовах великого міста з урахуванням особливостей контингенту населення, що обслуговується в ДНУ “Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини” ДУС» (Номер державної реєстрації 0109U006607). Керівник д.м.н. професор Зюков О.Л.
З січня 2014 року по грудень 2018 року виконувалися 3 науково-дослідні роботи (НДР):
- «Розробка та удосконалення методів профілактики ускладнень артеріальної гіпертензії та ішемічної хвороби серця із супутніми захворюваннями внутрішніх органів у державних службовців» (номер державної реєстрації 0114U002119). Керівник д.м.н. доцент Кравченко А.М., завідувач наукового відділу внутрішньої медицини;
- «Удосконалення малоінвазивних методів хірургічного лікування окремих захворювань судин, суглобів, внутрішніх та репродуктивних органів, черевної стінки, носоглотки, щитоподібної та при щитоподібних залоз, зокрема на основі нанобіосенсорних технологій» (номер державної реєстрації 0114U002120). Керівник д.м.н. Бойко І.В., завідувач наукового відділу малоінвазивної хірургії;
- «Розробка моделі організації багатофакторної профілактики та управління якістю медичної допомоги при окремих хронічних неінфекційних захворюваннях прикріпленого населення» (номер державної реєстрації 0114U002118). Керівник д.м.н. професор Ященко Ю.Б., завдувач наукового відділу організації медичної допомоги.
З січня 2019 року по грудень 2021 року виконувалися 3 науково-дослідні роботи (НДР):
- «Удосконалення профілактики, лікування та реабілітації хворих на артеріальну гіпертензію та ішемічну хворобу серця з коморбідною патологією в амбулаторних і стаціонарних умовах»
(державний реєстраційний номер 0119U001045)
- «Оптимізація надання спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної допомоги хірургічного профілю на принципах «хірургії швидкого шляху» при окремих захворюваннях щитоподібної та прищитоподібних залоз, носоглотки, внутрішніх та репродуктивних органів, черевної стінки, судин і суглобів, зокрема з використанням атомно-силової мікроскопії та застосуванням методу преламінації для обробки імплантатів»
(державний реєстраційний номер 0119U001046)
- «Наукове обґрунтування створення якісно нової системи профілактики неінфекційних захворювань та вдосконалення моделі керованої медичної допомоги на рівні багатопрофільного закладу охорони здоров’я в умовах функціонування єдиної медичної інформаційної системи»
(державний реєстраційний номер 0119U001047)
З січня 2022 року по грудень 2024 року виконуються 3 науково-дослідні роботи (НДР):
- «Удосконалення пацієнт-орієнтованих підходів до надання медичної допомоги хворим на серцево-судинні, цереброваскулярні захворювання, хвороби системи крові з коморбідними станами, зокрема в осіб, що перенесли COVID -19» (номер державної реєстрації 0122U000234); Науковий керівник – Кравченко А.М., завідувач наукового відділу внутрішньої медицини, д.мед.н. , доцент.; Відповідальний виконавець – Міхалєв К.О., старший науковий співробітник наукового відділу внутрішньої медицини, к.мед.н.
- «Оптимізація хірургічного лікування хворих за мультимодальною програмою швидкого відновлення на основі удосконалення малоінвазивних оперативних втручань, зокрема із застосуванням нанобіосенсорних технологій та анестезіологічного забезпечення» (номер державної реєстрації 0122U000233); Науковий керівник – Лисенко Б.М., в.о. завідувача наукового відділу малоінвазивної хірургії, д.мед.н., ст..н.сп.; Відповідальний виконавець – Литвак О.О., провідний науковий співробітник наукового відділу малоінвазивної хірургії, д.мед.н., ст.н.сп.
- «Медико-соціальне обґрунтування, розробка та впровадження сучасної моделі системи безперервного поліпшення якості інтегрованої медичної допомоги в роботу багатопрофільного закладу охорони здоровʼя» (номер державної реєстрації 0122U000232) Науковий керівник – Дячук Д.Д., директор, головний науковий співробітник наукового відділу організації медичної допомоги, д.мед.н., ст.н.сп., академік НАМН України; Відповідальний виконавець – Кондратюк Н.Ю., завідувач наукового відділу організації медичної допомоги, к.мед.н.,доц.
Виконання НДР здійснюється 11 творчими групами наукових працівників на чолі з відомими в Україні вченими, переважно докторами медичних наук:
- кардіологічна
- неврологічна
- соціально-медична
- хірургічна
- анестезіологічна
- урологічна
- отоларингологічна
- гінекологічна
- хірургії судин
- ортопедична
- нейрохірургічна
Співпраця з іншими науковими установами, вищими навчальними закладами та закладами охорони здоров’я України
ДНУ “ЦІТОЗ” ДУС продовжує успішну співпрацю з декількома науковими установами НАМН України та вищими навчальними закладами (на умовах договорів про співробітництво):
- Національний науковий центр «Інститут кардіології імені академіка М. Д. Стражеска» НАМН України;
- Національний інститут хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова НАМН України;
- Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М. М. Амосова НАМН України;
- Інститут нейрохірургії імені акад. А. П. Ромоданова НАМН України;
- Інститут педіатрії, акушерства і гінекології імені О.М. Лукянової НАМН України;
- Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України;
- Національний медичний університет імені О. О. Богомольця;
- Національний університет охорони здоровʼя України імені П.Л. Шупика;
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»;
- Львівський національний медичний університет ім. Д. Галицького.
ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС плідно співпрацює з декількома інститутами Національної академії наук України (на умовах договорів про співробітництво):
- Інститут фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України
- Інститут хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України
- Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій і систем НАН України та МОН України
- Інститут кібернетики ім. В.М.Глушкова НАН України
- Українською військово-медичною академією
- Державним університетом інтелектуальних технологій і зв’язку
- Інститутом психології імені Г.С. Костюка НАПН України
- Національною науковою медичною бібліотекою України
Міжнародне співробітництво
Міжнародна діяльність Центру має різноаспектний характер та спрямована на встановлення і розвиток міжнародних зв’язків і міжнародного співробітництва установи в науково-практичній, освітянській та інших галузях шляхом здійснення організаційних заходів щодо формування кола зарубіжних партнерів, створення умов для співробітництва з іноземними громадянами, закладами охорони здоров’я, науковими установами та навчальними закладами, міжнародними організаціями, фондами.
Цілі міжнародної діяльності Центру полягають у створенні умов для подальшого розвитку і широкого впровадження інноваційних технологій надання медичної допомоги населенню на рівні кращих міжнародних стандартів; зміцнення позицій на світовому та національному ринках медичних послуг; забезпечення доступу до інформаційних джерел з питань кращого світового досвіду у галузі організації науково-практичної та освітньої роботи; встановлення ефективних взаємозв’язків зі світовими, регіональними та національними організаціями, установами та закладами у сфері медичної науки та практичної охорони здоров’я; висвітлення наукових досягнень та кращого досвіду на регіональному і міжнародному рівнях.
Головними напрямами міжнародного співробітництва Центру є:
- встановлення зв’язків з іноземними та міжнародними медичними центрами, освітніми й науковими організаціями;
- створення і реалізація мульти- та дво сторонніх проектів у сферах, що становлять взаємний інтерес;
- прагнення до визнання Центру за кордоном через членство у відомих міжнародних об’єднаннях, асоціаціях;
- представлення результатів наукових досліджень на міжнародних наукових форумах в рамках договорів про наукове співробітництво з іншими установами і закладами.
Форми міжнародного співробітництва
- членство в міжнародних організаціях;
- розробка і виконання партнерських двосторонніх програм співробітництва з зарубіжними установами;
- укладання та реалізація угод про співпрацю;
- участь у міжнародних науково-практичних та освітніх проектах;
- розробка та здійснення міжнародних наукових та освітніх проектів у сфері медицини;
- співпраця з міжнародними організаціями, посольствами зарубіжних держав в Україні та дипломатичними представництвами України за кордоном;
- співпраця з науковими закладами Європи і світу;
- участь у міжнародних виставках, наукових і освітніх форумах;
- організація і проведення міжнародних семінарів, конференцій;
- видання спільних науково-практичних видань.
Науковий відділ внутрішньої медицини
Науковий відділ організації медичної допомоги
Наукові працівники відділу щорічно є учасниками різнопланових міжнародних наукових форумів, а саме 24° World Congress of Dermatology – WCD 2019, June 10-16, Milano, 2019 (Ошивалова О.О.), 15th Congress of the European Association of Dermatology Oncology, Paris, France, from 24-27 April 2019 (Ошивалова О.О.), World Summit on Pediatrics, 5th edition, Berlin, Germany, 20-23 June, 2019 (Yaschenko Y. B., Zabolotna I. E.), 29th EADV Congress Vienna, Austria 2020 (Oshyvalova O.O, Ziukov O.L), Академічна доброчесність наукове стажування для освітян (республіка Польща, Варшава, 11.03 – 23.03.2019).
Варшава, 2019. – С.98–100 (Кондратюк Н.Ю.), ХХІ-а міжнародна науково-практична конференція «Сучасні аспекти модернізації науки: стан, проблеми, тенденції розвитку» м. Дебрецен, Угорщина, 07 червня 2022 р. (Дмитришин В. С.), XXІІ-ї Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні аспекти модернізації науки: стан, проблеми, тенденції розвитку», 07 липня 2022 р., м. Любляна, Словенія (Дмитришин В. С.), 4 thInternational Scientific Conferenc «ROLE OF SCIENCE AND EDUCATION IN SUSTAINABLE DEVELOPMENT», Academy of Silesia, Katowice, Poland January 12-13, 2023 (доповідач Oshyvalova О.О.).
Науковий відділ освітньо-інформаційних технологій
Співробітники наукового відділу освітньо-інформаційних технологій Державної наукової установи «Центр інноваційних технологій охорони здоров’я» Державного управління справами (ДНУ «ЦІТОЗ» ДУС) беруть участь в організації та проведенні науково-практичних конференцій із залученням вітчизняних і закордонних фахівців, а також у провадженні видавничої діяльності, зокрема у реалізації співпраці з європейськими колегами.
Так, 01-02 листопада 2023 року була проведена науково-практична конференція за участю молодих вчених «Сучасні аспекти розвитку персоніфікованої медицини: виклики сьогодення і погляд у майбутнє», присвячена розгляду широкого спектру організаційно-методологічних, клінічних та міждисциплінарних аспектів пацієнт-орієнтованого надання медичної допомоги з урахуванням викликів сьогодення. Співорганізаторами конференції були Державна наукова установа «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами [ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС] (нині – ДНУ «ЦІТОЗ» ДУС) та Громадська організація «Українська асоціація менеджменту в охороні здоров’я».
У процесі роботи конференції відбувся обмін науковими здобутками та досвідом між відомими українськими вченими та молодими науковцями з обговорюваних у програмі питань, а також були окреслені перспективи подальшої наукової співпраці ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС (нині – ДНУ «ЦІТОЗ» ДУС) з цілою низкою провідних установ Національної академії наук, Національної академії медичних наук, Міністерства охорони здоров’я України тощо.
Міжнародний аспект проведеного заходу був реалізований шляхом презентації усної доповіді професора Сенфорда Нідіча з Міжнародного університету Махаріші, Фейрфілд, штат Айова, США, присвяченої впливу трансцендентальної медитації на посттравматичний стресовий розлад, депресію та сон у військових та ветеранів, а також спільної доповіді українських фахівців та німецької науковиці Сібіл Катарини Шольц (Universität des Saarlandes, Хомбург, Німеччина) з сучасних аспектів діагностики і лікування діабетичної ретинопатії.
З матеріалами конференції можна ознайомитися за посиланням: https://cp-medical.com/index.php/journal/conf-2023-2.
29-30 травня 2024 року була проведена науково-практична конференція з міжнародною участю «Організаційні та клінічні аспекти пацієнт-орієнтованого підходу до лікування та реабілітації в сучасних умовах». Співорганізаторами конференції були ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС (нині – Державна наукова установа «Центр інноваційних технологій охорони здоров’я» Державного управління справами), Національна академія медичних наук України, Державний заклад «Науково-практичний медичний реабілітаційно-діагностичний центр МОЗ України», Навчально-науковий центр «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Громадська організація «Українська асоціація менеджменту в охороні здоров’я».
Захід був присвячений розгляду широкого спектру проблемних питань:
- Міждисциплінарні аспекти медикаментозних і немедикаментозних методів реабілітації військовослужбовців-комбатантів.
- Актуальні питання реабілітації цивільних осіб, постраждалих внаслідок впливу стресових та фізичних руйнівних факторів війни.
- Організаційні та клінічні аспекти застосування різних видів реабілітації в сучасній практиці внутрішньої медицини.
- Коморбідність у військовослужбовців: сучасний стан проблеми (актуальні питання діагностики, лікування та реабілітації).
- Теоретичні та прикладні аспекти рефлексотерапії в комплексній реабілітації військовослужбовців і цивільних осіб, постраждалих внаслідок війни.
- Особливості застосування комплексних реабілітаційних програм у пацієнтів, що перенесли гостре порушення мозкового кровообігу.
- Сучасні підходи до лікування та реабілітації пацієнтів з патологічними змінами, спричиненими коронавірусною інфекцією (COVID-19).
- Особливості медичної реабілітації хворих з больовими синдромами різної локалізації.
- Організаційні та клінічні аспекти і перспективні напрями медичної реабілітації після хірургічних утручань.
- Клінічні підходи до лікування та реабілітації пацієнтів з мінно-вибуховою травмою.
- Сучасні принципи періопераційного менеджменту пацієнтів та раціонального анестезіологічного супроводу у хірургічній практиці.
- Актуальні питання реабілітації на різних етапах і рівнях надання медичної допомоги.
- Проблемні питання міжпрофесійної та довготривалої реабілітації в умовах первинної медичної допомоги населенню.
- Сучасний стан інтеграції реабілітації в первинну медичну допомогу.
- Досвід упровадження європейських стандартів навчання в систему підготовки медичних кадрів у сфері охорони здоров’я.
Програма конференції передбачала проведення 4 пленарних засідань, у роботі яких були представлені доповіді провідних українських та закордонних вчених за вказаними вище проблемними напрямами, а також включала постерну сесію. Поряд з цим, до формування програми усних доповідей долучилися і професіонали у галузі охорони здоров’я у закладах охорони здоров’я зі спеціальностей «ерготерапія», «протезування-ортезування» та «фізична терапія».
Окрім того, чільне місце у програмі заходу посіла міжнародна відео-сесія, присвячена мультидисциплінарним підходам до надання реабілітаційної допомоги пацієнтам за різних патологічних станів. Загалом, у роботі конференції були залучені фахівці у сфері фундаментальних та клінічних аспектів надання реабілітаційної допомоги з України, Канади, США, Польщі, Німеччини та Чехії.
Матеріали конференції, включаючи очні доповіді та міжнародну відео-сесію, доступні за посиланням: https://cp-medical.com/index.php/journal/conference-2024.
Поряд з організацією і проведенням науково-практичних конференції, окремим напрямом міжнародного співробітництва наукового відділу освітньо-інформаційних технологій є співпраця з польським видавництвом «Aluna Publishing House», зокрема щодо публікації матеріалів конференцій (статті і тези) у періодичному виданні «Wiadomości Lekarskie Medical Advances», яке є офіційним журналом Польської Медичного Товариства з 1928 року (індексується в PUBMED/MEDLINE, SCOPUS, INDEX COPERNICUS, EBSCO, POLISH MEDICAL BIBLIOGRAPHY, Ministry of Science and Higher Education). Співробітники відділу беруть участь у проведенні технічної, наукової, лінгвістичної та бібліографічної експертизи матеріалів, що надходять на розгляд для публікації. Загалом, у рамках співпраці з видавництвом «Aluna Publishing House», упродовж останніх років були опубліковані 4 номери журналу «Wiadomości Lekarskie Medical Advances», які містять матеріали конференцій (оригінальні та оглядові дослідження, клінічні випадки, тези доповідей), що були проведені на базі ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС (нині – ДНУ «ЦІТОЗ» ДУС). З цими номерами журналу можна ознайомитися за такими посиланнями:
- https://wiadlek.pl/wp-content/uploads/archive/2022/11/WLek2022111content.pdf;
- https://wiadlek.pl/wp-content/uploads/archive/2023/WLek2023052.pdf;
- https://wiadlek.pl/wp-content/uploads/archive/2023/WiadLek2023i10.pdf;
- https://www.wiadomoscilekarskie.pl/Issue-5-2024,14211.
У перспективі подальшої співпраці з видавництвом «Aluna Publishing House» планується ширше залучення матеріалів прийдешніх заходів, а також наукової продукції поза рамками конференції, для публікації в інших періодичних виданнях, а саме «Emergency Medical Service. Ratownictwo Medyczne», «Acta Balneologica» та «Polski Merkuriusz Lekarski».