Науковий відділ внутрішньої медицини

Науковий відділ внутрішньої медицини очолює доктор медичних наук, доцент Кравченко Анатолій Миколайович – Заслужений лікар України, відомий кардіолог і організатор охорони здоров’я. Він є автором понад  270  наукових праць, в т.ч. 4  монографій,  має 7 патентів на винаходи і корисні моделі.

У відділі працюють 14  наукових працівників, в т.ч. – 5 докторів  медичних наук та  7  кандидатів медичних наук.   

  • Головних наукових співробітників – 4: член-кор. АМН України д.м.н., проф. Нетяженко В.З., д.м.н., проф. Коваленко О.Є., д.м.н., проф. Мороз Г.З., д.м.н. проф. Черній Т.В.);
  • Провідних наукових співробітників – 1: к.м.н. Литвин О.В.;
  • Старших наукових співробітників – 3: к.м.н. Міхалєв К.О., к.м.н. Костюкевич О.М., к.м.н. Оводюк Н.М.);
  • Наукових співробітників –  3:  к.м.н. Пасько В.С.,  к.б.н. Беньковська Л.К., к.м.н. Апихтін К.О.;
  • Молодших наукових співробітників – 2:  Стельмах О.А., Мацишин В.С. 

Відповідно до затвердженої Державним управлінням справами Концепції наукової та інноваційної діяльності на період з 2025 р. по 2029 р. науковим відділом внутрішньої медицини  виконується  науково-дослідна робота: «Удосконалення стратегії персоніфікованого лікування та реабілітації хворих із серцево-судинними захворюваннями та розладами нервової системи», тематика якої затверджена Розпорядженням Керівника Державного управління справами.

Кравченко Анатолій Миколайович

завідувач наукового відділу внутрішньої медицини, д.м.н, доцент, лікар-кардіолог вищої категорії, Заслужений лікар України

Мороз Галина Зотівна

головний науковий співробітник, д.м.н., професор, лікар-терапевт вищої категорії, Заслужений лікар України

Міхалєв Кирило Олексійович

старший науковий співробітник, к.м.н., лікар-терапевт вищої категорії, старший дослідник

Оводюк Наталія Миколаївна

старший науковий співробітник, к.м.н. лікар-невролог вищої категорії

Мацишин Віктор Сергійович

молодший науковий співробітник, лікар-невролог вищої категорії

Нетяженко Василь Захарович

головний науковий співробітник, д.м.н., професор, чл.-кор НАМН України, Заслужений діяч науки та техніки

Черній Тетяна Володимирівна

головний науковий співробітник, д.м.н., професор, лікар-невролог вищої категорії, Заслужений лікар України

Костюкевич Оксана Михайлівна

старший науковий співробітник, к.м.н., лікар-гематолог вищої категорії, Заслужений лікар України

Пасько Вікторія Сергіївна

науковий співробітник, к.м.н.,
лікар-кардіолог вищої категорії

Стельмах Ольга Анатолівна

молодший науковий співробітник лікар з функціональної діагностики вищої категорії

Коваленко Ольга Євгеніївна

головний науковий співробітник, д.м.н., професор,
лікар-невролог вищої категорії

Литвин Олена Вікторівна

провідний науковий співробітник, к.м.н., старший дослідник, лікар-невролог вищої категорії, Заслужений лікар України

Апихтін Костянтин Олександрович

науковий співробітник, к.м.н., лікар з функціональної діагностики, лікар терапевт ІІ категорії

Беньковська Леся Костянтинівна

науковий співробітник, к.б.н.

Відповідно до затвердженої Державним управлінням справами Концепції наукової та інноваційної діяльності на період з 2025 р. по 2029 р. науковим відділом внутрішньої медицини  виконується  науково-дослідна робота: «Удосконалення стратегії персоніфікованого лікування та реабілітації хворих із серцево-судинними захворюваннями та розладами нервової системи», тематика якої затверджена Розпорядженням Керівника Державного управління справами

Розвиток стратегії персоніфікованого лікування хворих належить до пріоритетних напрямів сучасної медицини. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, найпоширенішими неінфекційними захворюваннями у світі залишаються хвороби системи кровообігу (ХСК), цукровий діабет та ожиріння. Поряд з цим, тяжке психічне травмування та негативні емоції, що супроводжують як військовослужбовців, так і цивільне населення у період війни, можуть бути причиною не лише росту захворюваності на ХСК і цереброваскулярні хвороби (ЦВХ) (гострі та хронічні форми), а й значного підвищення ризику виникнення цих станів у людей молодого віку, з тяжкими клінічними проявами. Виконання цієї комплексної науково-дослідної роботи буде сприяти втіленню європейських стандартів надання медичної допомоги пацієнтам на серцево-судинні та неврологічні захворювання, хвороби, що пов’язані з впливом стресових факторів, шляхом застосування персоніфікованих сучасних методів лікування та реабілітації, що визначає актуальність зазначеної наукової проблематики.

В рамках співпраці наукового відділу внутрішньої медицини   з вченими Інституту  кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України розпочато роботу по   удосконаленню  підходів до  прогнозування  перебігу захворювань   серцево-судинної системи на основі машинного навчання. Планується розробка моделей діагностики та прогнозу захворювань та їх ускладнень, підбір персоналізованої терапії, розробка персональних медичних технологій для моніторингу в реальному часі для оцінки стану  пацієнтів  з подальшим   розповсюдженням розроблених моделей та програмного забезпечення на дані, що зберігаються Національною службою здоров’я України та іншими загальнодержавними чи локальними відомчими реєстрами та банками даних для  впровадження в медичну практику на державному рівні.

       У 2024 році у відділі було відкрито нейрофізіологічну лабораторію, яку було обладнано найсучаснішою діагностичною технікою українського виробництва, зокрема телемедичними програмно-апаратними комплексами.

В лабораторії проводяться  дослідження військовослужбовців та населення, що постраждали від війни:  Кардіовегетативний тест (на основі математичного аналізу варіабельності серцевого ритму). Дозволяє, на основі 6-канальної електрокардіограми оцінити загальний адаптаційний потенціал нейро-гуморальної регуляції, участь у регуляції різних відділів вегетативної нервової системи, ступінь нервово-емоційного напруження, вегетативний еквівалент стресу, емоційний стан. Також, за допомогою оригінальних вітчизняних машинних алгоритмів, проводиться аналіз  малих змін ЕКГ (subtile changes), які можуть вказувати на ранні  донозологічні зміни  міокарду.

      У відділі проведена робота по   скринінгу психоемоційного стану здоров’я українських жінок-ветеранів та членів родин ветеранів за програмою співробіт-ництва з ООН. Науковці відділу  приймають участь у міжнародних та національних  конгресах, з’їздах та конференціях  за участю європейських колег (Польща,  Велика Британія, Канада та ін.).  У відділі проводиться  апробація  українських та закордонних діагностичних телемедичних програмно-апаратних комплексів, створених та виготовлених за участю українських науковців Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України, Інституту фізіології імені О.Богомольця НАН України, АТЗТ “Сольвейг” (Україна, Київ), “ХАІ-Медика” (Харків, Україна), “ISH TECH” (Київ, Україна), Corsano (Голандія, Швейцарія), CardioLyse (Фінляндія, Україна). 

  • Вперше розроблено і впроваджено: електронну базу даних осіб, що перенесли аорто-коронарне шунтування та стентування  вінцевих артерій і показано, що в групі хворих на ІХС, яким проведено черезшкірне коронарне втручання, цільового рівня артеріального тиску досягли 69,2±7,4%, всі вони  не курили, мали переважно достатній рівень фізичної активності (66,7±7,5%), обмежували вживання кухонної солі (66,7±7,5%), «переважно виконували» рекомендації щодо здорового способу життя (74,4±7,0%), мали низький рівень поширеності ожиріння (17,9±6,1%) – різниця достовірна в порівнянні з контрольною групою (р<0,05) та даними дослідження EUROASPIRE IV- (цільового рівня АТ досягли  38% пацієнтів чоловічої статі в Україні і 35%  – в Європі  та 47% жінок  в Україні  і 48% – в Європі), що підтверджує ефективність запроваджених в ДНУ «НПЦ ПКМ» ДУС заходів щодо профілактики та лікування  АГ та ІХС.
  • Виявлено, що  висока міжвізитна варіабельність АТ (МВАТ) зустрічається  у 51,25 %, чоловіків, що проживають в сільській місцевості,  хворих на АГ.  У  хворих на АГ  із високою МВАТ  встановлено більшу частоту  факторів  ризику:  гіперліпідемії,  тригліцеридемії, обтяжений сімейний анамнез, ожиріння, паління та вживання алкоголю,   порівняно з пацієнтами із низькою  варіабельністю АТ. Спостерігається  пряма кореляційна залежність (r = 0,47; р ≤ 0,0001) між відсотком вірогідності серцево-судинної смерті упродовж найближчих 10 років за шкалою Heart Score  та показником варіабельності (SD для САТ).
  • Оптимізовано: За даними локального відомчого реєстру гострого інфаркту міокарда, упродовж періоду 2010-2019 рр. спостерігали збільшення частоти виконання черезшкірних коронарних утручань як серед пацієнтів у загальній вибірці, так і за обох його типів, – що супроводжується зниженням показників захворюваності та  смертності від інфаркту міокарда серед прикріпленого контингенту  і узгоджується із загальноукраїнською тенденцією.
  • Удосконалено: алгоритм застосування  комбінованої терапії   периндоприлу/амлодипіну ±індапаміду) у чоловіків з АГ та високою між візитною варіабельністю АТ, що сприяло  досягненню  цільових рівнів САТ/ДАТ в абсолютній більшості випадків (99,4 %),  та   суттєвому  зниженню  показників  міжвізитної варіабельності  АТ з досягненням їхніх умовних «порогових» рівнів більше,  ніж у 90 %  пацієнтів.
  • Встановлено, що висока  міжвізитна варіабельність АТ є одним із факторів, яка асоціюються з підвищенням ризику виникнення фібриляції передсердь (ФП)  неклапанного ґенезу. Висока МВАТ (SD (САТ) ≥15 мм рт. ст. і SD (ДАТ) ≥14 мм рт. ст.), разом з показником РНП (що базується на інтегральній  оцінці фільтраційної функції нирок і ступеня альбумінурії) та розміром ЛП (ПЗР ЛП),  є найбільш значущими факторами, асоційованими з  розвитком ФП у хворих на АГ.
  • Запропоновано: Усунення холінергічної недостатності шляхом призначення інгібіторів ацетілхолінестерази в поєднанні із застосуванням попередників холіну, є принциповим механізмом  як у корекції когнітивних порушень при хронічній ішемії мозку, так і у разі реабілітації хворих з руховим дефіцитом, що перенесли мозковий інсульт, в поєднанні з застосуванням апарату для електростимуляції з біокеруванням «Тренар-01», що ефективно для зменшення ступеня парезу уражених кінцівок та відновлення довільних рухів.

У рамках співпраці наукового відділу внутрішньої медицини   з вченими Інституту  кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України розпочато роботу по   удосконаленню  підходів до  прогнозування  окремих захворювань серцево-судинної системи на основі машинного навчання.

Планується:

  • Провести комплексну оцінку інформаційної системи «Ескулап» ДНУ «ЦІТОЗ» ДУС з метою визначення можливості застосування її даних для створення моделей та програмного забезпечення  для прогнозу захворюваності та смертності від ХСК.
  • Створити профілі індивідуального ризику пацієнта на основі штучного інтелекту (машинного навчання) за результатами аналізу  електронних записів в інформаційній  системі «Ескулап».
  • Розробити індивідуальні маршрути обстеження та моніторингу пацієнта на основі профілю ризику, створеного методом машинного навчання.
  • Удосконалити алгоритми прогнозу ХСК на основі математичного аналізу малих змін ЕКГ (аналізу ВСР, аналітично-часових параметрів, спектрального виміру, показників мікроальтернації тощо.).
  • На основі отриманих даних  планується розробка моделей діагностики та прогнозу захворювань, підбір терапії, розробка персональних медичних технологій для моніторингу в реальному часі з метою їх подальшого   впровадження в медичну практику на державному рівні.
Прокрутка до верху