Категорія: Поради лікарів

Інформація щодо спалаху захворювань, спричинених новим коронавірусом 2019-nCoV, станом на 28.01.2020 р.

 Коронавіруси — родина РНК-вірусів, що включає 40 видів, об’єднаних у дві підродини. Сприйнятливі до них верблюди, велика рогата худоба, кажани, змії, собаки, коти, свині й людина. Коронавірус може уражувати дихальну систему і травний тракт, рідше — печінку, серце та інші органи.

Протягом сорока років після відкриття вірусу вважали, що він не здатен спричиняти масові захворювання з тяжким перебігом і високою летальністю. Але після спалаху в Китаї у 2002 році атипової пневмонії, яку пізніше назвали тяжким гострим респіраторним синдромом (SARS), було встановлено етіологічну приналежність нового збудника до родини коронавірусів. У середині 2003 року захворюваність на SARS різко знизилася, на той час перехворіло близько 8,5 тис. осіб, летальність становила 4%. Для лікування застосовували противірусні препарати з групи рибавірину, інтерферони, гормональні препарати й індуктори синтезу інтерферону. Антибактеріальну терапію призначали для профілактики бактеріальних ускладнень і проведення диференціальної діагностики.

Наприкінці грудня 2019 року було оприлюднено інформацію про масові випадки захворюваності на вірусну пневмонію в китайському місті Ухань. 9 січня China CDC оголосив про розшифровку генома. Новий вірус належить до того ж кладу (гілки), що і SARS. Інкубаційний період коливається від 2 до 12 днів (у середньому — 7). Симптоми теж подібні: лихоманка, головний біль, кон’юнктивіт, сухий кашель, порушення дихання. Рентгенологічно виявляють двобічні інфільтрати в легенях.

З 23 січня в провінції Хубей оголошений 2-й рівень суспільної загрози. У Пекіні, а згодом і в усіх  регіонах Китаю скасовані публічні заходи зі святкування Нового року за східним календарем 25 січня (зазвичай свята тривають 2 тижні, й традиційно велика кількість людей переміщається по країні) та подовжено шкільні канікули. До 24 січня було зафіксовано 900 лабораторно підтверджених випадків, включаючи захворювання у 15 медичних працівників і 26 летальних наслідків. Усі випадки за межами материкового Китаю (Тайвань, Макао, Сингапур, Таїланд, В’єтнам, Південна Корея, Японія, США) мали безпосередній транспортний зв’язок з містом Ухань.

Походження високо патогенного китайського вірусу поки не встановлено. Основна версія походження — мутація в організмі тварини (можливо, змії), що потрапила на ринок морепродуктів в Ухань, із подальшим поширенням штаму в людській популяції. Але є і припущення про штучне походження китайського вірусу, яке ґрунтується на тому, що в місті розташована кробіологічна лабораторія найвищого рівня безпеки (BSL-4) і потужне виробництво вакцин. У будь-якому разі — підтверджено передачу вірусу від людини до людини, тож першочерговим завданням є припинення циркуляції в суспільстві. Для цього необхідно вчасно виявляти й ізолювати хворих. У транспорті застосовують безпрецедентні заходи контролю та дезінфекції. У провінції Хубей обладнані загороджувальні кордони на виїзд жителів, екстрено зводять лікарняні корпуси. США, Японія, Франція намагаються терміново евакуювати своїх громадян з Ухань. Технологічно ризик глобальної епідемії поставив перед вченими і лікарями емерджентні завдання — швидке створення вакцин і пошук ефективних лікарських препаратів. Досі проти коронавірусів були тільки експериментальні вакцини, тому створити ефективний препарат за кілька місяців (як у 2009 році після виділення пандемічного вірусу грипу) вкрай складно. Для оптимізації терапії необхідно негайно випробувати на хворих існуючі противірусні препарати. А також потрібно оснастити стаціонари установками для гіпербаричної оксигенації й налагодити швидке виробництво ліків.

Станом на 10.00 28.01.2020 за повідомленням уряду Китаю в країні інфіковано 4515 осіб з 30 регіонів КНР, зафіксовано 106 летальних випадків. Національна служба здоров’я Китаю також повідомляє про 976 пацієнтів, що знаходяться в критичному стані, у 6973 осіб є підозра на хворобу. 60 пацієнтів виписано з госпіталів за видужанням.

Нині в країні працюють фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я. Також повідомляється, що вірус вже поширився за межі Китаю. Випадки зараження було зафіксовано в Південній Кореї, Японії, США, Таїланді, Сінгапурі, Гонконгу та Австралії.

ВООЗ постійно проводить моніторинг ситуації та реагує відповідно до ситуації.

У Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ) дали рекомендації, як захиститися від коронавірусу.

 • мити руки з милом або протирати руки засобами на алкогольній основі;

 • прикривати рот і ніс при кашлі або чханні носовою хусткою або зігнутим ліктем;

 • уникати тісного контакту з будь-якою людиною з симптомами застуди або грипу;

 • термічно обробляти м’ясо і яйця перед вживанням в їжу;

 • уникати незахищених контактів з дикими тваринами і худобою.

В Україні затверджений наказ МОЗ України від 24.01.2020N 185 « Про заходи щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань спричинених новим коронавірусом, виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай) ».

В Києві проводилось дослідження матеріалу від 3-х пацієнтів, у яких клініко-епідеміологічно можливо було запідозрити захворювання, викликане новим коронавірусом. Результат дослідження виявився негативним –  новий коронавірус 2019-nCoV не виявлений.

 

Актуальна інформація щодо щеплення проти дифтерії

В жовтні цього року в Україні зареєстровано близько 20 випадків дифтерії, в тому числі в м. Києві. Саме тому актуальним стало питання про проведення специфічної профілактики цього захворювання. Дифтерія вважається контрольованою інфекцією, тобто попередити її розвиток, забігти небезпечним ускладненням можна лише шляхом:

 • вакцинації дітей відповідно до Календаря щеплень;
 • ревакцинації дорослих кожні 10 років.

Безоплатно вакцинацію проти дифтерії/правця можна отримати звернувшись до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким укладена декларація ( в медичних закладах Національної служби здоров’я України).

В Україні не зареєстровано вакцин для профілактики виключно дифтерії, використовуються лише комбіновані вакцини.

Вакцини, які можливо використовувати для щеплення проти дифтерії у дорослих:

 • АДП-М Біолек ( виробник ФАРМСТАНДАРТ- Біолек, м. Харків, Україна), забезпечує первинну вакцинацію та ревакцинацію проти дифтерії та правця у дорослих ;
 • Бустрікс (виробник ГлаксоСмітКляйн Біолоджикалс С.А., Бельгія), забезпечує ревакцинацію проти дифтерії, правця та кашлюка у осіб старших 4 років;
 • Бустрікс (виробник ГлаксоСмітКляйн Біолоджикалс С.А., Бельгія), забезпечує ревакцинацію проти дифтерії, правця, кашлюка та поліомієліту у осіб старших 4 років.

Дітям до 6-річного віку роблять щеплення цільноклітинною вакциною проти кашлюку, дифтерії та правцю АКДП, в 6 років – АДП (анатоксин дифтерійно-правцевий).

Для вирішення питання про необхідність вакцинації (ревакцинації) дорослим проти дифтерії насамперед з’ясуйте – коли і які щеплення Ви робили. Відмітки про щеплення повинні бути Вашій у медичній карті. Там вказані дата щеплення, доза, назва і серія вакцин. Зверніться до свого терапевта та перевірте записи. Якщо такої інформації в Ваших медичних документах немає або вакцинація не проводилась або проводилась більше, ніж 10 років назад – потрібно отримати 3 дози вакцини : зараз, через 1 місяць після першої вакцинації, через 6 місяців після першої вакцинації.

Якщо Ви є дорослою людиною та отримали вакцинацію проти дифтерії не більше , ніж 10 років тому, і ці дані підтверджуються відповідними записами у Вашій медичні документації, Вам потрібно проходити ревакцинацію кожні наступні 10 років.

Основні кроки для проведення вакцинації дорослим :

 1. зверніться до свого терапевта або до лікаря-інфекціоніста Центру;
 2. під час консультації з лікарем Ви можете поставити будь які питання щодо вакцинації. Після консультації лікаря, врахування всіх аспектів Вашого стану здоров’я ( в т.ч. з’ясування необхідності в проведенні лабораторних досліджень) лікар дає направлення в кабінет щеплень, де Вам зроблять вакцинацію. Питання про необхідність та доцільність визначення напруженості імунітету до дифтерійного токсину визначається індивідуально.

Для вирішення питань щодо вакцинації (ревакцинації) дітей зверніться , будь ласка, до свого дільничного лікаря-педіатра.

Алфавітний перелік статей

АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК І АРТЕРІАЛЬНА ГІПЕРТЕНЗІЯ

Артеріальний тиск і артеріальна гіпертензія

Як кров рухається по судинах?

Роботу серця можна умовно порівняти з роботою насосу. Під час скорочення серця  кров  потрапляє в аорту, далі – в артерії, артеріоли і капіляри, а потім через систему венул і вен повертається до серця.  Адекватне кровопостачання всіх органів тіла людини забезпечується за рахунок злагодженого функціонування серцево-судинної системи. Серед основних параметрів, що характеризують стан серцево-судинної системи важливе значення має артеріальний тиск

Що таке артеріальний тиск?

Артеріальний тиск – це сила, з якою кров тисне на стінки артерій.

Докладніше…

Здоровий спосіб життя

Здоровий спосіб життя

Здоровий спосіб життя – це дії, направлені на підтримку здоров’я та уникнення захворювань. В основі здорового способу життя лежить індивідуальна система поведінки та звичок кожної окремої людини.

Докладніше…

СТРЕС

О. О. Сидоренко

image001

Стресом прийнято називати стан, при якому людина перебуває в психічній напрузі, що виник у процесі важких життєвих умов. Періодично в житті людини відбуваються труднощі та події, які нелегко переносити. Як наслідок, людина реагує емоційно, що супроводжує різноманітні фізіологічні і психологічні зрушення. На сьогоднішній день існує багато теорій і підходів до визначення поняття стресу. Фахівці вважають однією з найбільш правильних теорій ту, яку свого часу запропонував Г. Сельє. Відповідно до даної теорії всім організмам властивий механізм, який відповідає за підтримання рівноваги і внутрішнього балансу. За умови дії зовнішніх подразників рівновага може порушитися. Відповідно, в організмі відбуваються захисно-пристосувальні реакції, які викликають підвищене збудження. Організм пристосовується до подразників за допомогою порушення, яке і є стресом. Відповідно, якщо подразник присутній, стрес стає більш вираженим. В організмі відбуваються відповідні реакції – таким чином він намагається захистити себе від впливу стресу. Але подолати стрес можна не завжди, тому подібний стан може спровокувати розвиток захворювань. Якщо стрес продовжується тривалий період, то зважаючи на занадто сильні роздратування нервової системи, виявляються різні захворювання: мігрень, болі в спині, гіпертонія, цукровий діабет, імпотенція.

 

Докладніше…

Старіння шкіри

О. О. Ошивалова

Чому старіє шкіра?

Близько 75-85% випадків старіння викликане не тільки віком, а і впливом навколишнього середовища і особливо ультрафіолетового опромінення. Тому прийнято розрізняти хронологічне (генетично обумовлене) і фотоіндуковане старіння. Серед інших причин переважають: активна міміка, нікотин, наркотики, хвороби… В результаті їх згубного впливу змінюються регенеративні можливості шкіри, погіршується кровопостачання і порушується метаболізм клітин

Докладніше…

Гіперпігментація шкіри

О. О. Ошивалова

За спостереженнями дерматологів, до них звертається чимало пацієнтів з проблемою гіперпігментацій різного походження. Незважаючи на те, що подібний естетичний недолік найчастіше ніяк не відбивається на здоров’ї і не впливає на працездатність, він привертає увагу оточуючих, що для людини є інколи причиною серйозного психологічного дискомфорту.

Докладніше…

Акне

О. О. Ошивалова

Що таке «акне» ?

Акне (вугрова хвороба або вульгарні вугрі) – розповсюджене ураження сально-волосяного фолікула обструктивного та/або запального походження внаслідок різноманітних екзо- і ендогенних факторів.

Акне – зіпсують життя будь-кого і підлітка і дорослого, не залежно від його статевої приналежності, адже це не просто прикрий дефект, а часто серйозна хвороба, яка потребує лікування.

Докладніше…

АОРТОКОРОНАРНЕ ШУНТУВАННЯ  

 

П. О. Тополов

Аортокоронарне шунтування – операція на серці, яка радикально усуває стенокардію і подовжує життя у хворих на ішемічну хворобу серця. Вже упродовж 40 років саме коронарне шунтування не має аналогів за ефективністю. Суть аортокоронарного шунтування – обхід уражених атеросклерозом ділянок коронарних судин і формування нових судин – так званих «шунтів».

Операція виконується через розріз на грудній клітці. До серця в обхід атеросклеротичних бляшок пришивається ділянка підшкірної вени, що вилучена з ноги пацієнта: одним кінцем до аорти, іншим – за місцем звуження коронарної судини. Таким чином, нормалізується кровопостачання міокарда, зникає біль і суттєво знижується загроза виникнення інфаркту міокарда.aksch

Після операції пацієнт проходить етап реабілітації. Лікарем підбирається оптимальна підтримуюча терапія. На 7 добу (орієнтовно) хворий виписується зі стаціонару. Приблизно через місяць пацієнт приступає до активного життя без болю в серці і загрози розвитку інфаркту міокарда. У хірургічному центрі аортокоронарне шунтування виконується часто, з чудовими результами. Сучасне технічне оснащення, тісна співпраця із зарубіжними колегами дозволяють виконувати операції на серці всім пацієнтам з різною тяжкістю захворювання серця, різного віку та за наявності супутніх захворювань.